100 tys. zł na założenie pierwszego biznesu. Od września mniejsza kwota wsparcia

Po raz pierwszy maksymalna kwota wsparcia na założenie firmy z programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” zmalała. Od 1 września przyszli przedsiębiorcy mogą się ubiegać o 100 489,60 zł. To aż o 6 tys. zł mniej niż dotychczas.

Fot. Shutterstock/ Maksym Kapliuk

Realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego program atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek skierowany jest do osób myślących o własnym biznesie i szukających finansowania swojej idei. Zmniejszenie maksymalnej kwoty wsparcia ma związek ze zmianą wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Program „Pierwszy biznes – wsparcie” w starcie w tym roku przyczynił się do powstała 259 nowych firm. Pomysłodawcy złożyli łącznie 465 wniosków opiewającą na sumę 37,5 mln zł. Atrakcyjnie oprocentowane pożyczki pochłonęły do czerwca tego roku kwotę 20,3 mln zł z puli 70 mln zł przygotowanej na cały rok 2020. Przyszli przedsiębiorcy mogą ciągle wnioskować o pożyczkę na założenie firmy, ale od 1 września zmalała maksymalna kwota, którą można otrzymać na start w biznesie.

Od 1 września 2020 r. maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 100 489,60 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 30 146,88 zł. Wszystko za sprawą zmiany wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale 2020 r. ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny. Dla porównania jeszcze w maju maksymalna kwota pożyczki wynosiła 106 629,40 zł. Na utworzenie miejsca pracy właściciel firmy mógł z kolei otrzymać 31 988,82 zł. Mimo pandemii koronawirusa wnioski przyjmowane są na bieżąco – poinformowano nas w MRPiPS. O finansowy zastrzyk na założenie firmy można ubiegać się za pośrednictwem poczty tradycyjnej oraz przez internet – korzystając z generatorów wniosków dostępnych na strona pośredników odpowiedzialnych za realizację programu w danym województwie.

Pieniądze na pierwszy interes

Inicjatywa finansowana przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej skierowana jest do bezrobotnych, studentów oraz absolwentów. Wsparcie uzyskane z programu beneficjent musi spłacić w ciągu 7 lat. Ma także możliwość wnioskowania o 1 rok karencji w spłacie otrzymanej kwoty. Oprocentowanie wsparcia jest atrakcyjne i 0,44 w skali roku. Początkujący przedsiębiorca posiłkujący się pożyczką z programu od momentu otrzymania środków nie może przez pierwsze 12 miesięcy zawiesić prowadzonej firmy. Przez 3 lata nie może także zamknąć działalności. Pozyskaną pożyczkę młody przedsiębiorca zobowiązany jest wydatkować zgodnie z harmonogramem przedstawionym we wniosku o wsparcie.

„Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” w pigułce

Organizator: Bank Gospodarstwa Krajowego

Finansowanie: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Forma wsparcia: niskooprocentowana pożyczka

Dla kogo: bezrobotni, studenci, absolwenci

Maksymalna kwota wsparcia: 100,5 tys. zł

Pula na rok 2020: 70 zł( do tej pory wykorzystano 20,5 mln zł)

Zwrot pożyczki: maksymalnie w ciągu 7 lat

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Komentarze

Avatar

darr

3 września 2020 Odpowiedz

nieznam sie ale 70zł pożyczki to może być ciut malo

Avatar

Stivie Wonder

25 stycznia 2021 Odpowiedz

Też się nie znam. Chyba tak. Zależy na co na fajki i piwko starczy.

Avatar

lolek

16 stycznia 2021 Odpowiedz

Pożyczka 100 tyś a w 3 lata musisz oddać do ZUS co najmniej 50 tyś. Do tego podatek i VAT. Potem inne podatki lokalne opłaty, sanepidy, zaiksy i chu.. wie co jeszcze. W dupę z taką pożyczką. Mniej dopłacę w parabanku. W polsce tylko qwa działalność 🙁 A politycy kradną milionami bez podatku.

Avatar

Piotrk

30 stycznia 2021 Odpowiedz

Dlaczego dotacji nie może dostać pracujący obywatel ? Rozdają dotacje nieudacznikom i nierobom lub studentom bez doświadczenia

Avatar

Piotrk

30 stycznia 2021 Odpowiedz

Dlaczego nie ma dotacji dla osób pracujących?

Avatar

Załamany

26 czerwca 2021 Odpowiedz

Nawet napisać nie pozwolą prawdy, bo usuwają

Avatar

aneme

21 czerwca 2021 Odpowiedz

Wszystko fajnie tylko po co poreczyciele skoro to jest na biznes
Znajdz teraz czlowieku 2 poreczycieli z czysta karta
Niemozliwe
po pierwsze nikt nie chce poreczac , po drugie nie ma ludzi bez zobowiazan finansowych w tych czasach
czyli niby srodki do wziecia sa ale w praktyce zeby je dostac szans nie ma prawie

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*