Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Własny biznes Anno Domini 2009

Jaki był ten mijający rok dla młodych przedsiębiorców. Czy osoby, które postawiły na własny biznes mogą go uznać za lepszy od poprzedniego? Co się zmieniło i w jakich obszarach? Czy dla osób prowadzących firmy oraz planujących założenie firmy wydarzyło się coś, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość? Redakcja MamBiznes.pl postanowiła przypomnieć co ważnego dla młodych przedsiębiorców wydarzyło się w tym roku.

Klęska jednego okienka

Miało być jak nigdy, a wyszło jak zawsze. Osoba zakładająca nową firmę miała składać wniosek o wpis do poszczególnych rejestrów tylko w urzędzie gminy. Jak jednak pokazała praktyka z jednego okienka zrobiły się dwa a nawet trzy co przy tempie przepływu dokumentów i ewentualnych poprawek wydłużyło proces rejestracji firmy zamiast go uprościć i skrócić.

Po licznych postulatach środowisk przedsiębiorców rząd nareszcie poszedł po rozum do głowy i najprawdopodobniej w przyszłym roku zostaną wprowadzone zmiany w przepisach o tzw. jednym okienku. Nowy projekt ustawy o ograniczaniu barier dla obywateli i firm ma rozszerzyć zakres jednego okienka i przyspieszyć zakładanie firm. Zakłada on miedzy innymi, że osoba zakładająca firmę wraz w wnioskiem o wpis będzie mogła również wybrać formę opodatkowania, zgłosić działalność w ZUS, oraz zarejestrować się jako płatnik VAT.

– Jak założyć sklep internetowy?

– Automaty vendingowe to niezły biznes

– Jak założyć prywatne przedszkole?

– Otwieramy własny pub

Spółka z o.o. za 5 tys. zł i w 24 godziny

W roku 2009 weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji spółek kapitałowych. Zgodnie z nowymi regulacjami do utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczy kapitał na poziomie 5 tys. zł a minimalny kapitał niezbędny do utworzenia spółki akcyjnej wynosi 100 tys.zł.

Warto dodać, że trwają aktualnie prace nad rewolucyjnymi zmianami, które mają znaczącą usprawnić proces rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Projekt zmian w kodeksie spółek handlowych oraz w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym zakłada, że spółkę z o.o. założymy w ciągu maksymalnie 24 godzin. W usprawnieniu procesu rejestracji spółki ma pomóc droga elektroniczna.

Polacy masowo zakładają firmy

Rok 2009 to prawdziwa eksplozja przedsiębiorczości. Pięć lat temu, gdy wchodziliśmy do Unii, Polacy założyli 233 tys. firm, podczas gdy tylko w ciągu pierwszego półrocza aż 250 tys. osób zdecydowało się założyć działalność gospodarczą. W całym roku 2009 może powstać nawet 400 tys. nowych firm. Na roczpoczynających przygodę z biznesem czekają m.in. dotacje na firmę oraz ulgi w ZUS.

– Student miliarder, czyli historia Facebooka

– Historia sukcesu wyszukiwarki Google

– Jak powstał największy na świecie e-sklep Amazon.com

– Jak zrodziła się potęga Allegro?

Firma w Polsce to droga przez mękę

Prowadzenie w Polsce firmy to drogą przez mękę. To najważniejszy wniosek, jaki płynie z raportu „Doing business 2010” przygotowanego przez Bank Światowy. Na 183 krajów objętych badaniem nasz kraj zajął 72 miejsce pod względem warunków prowadzenia własnego biznesu. Wyprzedziły nas między innymi takie kraje jak Rwanda, Białoruś czy Gruzja.

Gdzie najlepiej prowadzić własną firmę?

