Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Część firm jest zwolniona z BDO. Sprawdź kto

Aby zarejestrować się w Bazie Danych Odpadowych, pozostało już niewiele czasu. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, może liczyć się z wysokimi karami. Jednak jak zaznacza Rzecznik MŚP, nie każdy z nich musi tego dokonać.

Fot. Shutterstock/ andrekoehn

Minister Klimatu na wniosek Rzecznika MŚP wydał objaśnienie prawne dotyczące obowiązku rejestracji w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Jak zostało w nim wskazane, co do zasady wytwórcy odpadów są obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Jednak są od tego liczne wyjątki.

Jak wskazał Rzecznik MŚP Adam Bodnar, z obowiązku rejestracji zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność biurową lub inną drobną działalność gospodarczą, które wytwarzają odpady o charakterze zbliżonym do gospodarstw domowych mogą być zwolnione z tego obowiązku.

– W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione ze wpisu do rejestru-BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych – wyjaśniono w komunikacie.

Dodatkowo do BDO nie będą musieli się zarejestrować przedsiębiorcy wytwarzający m.in. odpady metalowe do 10 ton rocznie; odpadowe tonery drukarskie do 200 kg rocznie; opakowania z metali do 1 tony rocznie; opakowania wielomateriałowe do 200 kg rocznie; opakowania szklane do 500 kg rocznie; przeterminowane produkty spożywcze do 100 kg rocznie; magnetyczne i optyczne nośniki informacji do 50 kg rocznie; odpady betonu oraz gruz betonowy do 10 ton rocznie.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.