4 zalety prowadzenia własnej firmy

Według najnowszego badania PARP, 25 proc. studentów skłania się do podjęcia ryzyka prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a 39 proc. rozważa założenie swojego biznesu w przyszłości. Taka postawa młodych ludzi cieszy, dlatego dziś napiszemy o wyższości prowadzenia własnej firmy nad pracą na etacie. 

Image licensed by Ingram Image 

Dzień w dzień (nie) to samo

Codziennie wstajesz i wykonujesz te same czynności? Wsiadasz do tego samego tramwaju, dojeżdżasz do pracy przed 8.00, aby podpisać listę obecności i rozpocząć wykonywanie tych samych obowiązków, co wczoraj. Wracasz o 17.00 do domu i tak dzień po dniu, aż do emerytury? Jeśli chcesz przerwać ten codzienny rytuał, to załóż własny biznes. Będziesz wcześniej wstawał i pracował dłużej, ale każdy dzień przynosić będzie nowe wyzwania. Przygotuj się na wzloty i upadki, ale każdy dzień będzie inny. 

Szansa na wyższe dochody

Każdego 10. dnia miesiąca sprawdzasz, czy na konto wpłynęła już wypłata. Wielką radość budzi dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci premii lub przedświątecznego bonu. Możesz sobie wówczas pozwolić na dodatkowe zakupy, bo 2 500 zł „na rękę” z kredytem hipotecznym na głowie nie pozwala na wiele. Wahasz się, czy rozkręcić własny biznes, bo może tylko pogorszysz sytuację? Jeśli nie zaryzykujesz, to na pewno jej istotnie nie poprawisz. Działalność gospodarcza to szansa na wyższe dochody i trochę luzu w domowym budżecie. Na początek warto pogodzić firmę z etatem. W ten sposób zniwelujesz ryzyko i wykonasz niezbędny krok ku wyższym dochodom. – Gdy będziesz robił jak wszyscy, będziesz miał jak wszyscy. Zdecydowałem się na własny biznes, żeby mieć lepiej niż inni – mówi Krzysztof Pruszyński. Założyciel firmy Blachy Pruszyński przyznaje, że nigdy nie żałował decyzji o założeniu firmy, choć zdarzały się trudne momenty pod względem finansowym. W 2011 roku przedsiębiorca z majątkiem 420 mln zł znalazł się na 55 miejscu Listy Najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

Wolność i samorealizacja

Cenisz sobie takie wartości, jak niezależność i możliwość decydowania o sobie? Lubisz podejmować kluczowe decyzje, a zarządzając ludźmi, czujesz się jak ryba w wodzie? W 100 proc. szczęśliwy będziesz tylko jako właściciel firmy. Nikt nad głową nie będzie wyznaczał obowiązków i krytykował. Nikomu nie będziesz musiał raportować i tłumaczyć się z podjętych decyzji. Poczucie spełnienia zawita, gdy na pocztę przyjedzie e-mail od zadowolonego klienta i potwierdzenie przelewu. Nie będzie też nic przyjemniejszego niż informacja o zamówieniu od nowego kontrahenta. Dopełnieniem uczucia samorealizacji będzie zgrany zespół, który zbudowałeś. Do podjęcia ryzyka zachęca prof. Andrzej Blike. – Bardzo potrzeba nam w Polsce młodych ludzi, którzy zamiast szukać zatrudnienia za granicą, wezmą swoją przyszłość we własne ręce i sami dla siebie stworzą miejsce pracy – mówi właściciel znanej cukierni.

Masz szansę zostać milionerem

„Jak zostać milionerem?”- to pytanie zadają sobie uczestnicy warsztatów, konferencji i wykładów poświęconych przedsiębiorczości. Zadanie jest bardzo trudne, ale na pewno nie zrealizujesz go, pracując na etacie. Poza nielicznymi przykładami prezesów banków do wielkiego majątku dochodzi się przez własny biznes. Zatrudnienie w firmie może być jedynie przystankiem na drodze do milionów, ale najważniejszym krokiem jest założenie firmy. Na liście miliarderów miesięcznika „Forbes” nie ma osób, które dorobiły się, pracując dla kogoś. Próżno również szukać takich przykładów w rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”.

– Niecodzienny pomysł polskich absolwentów

Przykład? Właściciele firmy Maspex przygodę z biznesem zaczynali w 1990 roku. Inżynierowie górnicy – twórcy giganta, który konkuruje ze światowymi gigantami osiąga rocznie ponad 2 mld zł przychodów. Startowali jednak od sprzedaży zabielacza do kawy i kakao instant – dziś należą do nich takie marki jak: Kubuś, Lubella, Tymbark, Plusssz czy Tiger.

Przeczytaj: 4 powody, dla których nie warto zakładać firmy

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

g.marynowicz@bankier.pl

Komentarze

ADK

2 września 2013 Odpowiedz

Ja dodaję jeszcze to do powodów dla których warto:
http://www.annadk.pl/2012/10/dlaczego-lepiej-na-swoim-plusy-wlasnej-firmy/

Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy z nich ma swoje wady i zalety – żaden chyba nie jest jednoznaczny…. bo np. owszem można zarabiać więcej… gorzej jak klientów brak, a zus niezależnie trzeba zapłacić 😉

WYTRWAŁY

2 marca 2014 Odpowiedz

aj tam aj tam a jak sie nie uda to spełni sie proroctwo
OWOC PRACY TWOJEJ JE-ZUS…

wariat

15 marca 2014 Odpowiedz

Aj jak to jest z tym „uchem igielnym”? Czy z workiem pieniędzy na plecach da się przez nie przecisnąć? A poza tym, czy rzeczywiście człowiekowi do szczęścia potrzebne są jakieś miliony? Przechodzenie do porządku dziennego nad tym pytanie, jako zapewne dla ludzi biznesu bełkotliwym i niezrozumiałym, to nieporozumienie, bo uczciwa odpowiedź na nie mogłaby być początkiem zmiany perspektywy i przewartościowania swoich priorytetów. W GB jest takie zjawisko zwane „down shifting”, które oznacza dobrowolne rezygnowanie z wysokich dochodów i podejmowanie mniej płatnych zajęć w celu otrzymania w zamian więcej czasu dla siebie i rodziny, mniej stresu i więcej zadbania o siebie. Nie zadbamy o siebie walcząc do upadłego, żeby mieć lepszą „brykę”, złoty zegarek, czy pałac, bo, tak naprawdę, to wszystko NIE JEST CZŁOWIEKOWI POTRZEBNE! Niestety dla ludzkiej kondycji (choć „stety” dla kapitalizmu, którego paliwem jest chciwość!) mało kto chce to przyjąć do wiadomości i dlatego ten świat zmierza do jakiegoś szaleństwa…

Sebus

9 kwietnia 2014 Odpowiedz

Wariat pozwól że każdy sam będzie decydował co jest człowiekowi potrzebne. Wiem wiem Marks uważał że człowiek nie wie co potrzebuje i trzeba mu to powiedzieć ale dzięki tym bzdurom miliony ludzi umarło z głodu.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*