Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bonder.app – szybka i przyjemna wymiana wizytówek

Opis projektu: Aplikację webową Bonder.app do udostępniania wizytówek. Użytkownicy Bondera mogą tworzyć wielojęzyczne wizytówki ze zdjęciem profilowym i słowami kluczowymi i udostępniać je za pomocą kodu QR i linku.

Np. Jan Kowalski może stworzyć swoją wizytówkę w języku polskim, angielskim (Yan Kovalsky) i rosyjskim (Ян Ковалский), dodać pełne dane kontaktowe, zdjęcie profilowe i słowa kluczowe. Pan Jan drukuje kod QR na swojej wizytówce oraz dodaje kod QR i link do stopki e-mail lub CV podczas aplikowania do nowej pracy. Klient lub rekruter po zeskanowaniu kodu QR (lub kliknięciu w link) pobiera ze strony Bonder.app wizytówkę Pana Jana w wybranym przez siebie języku i importuje ją na swoje urządzenie. Pan Kowalski dodając słowa kluczowe (hasztagi), np. „programista, php, java” umożliwia znalezienie swojego kontaktu na telefonie wg kategorii, tj. po wpisaniu tych słów w książce adresowej – kiedy rekruter chce szybko skontaktować się z programistą Java, może wpisać „java” i wyskoczy kontakt Pana Kowalskiego.

Projekt został wdrożony i jest działającym produktem dostępnym w 15 wersjach językowych. Postawiliśmy na otwarty system, dlatego osoby pobierające wizytówki nie muszą się rejestrować, ani instalować żadnych aplikacji. Przed pobraniem wizytówki należy ją tylko skonfigurować (wybrać język i sposób wyświetlania). Przy okazji wizytówkę można subskrybować, tj. otrzymać powiadomienie w przypadku aktualizacji danych kontaktowych po podaniu adresu e-mail. Do wizytówek nie dołączamy reklam, ani nie sprzedajemy i nie udostępniamy danych użytkowników. Regulamin jest bardzo transparentny.

Branża / kategoria: commerce, informatyka, marketing

Rok powstania: 2019

Skąd pomysł: Jak to często bywa – podczas pracy w korporacji. Duże spotkania, dużo nowych kontaktów i konieczność przepisywania danych kontaktowych. Skanery wizytówek do dziś nie spełniają swojej roli jak należy. Problem efektywnej wymiany danych od zawsze rozwiązywał istniejący format .vcard, jednak używany „analogowo” jest zbyt archaiczny, stąd różne software’owe wynalazki, które rozwiązują problem na swój sposób, jednak ciężko korzystać z nich na co dzień. Traderzy z Azji mają w zwyczaju drukować dwie-trzy wersje językowe wizytówek – w swoim języku, po angielsku i ewentualnie w języku ojczystym swojego ważnego klienta. Często też spotykane są wizytówki z wydrukowanym zdjęciem, co znacząco ułatwia identyfikację osób na kolejnych spotkaniach, a dużym faux-pas jest zapomnienie czyjejś twarzy, co niestety się zdarza po długim czasie. Połączenie potrzeby z podpatrzonymi rozwiązaniami zza granicy i ich „cyfrowe” połączenie dało początek Bonderowi. Dzięki używaniu istniejącego formatu vcard wizytówki działają na wszystkich urządzeniach, nawet wyprodukowanych wiele lat wstecz, choć na starszych urządzeniach mogą nie działać słowa kluczowe lub zdjęcie profilowe.

Dla kogo: Głównie osoby pracujące w zakupach i sprzedaży, jednak ze względu na odmienne potrzeby różnych grup odbiorców stworzyliśmy trzy typy kont:

Konto Osobiste – dla użytkowników indywidualnych i samozatrudnionych. To konto pozwala zapisanie danych kontaktowych jeden raz i stworzenie na ich podstawie trzech tożsamości (wizytówek) do różnych zastosowań – do pracy, do CV i na użytek własny. Do wizytówki CV możemy dać mniej danych kontakowych (np. zdjęcie, imię, nazwisko, telefon, e-mail, hasztagi) niż do wizytówki do pracy, do której dorzucimy adres, dodatkowy numer telefonu i inny adres e-mail, jednak nie chcemy trzy razy podawać imienia i nazwiska. Po zakończonej rekrutacji możemy wyłączyć wizytówkę i nie będzie dostępna do pobrania.

