Speedup Venture Capital Group

Działalność: SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa (seed, pre-revenue i early growth). W obszarze zainteresowań funduszy znajdują się firmy i przedsiębiorcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy dzięki opracowanym przez siebie rozwiązaniom chcą zdobyć globalny rynek. Horyzont inwestycyjny wynosi od 3 do 8 lat.

Geneza: Fundusz powstał w 2009 roku. Założyli go współpracujący już wcześniej z sobą Arkadiusz Piechocki, Michał Lehmann i Bartłomiej Gola. Partnerzy wspólnie stworzyli BTL Group – czołową firmę w Polsce, która wówczas zajmowała się marketingiem bezpośrednim. Jeszcze w czasie tworzenia BTL Group zaczęli selektywnie inwestować zgromadzony kapitał w pojedyncze pomysły, które wydawały im się ciekaw biznesowy i były zbliżone do działalności, którą prowadzili. W ten sposób, kiedy jeszcze słowo startup nie było znane, realizowali pierwsze inwestycje. Po sprzedaży BTL Group do Omnicom zdecydowali z inwestycji w ciekawe projekty biznesowe zrobić główną oś swoich działań i tak, w dużym skrócie powstał SpeedUp Group.

Fundusz nie inwestuje w projekty, które zamykają się w prezentacji. Od founderów, w których projekty decyduje się zainwestować oczekuje czegoś więcej – co najmniej MVP czyli minimalnej, podstawowej wersji produktu, którą można testować.

Obszary zainteresowania: SpeedUp Venture Capital Group interesują rozwiązania z obszaru consumer internet, fintech, martech, IoT oraz hardware.

Kwota inwestycji: W zależności od projektu i stopnia jego zaawansowania w pojedynczą firmę możemy zainwestować od kilkuset tysięcy złotych do 5 milionów złotych.

Przykłady inwestycji:Obecnie w portfolio funduszu znajduje się ponad 50 spółek, należą do nich między innymi:

  • Legimi (firma udostępnia dostęp do ebooków w modelu abonamentowym),
  • Omni3D (producent drukarek 3d dla przemysłu),
  • ACR Systems (firma produkująca stabilizatory do kamer, tzw. gimbale)
  • Let’s Deliver

Wady i zalety polskich startupów: Polscy pomysłodawcy tworzą technologie na naprawdę niezłym poziomie. Możemy to odnieść do Niemiec, gdzie można spotkać wiele osób z doświadczeniem np. w sprzedaży czy marketingu, ale brakuje wiedzy technologicznej, dzięki której powstają ciekawe technologie. Bardzo pozytywne jest to, że coraz częściej pomysłodawcy zaczynają się otwierać i nie boją się mówić o pomysłach nad którymi współpracują i widzą wartość w tym, że warto rozmawiać bo dzięki temu pomysł, który realizują może zyskać.

Jeśli chodzi o wady – brakuje kompletnych zespołów, czyli takich, które mają i znakomitego technologia, który wykonuje świetną pracę, ale mają z drugiej strony świetną osobę, która odpowiada za to by tą technologię sprzedać.

Dane kontaktowe dla pomysłodawców: [email protected]

Strona www:  speedupgroup.com

Komentarze

Avatar

Poszukiwacz inwestora

11 grudnia 2019 Odpowiedz

Witam! Mam super pomysl na biznes nawet i na skale globalna. To jest sam pomysl dzieki ktoremu mozna zarobic miliony jednak nie posiadam ani znajomosci ani wkladu wlasnego. Nie chcialbym rowniez by pomysl zostal gdzies wykorzystany bez mojej zgody. Z tego co sie orientowalem nie ma czegos takiego jeszcze na rynku. Do wykonania tego projektu byliby potrzebni informatycy do stworzenia baz danych i odpowiednich algorytmow, nadmienie ze chodzi o transport ktorego juz jest duzo a ten rodzaj ktory mam na mysli moze zrewolucjonowac caly. (Mam taka nadzieje).

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*