Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

100 tys. zł na założenie pierwszego biznesu. Od września mniejsza kwota wsparcia

Po raz pierwszy maksymalna kwota wsparcia na założenie firmy z programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” zmalała. Od 1 września przyszli przedsiębiorcy mogą się ubiegać o 100 489,60 zł. To aż o 6 tys. zł mniej niż dotychczas.

Fot. Shutterstock/ Maksym Kapliuk

Realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego program atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek skierowany jest do osób myślących o własnym biznesie i szukających finansowania swojej idei. Zmniejszenie maksymalnej kwoty wsparcia ma związek ze zmianą wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie” w starcie w tym roku przyczynił się do powstała 259 nowych firm. Pomysłodawcy złożyli łącznie 465 wniosków opiewającą na sumę 37,5 mln zł. Atrakcyjnie oprocentowane pożyczki pochłonęły do czerwca tego roku kwotę 20,3 mln zł z puli 70 mln zł przygotowanej na cały rok 2020. Przyszli przedsiębiorcy mogą ciągle wnioskować o pożyczkę na założenie firmy, ale od 1 września zmalała maksymalna kwota, którą można otrzymać na start w biznesie.

Od 1 września 2020 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 100 489,60 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 30 146,88 zł. Wszystko za sprawą zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2020 r. ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania jeszcze w maju maksymalna kwota pożyczki wynosiła 106 629,40 zł. Na utworzenie miejsca pracy właściciel firmy mógł z kolei otrzymać 31 988,82 zł. Mimo pandemii koronawirusa wnioski przyjmowane są na bieżąco – poinformowano nas w MRPiPS. O finansowy zastrzyk na założenie firmy można ubiegać się za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz przez internet – korzystając z generatorów wniosków dostępnych na strona pośredników odpowiedzialnych za realizację programu w danym województwie.

Pieniądze na pierwszy interes

Inicjatywa finansowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej skierowana jest do bezrobotnych, studentów oraz absolwentów. Wsparcie uzyskane z programu beneficjent musi spłacić w ciągu 7 lat. Ma także możliwość wnioskowania o 1 rok karencji w spłacie otrzymanej kwoty. Oprocentowanie wsparcia jest atrakcyjne i 0,44 w skali roku. Początkujący przedsiębiorca posiłkujący się pożyczką z programu od momentu otrzymania środków nie może przez pierwsze 12 miesięcy zawiesić prowadzonej firmy. Przez 3 lata nie może także zamknąć działalności. Pozyskaną pożyczkę młody przedsiębiorca zobowiązany jest wydatkować zgodnie z harmonogramem przedstawionym we wniosku o wsparcie.

„Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” w pigułce

Organizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Finansowanie: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Forma wsparcia: niskooprocentowana pożyczka

Dla kogo: bezrobotni, studenci, absolwenci

Maksymalna kwota wsparcia: 100,5 tys. zł

Pula na rok 2020: 70 zł( do tej pory wykorzystano 20,5 mln zł)

Zwrot pożyczki: maksymalnie w ciągu 7 lat

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
aneme 21 cze 2021 (18:16)

Wszystko fajnie tylko po co poreczyciele skoro to jest na biznes
Znajdz teraz czlowieku 2 poreczycieli z czysta karta
Niemozliwe
po pierwsze nikt nie chce poreczac , po drugie nie ma ludzi bez zobowiazan finansowych w tych czasach
czyli niby srodki do wziecia sa ale w praktyce zeby je dostac szans nie ma prawie