– Konto Biznes – dla małych i lokalnych firm, które chcą obsługiwać klientów w różnych językach. W ramach konta można zapisać różne dane kontaktowe w różych wersjach językowych wizytówki. Użytkownik ma tylko jeden kod QR, jednak w zależności od wybranej wersji językowej, klient może dodzwonić się różnych osób. To przydatne, np. dla hoteli, restauracji, etc. Opcją wyróżniającą są Wiadomości Promocyjne – newsletter do którego mogą zapisać się klienci podczas pobierania wizytówki, jeżeli chcą otrzymywać informacje od danej firmy.

– Konto Korporacyjne – dla większych firm. Umożliwia stworzenie do 500 wizytówek dla wszystkich pracowników. Konto pozwala na jednorazowe zadeklarowanie informacji o firmie np. nazwy – „Huta Szkła Zofia”, domeny internetowej „@hutaszklazofia.com”, adresu i prefiksów numerów telefonów „+22 123” i użycie ich we wszystkich tworzonych wizytówkach. Po zmianie nazwy domeny lub prefiksu numeru telefonu wszystkie wizytówki zostaną automatycznie zaktualizowane, a o zmianach można powiadomić wszystkich klientów na raz.

Dodatkową szansą jest sytuacja po pandemii, kiedy świat stanął w miejscu. Ludzie nie podróżują, lecz muszą się spotykać, nawiązywać kontakty i zarabiać pieniądze. Bonder to uzupełnienie konferencji prowadzonych na Zoom i Skype, które pozwala na wymianę danych kontaktowych, jak podczas tradcyjnych spotkań.

Finansowanie: środki własne

Model biznesowy: abonament

Pomysłodawcy projektu: Głównie Paweł Bondarenko. Ma kilkuletnie doświadczenie w sprzedaży i tworzeniu serwisów internetowych, z których kilka wyprzedzało swój czas o kilka lat i nie przyjęło się na rynku. Były to wczesne wersje serwisów podobnych do współcześnie działających PizzaPortal, Lokalny Rolnik, UberEats i kilku innych.

Konkurencja: Podczas prac nad projektem na rynek weszło COVVE, jednak różni nas filozofia. COVVE chce wynaleźć koło na nowo, a my korzystamy z obowiązującego, działającego formatu. Najlepsza książka telefoniczna to ta z której korzystamy i ciężko o zmianę przyzwyczajeń, szczególnie jeśli coś działa bez zarzutu.

Są generatory statycznych kodów QR z informacjami kontaktowymi. Niedawno zniknął serwis qrd.by. Jest qr-code-generator.com. W trakcie prac na TVN reklamowała się aplikacja z Polski, której nazwy niestety już nie pamiętamy, jednak miała nieprzyjazny design i dla pobrania wizytówki wymagała rejestracji i nie przyjęła się na rynku. Mamy także skanery wizytówek, które katalogują wizytówki w postaci obrazów lub używa OCR i wymaga ręcznych korekt. COVVE korzysta ze sztucznej inteligencji, jednak to jak strzelanie z armaty do wróbla.

Mimo różnych udogodnień żadna z istniejących aplikacji nie oferuje tworzenia wizytówek w wielu językach, ani nie wyszczególniła różnych grup odbiorców. Pomysł nie jest „świeży”, jednak skrojony na miarę i liczymy na to, że przyjmie się jako standard, który powinien był obowiązywać „na wczoraj”.

Rynki: globalny, Polska

Najbliższe cele: Budowę świadomości i wizerunku marki oraz zdobywanie użytkowników. Wejście na rynek pokryło się z lockdownem, więc targi na których mieliśmy się pojawić, nie odbyły się. Paradoksalnie szansą jest nowa rzeczywistość po pandemii, jednak z drugiej strony utrudnia ona zaprezentowanie się szerszej publiczności.

Pracujemy także nad nowymi opcjami, które wkrótce zostaną dodane do serwisu.

Bardziej obszerny artykuł o funkcjonalnościach Bonder.app opublikowaliśmy na LinkedId pod adresem
https://www.linkedin.com/pulse/papierowa-wizyt%25C3%25B3wka-w-5-j%25C4%2599zykach-ze-zdj%25C4%2599ciem-bez-ma%25C5%2582a-bondarenko

Zespół: 2-5 pracowników

Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Bonder.app – szybka i przyjemna wymiana wizytówek

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.