Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

5 funduszy, do których start-up może zapukać po pieniądze

Jedną z możliwości finansowania własnego biznesu inwestor. Fundusze venture capital, anioły biznesu, fundusze zalążkowe czy inkubatory technologiczne – wszystkie te podmioty mogą wesprzeć start-up w jego szybszym rozwoju. Gdzie zatem pomysłodawca może się udać ze swoim projektem?

Do klasyki przeszedł już cytat, że źródłem finansowania biznesu są… klienci. Są jednak sytuacje w życiu start-upa, gdy jego pomysłodawca decyduje się na zapukanie do drzwi inwestora. Rozpoczynamy przegląd polskiego rynku VC. Dziś prezentujemy pięć pierwszych podmiotów, które inwestują w start-upy.

Innovation Nest

Założyciele funduszu – Piotr Wilam(m.in. współtwórca Onetu oraz inwestor w Merlin.pl) oraz Marek Kapturkiewicz (m.in.były wiceprezes Onet.pl) Innovation Nest chcieli zmienić sposób myślenia polskich firm, które koncentrowały się głównie na rynku lokalnym i pomóc im rozwijać się również na rynkach zagranicznych.

Fundusz inwestuje w projekty na wczesnym etapie rozwoju (Seed Stage). W obrębie zainteresowań Innovation Nest są firmy, które mają już działający produkt i początkową trakcję. Najlepiej kiedy firma posiada przychody na poziomie 5-40 tys.

Innovation Nest posiada w swoim portfelu 33 spółki m.in. UXPin, Picodi, Silvair, PerfectGym, Estimote.

Więcej o funduszu oraz kontakt znajdziesz tutaj.

Industry Lab

Aakcelerator powstał w 2017 roku w ramach pilotażowego konkursu Scale UP we współpracy firm DGA S.A. z H. Cegielski-Poznań S.A. Do projektu akcelerator zaprasza startupy z terenu całego kraju, które mają do zaproponowania HCP innowacyjne rozwiązania, dostosowane do potrzeb, problemów lub łańcucha dostaw HCP.

Obszary zainteresowań akceleratora to : transport , energetyka , biogospodarka, innowacyjne technologie przemysłowe.

Fundusz inwestuje do 200.000 zł na stworzenie tzw : MVP , w dalszej kolejności dodatkowe środki mogą być zaangażowane bezpośrednio po sprawdzeniu oraz uzasadnieniu rynkowych potrzeb.

Więcej o funduszu oraz kontakt znajdziesz tutaj.

Speedup Venture Capital Group

SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa (seed, pre-revenue i early growth).  Fundusz powstał w 2009 roku. Założyli go współpracujący już wcześniej z sobą Arkadiusz Piechocki, Michał Lehmann i Bartłomiej Gola.

SpeedUp Venture Capital Group interesują rozwiązania z obszaru consumer internet, fintech, martech, IoT oraz hardware.

Obecnie w portfolio funduszu znajduje się ponad 50 spółek m.in.: Omni3D, Legimi, Let’s Deliver.

Więcej o funduszu oraz znajdziesz kontakt tutaj.

Protos VC

 

Fundusz powstał w 2013 r. jako przedłużenie wcześniejszych aktywności jego założycieli. Twórcom Protos VC udało się zainwestować między innymi w takie projekty jak Brainly.com, Znanylekarz.pl (Docplanner.com) czy też Infakt.pl. Warto dodać, że swoje udziały w funduszu mają m.in. Robert Lewandowski oraz Cezary Kucharski.

W zainteresowaniu podmiotu są projekty marketplace i SaaS. Średnio fundusz w jeden projekt inwestuje około 1 mln zł. Najmniej w jeden projekt zainwestował 50 tyś zł a najwięcej 3,5 mln zł.

W portfelu Protos VC znajdują się m.in.: Lavito.pl, LokalnyRolnik.pl, Shoplo.com. Fundusz doprowadził do kilku wyjść kapitałowych m.in. z Allani.pl sprzedanym do Wirtualnej Polski.

Więcej o funduszu oraz kontakt znajdziesz tutaj.

Platinum Seed

Powstały w 2011 roku fundusz koncentruje swą uwagę na innowacjach i rynku usług cyfrowych. Podmiot inwestuje w projekty w fazie seed.

Kwota pojedynczej inwestycji wynosi 200-600 tys. zł.

Platinum Seed inwestuje w projekty z takich dziedzin jak: dostarczanie treści, zarządzania treścią, e-commerce, SaaS, medycyna i ochrona zdrowia, biotechnologia, OZE.

W portfelu funduszu znajdują się m.in.: Edoktor24.pl, Trendmetric, Kickin24, Diabetic Experts, Uratujkase.pl.

Więcej o funduszu oraz kontakt znajdziesz tutaj.

Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.