1. Singapur
2. Nowa Zelandia
3. Hongkong
4. Stany Zjednoczone
5. Wielka Brytania
6. Dania
7. Irlandia
8. Kanada
9. Australia
10. Norwegia
11. Gruzja
12. Tajlandia
13. Arabia Saudyjska
14. Islandia
15. Japonia
24. Estonia
25. Niemcy
26. Litwa
27. Łotwa
42. Słowacja
47. Węgry
55. Rumunia
58. Białoruś
62. Hiszpania
71. Czarnogóra
72. Polska
73. Turcja
74. Czechy
78. Włochy
89. Chiny
109. Grecja
120. Rosja
133. Indie
142. Ukraina
183. Republika Środkowoafrykańska

Szturmem po dotacje na własny biznes

Młodzi Polacy myślący o własny biznesie szturmem ruszyli w tym po dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dzięki działaniu 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przedsiębiorcze osoby mogę otrzymać nawet 40 tys. zł na własny biznes. Do końca 2009 roku z bezzwrotnych dotacji na założenie firmy może skorzystać nawet 5-6 tys. osób.

Ogromne zainteresowanie dotacjami na e-biznes

Jeszcze większą popularnością niż działanie 6.2 cieszyły się dotacje z działania 8.1 POIG. Zainteresowanie środkami na wsparcie e-biznesu przerosło najśmielsze oczekiwania. Pod Regionalnymi Instytucjami Finansującymi ustawiały się kolejki młodych ludzi jak z najlepszych czasów w PRL. Ze względu na dużą liczbę wniosków Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości musiała kilkukrotnie ogłosić przedterminowe zakończenie postępowania.

Pod adresem tego programu nie brakuje też głosów krytycznych. Zarzuty dotyczą przede wszystkim skomplikowanych, niejasnych procedur oraz wymagań, które są przyczyną wielu problemów osób, które pozyskały dotację, ale trudno im utrzymać finansową płynność.

300 tys. na założenie firmy na wsi to fikcja

Osoby, które planowały w 2009 roku założenie firmy dzięki pieniądzom z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musiały obejść się smakiem. Na stworzenie firmy na wsi, w której zatrudnienie znajdzie 1 – 2 osoby, można było otrzymać do 100 tys. zł dotacji. Przy większej liczbie miejsc pracy wartość dotacji wzrastała do 300 tys. zł. Mało, której firmie udało się jednak zdobyć finansowe wsparcie. Wszystko przez wyśrubowane kryteria przyznawania środków, które spowodowały, że tylko nieliczne osoby mogły się starać o te pieniadze. Tym samym tylko garstka wnioskujących otrzymała do 300 tys. zł na własny biznes prowadzony na wsi lub małym mieście.

Rusza program „Pierwszy biznes”

W roku 2009 ruszył program„Pierwszy biznes”. Jest to rządowy program, z którego mogą skorzystać osoby bezrobotne, które nie ukończyły 25. roku życia, lub absolwenci wyższych uczelni. W tym drugim przypadku ich wiek nie powinien przekraczać 27 lat, a od ukończenia nauki nie może minąć więcej niż 12 miesięcy. Muszą one też posiadać zaświadczenie o statusie bezrobotnego. Absolwent ma szanse zrobić to wspólnie ze znajomą lub znajomym z uczelni, o ile wszyscy spełniają warunki programu. Wtedy każda z takich osób może się ubiegać o pożyczkę. Jej maksymalna wysokość to 40 tys. zł na osobę

Przejęcia i inwestycje na rynku internetowym

Mijający rok obfitował także w ciekawe transakcje na rynku internetowych projektów. Kilku pomysłodawcom udało się pozyskać inwestora a część projektów została sprzedana. Oto najciekawsze transakcje tego roku.

– Agora kupuje udziały w Adtaily.com
– Xevin Investment inwestuje w Filestube.com
– InQbe inwestuje w SeoPower.pl oraz SmartSpot
– Rafał Agnieszczak inwestuje w serwisy Bao.pl oraz SobotniaNoc.pl
– Nokaut.pl kupuje serwis SklepyFirmowe.pl
– Onet.pl kupuje PCLab.pl oraz JakElvis.pl
– Allegro przejmuje Oferia.pl
– Bankier.pl kupuje MamBiznes.pl 🙂
– Axel Springer Polska przejmuje Roadlook.pl
– Infor kupuje serwisy: TotalMoney.pl, Gotujmy.pl, Di.com.pl, Edustacja.pl
– Platforma Mediowa Point Group za 90 tys. zł kupuje serwis Oceń.pl
– Grupa Wydawnicza Polskapresse przejmuje Ekstraklasa.net

Nawet 200 tys. euro dla startupa

Rok 2009 to czas, w którym jak grzyby po deszczu powstawały spółki, które pozyskały kapitał z działania 3.1. Zdobyte środki spółki inwestują w projekty w początkowej fazie rozwoju oparte na naowych technologiach. Maksymalna kwota inwestycji w pojedynczy projekt nie może przekroczyć 200 tys. euro. Za tę sumę spółka ma prawo objąć nie więcej niż połowa udziałów w przedsięwzięciu. Resztę muszą wyłożyć założyciele lub inne podmioty, które zdecydują się doń przystąpić. Spółka ma obowiązek przez 5 lat reinwestować zyski wypracowane ze sprzedaży spółek portfelowych.

