5 tys. zł pożyczki dla mikrofirm. Już blisko 500 tys. przedsiębiorców otrzymało pieniądze

Mikropożyczka w kwocie 5 tys. zł to ciągle najpopularniejszy instrument wsparcia, z którego korzystają małe firmy. Od startu tego elementu tarczy antykryzysowej wsparcie uzyskało 477 tys. przedsiębiorców. 

Fot. Shutterstock/ Piotr Latacha

Na konta mikrofirm każdego dnia wpływają pieniądze wysyłane przez powiatowe urzędy pracy, które odpowiadają za przyjmowanie, weryfikację wniosków oraz przyznawanie pożyczki. Do dnia 12 maja przedsiębiorcy otrzymali łącznie z tego elementu tarczy antykryzysowej ponad 2,3 mld zł.

Z tarczy finansowej do osób prowadzących własny biznes w różnych formach wsparcia i ulg popłynęło już w sumie 7,77 mld zł. Z tej kwoty aż 2 377 260 zł zostało przelane na konta przedsiębiorców w ramach mikropożyczki, która maksymalnie może wynieść 5 tys. zł. Według najnowszych danych Ministerstwa Rozwoju z tej formy finansowego zastrzyku skorzystało już 477 131 podmiotów gospodarczych. Do urzędów pracy trafiło łącznie 936 255 wniosków dotyczących pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Wydatki na mikropożyczki(2,3 mld zł) stanowią na tą chwilę blisko 30 proc. całej puli wydanej do tej pory w ramach tarczy antykryzysowej. Z kolei na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do tej pory wydano 33 proc.(2,56 mld zł) przeznaczonych z tarczy antykryzysowej. Zwolnienia z opłacania składek ZUS to 20 proc. (1,6 mld zł)dotychczasowej pomocy. Kolejne miejsca w torcie wydatków zajmują świadczenia postojowe stanowiące 7 proc.(543 mln zł) oraz dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MMŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego – 6,4 proc.(503 mln zł)

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Dla kogo 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki?

Finansowe wsparcie w kwocie 5 tys. zł atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki dla mikrofirm na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej to jeden z instrumentów wsparcia zawartych w rozwiązaniach tzw. tarczy antykryzysowej. Warto przypomnieć, że dzięki nowelizacji ustawy z pożyczek skorzystać mogą też mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników. Zmieniły się również zasady umarzania pożyczek. Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. Aby złożyć wniosek o 5 tys. zł pożyczki należy wejść na stronę praca.gov.pl i kliknąć w zakładkę „Skorzystaj z niskooprocentowanej pożyczki dla mikroprzedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy”. Następnie wejść w zakładkę „Złóż wniosek” po czym pojawi się formularz, który można wypełnić online.

Przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie, aby ubiegać się umorzenie zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 3 miesięcy od momenty, w którym uzyskał pieniądze z urzędu pracy. Przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie może stanowić przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe zasady dotyczą również pożyczek udzielonych przed wejściem w życie zmian w ramach nowelizacji tarczy antykryzysowej.

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Komentarze

Avatar

Michał

13 maja 2020 Odpowiedz

Miliard ma 10 cyfr! Wstyd „redakcjo”.

Avatar

Marcin

13 maja 2020 Odpowiedz

Najlepiej działa jednak samorząd czyli powiaty i gminy.. Powinno wzmacniać się samorządy. Więcej władzy w samorządach to chyba dobry kurs dla pokskiej gospodarki..

Avatar

Firma

14 maja 2020 Odpowiedz

Dziwne my złożyliśmy 5 maja i dalej niema pieniędzy…

Avatar

Mala firma

14 maja 2020 Odpowiedz

My 21 kwietnia i dalej cisza

Avatar

Darek

14 maja 2020 Odpowiedz

We Wrocławiu wniosek z 18 kwietnia zrealizowany dopiero w tym tygodniu.

Avatar

Wiola

16 maja 2020 Odpowiedz

Ja 20.04. i tez nie dostałam. Trzaskowski mowil, ze urząd jest zawalony, nie ma przewidzianych dodatkowych osób do obsługi tych wniosków ani oddelegowanych wyłącznie do tego zadania, wiec moim zdaniem zajmie to nawet kilka miesiecy.

Avatar

Janek

16 maja 2020 Odpowiedz

Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Fakt, faktem niektórzy tych pieniędzy nie potrzebują a je dostaną np. Osoby zatrudnione na B2B które już skorzystały ze zwolnienia z opłacania składek ZUS na 3ms. i postojowego 2080pln a firma nadal ich zatrudnia tylko, że np. wypłaca im 50-60% faktury.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*