Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zakończenie działalności gospodarczej w 4 krokach

Zakończenie działalności wbrew pozorom jest równie proste jak jej założenie. Ważny jest również fakt, że dokonując tej czynności właściciel jednoosobowej firmy nie dokonuje żadnych opłat.  Redakcja MamBiznes.pl radzi jak zamknąć własną działalność gospodarczą w czterech krokach.

Krok I Wyrejestrowanie się z CEIDG

W momencie podjęcia decyzji o zakończeniu prowadzonej działalności należy na samym początku wyrejestrować się z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do dokonania tej czynności w przeciągu 7 dniu od dnia zaprzestania wykonania działalności gospodarczej.

W formularzu dot. rejestracji działalności gospodarczej należy zaznaczyć w rubryce „Rodzaj wniosku” punkt piąty „wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG”. Jednak jest to opcja wymagająca wizytę w urzędzie. Istnieje jednak możliwość wykonania tej czynności drogą internetową. Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej. Tam należy zaznaczyć opcję „zakończ działalność gospodarczą”.

Po wypełnieniu wymaganych danych, nastąpi przejście do właściwego formularza. Jednak aby było możliwe złożenie takiego wniosku  drogą elektroniczna, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego.

CERTYFIKAT KWALIFIKOWANY
Wymaga on zakupu odpowiedniego urządzenia. Następnie konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości w dowolnych Kancelariach notarialnych na terenie całego kraju, Punktach Rejestracji CERTUM PCC, Punktach Potwierdzania Tożsamości. Ten sposób pozyskania wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak jego zaletą jest szeroka możliwość wykorzystania.

PROFIL ZAUFANY ePUAP
Można go stworzyć przez Internet na dwa różne sposoby (zawsze jest on bezpłatny):
– za pomocą internetowego konta bankowego
– certyfikatu kwalifikowanego

Formularz CEIDG-1 zawiera powiadomienie o zamknięciu działalności skierowane do urzędu skarbowego. Jego złożenie jest także równoznaczne z odebraniem naszej firmie numeru REGON.

KROK II Wypis z ZUS

Zamykając działalność gospodarczą, przedsiębiorca koniecznie musi o tym poinformować Zakład Ubezpieczenia Społecznego, dostarczając druk ZUS ZWUA. Składając ten wniosek, przedsiębiorca traci dostęp do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Tą czynność należy dokonań najpóźniej w ciągu 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczenia.

UWAGA!!! Jeśli rodzina osoby samozatrudnionej również była objęta ubezpieczeniem, musi się także wyrejestrować.

KROK III Ewidencje dla vatowców (KRiP)

W momencie, gdy dana firma rozlicza się na podstawie Księgi Rozchodów i Przychodów, zobowiązana jest do stworzenia trzech ewidencji:

  • Spis majątku firmy dla celu podatku dochodowego
  • Spis z natury dla celów VAT
  • Spis z natury dla celów PIT

Pierwsza z ewidencji, zobowiązuje do wykonania listy składników majątku . Z kolei spis z natury dla celów VAT, zobowiązuje właścicieli firm do określenia wartości całego majątku, również od tego od którego już wcześniej odliczono VAT. Ostatni spis zawiera dane na temat majątku firmy na dzień zamknięcia działalności gospodarczej.

KROK IV Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym

Zgodnie z powiedzeniem „pewne  w życiu są dwie rzeczy – śmierć i podatki”  przedsiębiorca nie uniknie obowiązku podatkowego. Koniecznie musi się rozliczyć z podatku VAT. Jednak ta czynność staje się znacznie łatwiejsza, dzięki wykonaniu kroku III.

Następnie konieczne jest jeszcze wykonanie dwóch czynności. Pierwsza z nich to złożenie wniosku VAT-Z, który poinformuję Urząd Skarbowy o zakończeniu działalności. Druga natomiast czynność to złożenie ostatniej deklaracji VAT.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Piotrek 28 lis 2018 (16:34)

Nie jestem VAT-owcem (usługi rozliczane ryczałtem), to muszę poza złożeniem wniosku przez CEIDG, wysyłać jakieś pisma/stawiać się osobiście w Urzędzie Skarbowym, w momencie zamykania działalności?
Dziękuję za odpowiedź.