e-Podróżnik.pl – rozkłady jazdy w jednym miejscu

Serwis E-podroznik.pl to nowa wyszukiwarka internetowa, która daje najbardziej zaawansowane możliwości zaplanowania podróży autobusami i busami po całej Polsce. Na pomysł stworzenia ogólnopolskiej wyszukiwarki połączeń komunikacyjnych wpadli dwaj studenci informatyki UJ w Krakowie.

Z jednej strony byli oni zainteresowani teoretycznymi aspektami tworzenia algorytmów wyszukujących, z drugiej strony zauważyli, że wyszukiwarka taka jest bardzo potrzebna na polskim rynku, gdzie informacje o rozkładach jazdy są bardzo rozproszone i trudno dostępne. 

W Polsce regularnymi przewozami osób trudni się obecnie około 170 dużych przewoźników PKS (powstałych po podziale dawniej jednego, wielkiego przewoźnika PKS) oraz kilkuset większych i mniejszych przewoźników prywatnych obsługujących trasy zarówno dużymi autobusami, jak i małymi busami. Przeciętny pasażer może mieć spore kłopoty z odszukaniem w tym gąszczu rozkładów jazdy kursu, który go interesuje.

Nawet niektórzy duzi przewoźnicy umieszczają na swoich stronach internetowych tylko tablice odjazdów z większych miejscowości, a więc pasażerowie chcący wsiąść do autobusu w małej miejscowości nie mają możliwości sprawdzenia rozkładu. Wielu małych lokalnych przewoźników nie ma nawet swojej strony internetowej, więc znalezienie ich rozkładu jazdy w internecie jest niemożliwe.

Problemy rosną, gdy na danej trasie nie ma połączenia bezpośredniego i trzeba zorientować się w możliwości przesiadki pomiędzy kursami realizowanymi przez dwóch różnych przewoźników. Jeżeli chodzi o możliwość zakupu biletu online, to na całym rynku jest dosłownie kilku przewoźników, którzy oferują taką możliwość.

Celem powstałego w marcu 2008 serwisu e-podróżnik.pl było rozwiązanie powyższych problemów. W ostatnich latach było w Polsce kilka prób stworzenia ogólnopolskiej wyszukiwarki rozkładów jazdy, gdzie  w jednym miejscu można by zaplanować swoją podróż. Spośród nich, najbardziej zaawansowane możliwości daje wyszukiwarka e-podroznik.pl.

Główne jej przewagi to integrowanie w jednym miejscu PKS-ów i Busów, wyszukiwanie połączeń z przesiadkami oraz zaawansowane prace nad wdrożeniem internetowej sprzedaży biletów. Obecnie w firmie pracuje na stałe 8 osób, które ciągle rozwijają przedsięwzięcie oraz dbają o jakość już zgromadzonych danych. W opublikowanym w lutym rankingu serwisów tematycznych e-podróżnik.pl zajął 16 miejsce w kategorii turystyka (badanie Megapanel, PBI/Gemius).

Obecnie serwis prezentuje stale aktualizowane rozkłady jazdy ponad 180 przewoźników. Wyszukiwarka jako jedyna na rynku prezentuje dane zarówno PKS-ów, jak i małych lokalnych firm wożących podróżnych busami. Dzięki serwisowi przeciętny pasażer może w łatwy sposób odszukać kurs, który go interesuje. Serwis e-podróżnik.pl jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy podróżny chce zorientować się w możliwościach przesiadki pomiędzy kursami realizowanymi przez dwóch różnych przewoźników. Wyszukiwarka podaje również ceny biletów.

Użytkownik może sprawdzić rozkłady nie tylko w internecie, ale i w serwisie SMS-owym lub pod numerem infolinii (22) 9491. Jest to profesjonalne, całodobowe call centre prowadzone przez Telekomunikację Polską S.A., gdzie dane o rozkładach jazdy dostarczane są przez serwis
e-podróżnik.pl. Współpraca z TP S.A. to dla firmy e-podróżnik.pl duży sukces potwierdzający wysoką jakość gromadzonych danych.

Wyszukiwarka cały czas poszerza swoją bazę danych przewoźników, a twórcy serwisu mają ambitne plany rozwoju. Na jesieni 2009 uruchomiona zostanie internetowa sprzedaż biletów jednorazowych i miesięcznych. Pasażerowie będą mogli za pośrednictwem serwisu kupować bilety online – będzie to nowość na polskim rynku przewozów autobusowych.

Serwis e-podróżnik.pl wpisuje się w promowane ostatnio przez Unię Europejską hasło intermodalności, czyli politykę zapewnienia pasażerowi usługi przewozowej złożonej z łańcucha różnych środków transportu umożliwiającego nieprzerwaną podróż. Chodzi o to, żeby pasażer mógł np. bezproblemowo zaplanować i wykonać podróż z Wadowic w górach do Władysławowa nad morzem, przesiadając się w Krakowie z jednego autobusu do drugiego, a w Gdańsku przesiadając się z autobusu do pociągu. Najlepiej gdyby mógł kupić też na tą podroż jeden zintegrowany bilet bez względu na to, z usług ilu przewoźników skorzysta.

Już teraz z wyszukiwarką e-podróżnik.pl współpracują nie tylko przewoźnicy autobusowi, ale i pierwszy  w Polsce prywatny przewoźnik kolejowy – Arriva PCC. Twórcy serwisu starają się także przekonać do przyłączenia się do projektu PKP.

e-Podróżnik.pl

Dodaj start-up


Komentarze

Dodaj komentarz

*
*