Poniżej wybrane podmioty, które uzyskały wsparcie z programu 3.1.

– Ventures Hub
– Trynity Adventure
– SpeedUp IQbator
– Inqbe

Wydarzenia, inicjatwy, ciekawostki

– polski serwis Filestube.com na 52 pozycji w zestawieniu największych portali na świecie według Google Ad Planner

– Rusza konkurs e-innowatorzy.eu

– Wystartowała kolejna edycja konkursu Biznesplany.pl

– Startuje Forum Inwestycyjne organizowane przez Helpinvest dla pomysłodawców i przedsiębiorców aby pokazać się bezpośrednio przed inwestorami i przekonać ich do swojego projektu

– Laureatami szczecińskiego konkursu Startup Challenge 2009 zostają projekty: Coviob.pl, Motostat.pl, NoweOsiedla.pl, Formalnosci.pl, Obiados.pl

– Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła konkurs na innowacyjną e-usługę i technologię B2B, laureatami zostały kolejno firmy AB INDUSTRY oraz ALNO De Art Leszek Ratus

– Leszek Czarnecki zdecydował się wesprzeć kwotą 100 tys. zł firmę 24 letniego studenta zNatury.pl, która zajmuje się dostarczaniem wysokiej jakości ekologicznych produktów, pochodzących od sprawdzonych i wiarygodnych dostawców.

– Po raz trzeci AIP wybrało najlepsze firmy działające w inkubatorach, laureaci to:

1. Apeiron – start-up działający i komercjalizujący najnowocześniejsze rozwiązania w obszarze chemii, a konkretnie w obszarze metatezy olefin
2. Pixnet – firma prowadząca popularny portal społecznościowy PhotoBlog.pl – pierwszy i największy system fotoblogowy w Polsce posiadający prawie milion użytkowników
3. Akonda Pro – firma zajmuje się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań do introligatorni, a także druku cyfrowego.

– MCI Management, Państwowy Krajowy Fundusz Kapitałowy oraz prywatny inwestor Dariusz Wiatr tworzą Helix Venture Partners FIZ, który planuje zainwestować w innowacyjne przedsięwzięcia nawet 40 mln zł w perspektywie 5 lat

– Powstaje Fundusz Zalążkowy KPT – nowa spółka celowa utworzona przez Krakowski Park Technologiczny oraz firmę Satus Venture, która przeznaczy 20 milionów na pomoc w rozwoju małopolskich firm

– Powstaje fundusz zalążkowy JCI Venture, który będzie inwestował w ciekawe i innowacyjne pomysły na biznes

– Rusza inicjatywa Zacznij.biz

– Zdobywcą tytułu Mikroprzedsiębiorca Roku 2009 została firma Nexwell Engineering

– Bankier.pl przejmuje MamBiznes.pl 🙂

Podsumowanie

Niewątpliwie mijający rok był bogaty w wydarzenia i inicjatywy skierowane do młodych przedsiębiorców. Nie brakowało także działań mających na celu wspieranie rozwoju przedsiębiorczości oraz ułatwienie pomysłowym osobom zdobycia kapitału na start w biznesie. Jak grzyby po deszczu powstawały także internetowe projekty oraz instytucje zainteresowane wpieraniem tych najlepszych. Rok 2010 zapowiada się równie interesująco a nadzieję młodych przedsiębiorców potęguje poprawiająca się sytuacja gospodarcza kraju.

Życzymy, więc biznesowych sukcesów w 2010 roku!!!

Grzegorz Marynowicz, Łukasz Nomejko
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
dashares 18 wrz 2010 (06:20)

thaks Dashares.com Provides Free, Full and Best Software Downloads