Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Cła na produkty z UK po brexicie. Jakie i ile?

Już za niecały miesiąc Wielka Brytania prawdopodobnie opuści struktury Unii Europejskiej. Jeśli będzie to miało miejsce 29 marca, to jest wielce prawdopodobne, że będzie to tzw. „twardy brexit”. W tym wypadku zmieni się prawo celne, dlatego już dziś Komisja Europejska przygotowała przewodnik celny dla przedsiębiorców.

Fot. YAY Foto

Wciąż nie wiadomo jak będzie wyglądać brexit. Obecnie nie wykluczana jest opcja opóźnienia brexitu, jednak jeśli tak się nie stanie, z dużym prawdopodobieństwem będziemy mieli do czynienia z tzw. twardym brexitem. Oznacza to, że od dnia 30 marca 2019 r. Zjednoczone Królestwo będzie traktowane do potrzeb celnych jako państwo niebędące członkiem UE. Ponadto Komisja Europejska przestrzega, że przedsiębiorstwa w UE muszą pilnie przygotować się do wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE, jeśli nie podjęły jeszcze takich kroków.

Brexit, a cła

Gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy, wtedy nie będzie także żadnego okresu przejściowego. Oznacza to tym samym, że z dniem 30 marca 2019 roku, będą podlegać ogólnym zasadom WTO (Światowa Organizacja Handlu) bez stosowania preferencji. W związku z tym działalność prowadzona przez przedsiębiorców będzie bardzo utrudniona. Przede wszystkim przez:

  • Konieczność dokonywania zgłoszeń celnych, a właściwe organy mogą dodatkowo żądać gwarancji na poczet potencjalnych lub istniejących długów
  • Powrócą cła na towary wprowadzane do UE ze Zjednoczonego Królestwa, nie będzie także wprowadzonych żadnych ulg
  • Część towarów wwożonych na terytorium UE będzie musiała mieć pozwolenia na przywóz i wywóz. Uwaga! Pozwolenia na przywóz i wywóz wydane przez Zjednoczone Królestwo nie będą już obowiązywały w UE
  • Pozwolenia dotyczące upoważnionego przedsiębiorcy wydane przez Zjednoczone Królestwo nie będą już obowiązywały w UE
  • Przy przewozie towarów z UK do UE, państwa członkowskie będą nakładały VAT. Jednak w przypadku wywozu do Zjednoczonego Królestwa będzie zwolniony z tego podatku

Jak przygotować się na brexit?

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią to musi zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w krajowym organie celnym (jeżeli jeszcze tego nie zrobił). Kolejną kwestią o której wspomina poradnik Komisji Europejskiej jest dysponowanie:

  1. Pracownikami przeszkolonymi w sprawach celnych
  2. Sprawne systemy informatyczne
  3. Pozwolenia celne

Więcej informacji oraz szczegółowy poradnik można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.