Część firm jest zwolniona z BDO. Sprawdź kto
Aby zarejestrować się w Bazie Danych Odpadowych, pozostało już niewiele czasu. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, może liczyć się z wysokimi karami. Jednak jak zaznacza Rzecznik MŚP, nie każdy z nich musi tego dokonać.

Fot. Shutterstock/ andrekoehn
Minister Klimatu na wniosek Rzecznika MŚP wydał objaśnienie prawne dotyczące obowiązku rejestracji w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Jak zostało w nim wskazane, co do zasady wytwórcy odpadów są obowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów oraz uzyskania w związku z tym wpisu do rejestru. Jednak są od tego liczne wyjątki.
Jak wskazał Rzecznik MŚP Adam Bodnar, z obowiązku rejestracji zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych. Oznacza to, że osoby prowadzące działalność biurową lub inną drobną działalność gospodarczą, które wytwarzają odpady o charakterze zbliżonym do gospodarstw domowych mogą być zwolnione z tego obowiązku.
– W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione ze wpisu do rejestru-BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych – wyjaśniono w komunikacie.
Dodatkowo do BDO nie będą musieli się zarejestrować przedsiębiorcy wytwarzający m.in. odpady metalowe do 10 ton rocznie; odpadowe tonery drukarskie do 200 kg rocznie; opakowania z metali do 1 tony rocznie; opakowania wielomateriałowe do 200 kg rocznie; opakowania szklane do 500 kg rocznie; przeterminowane produkty spożywcze do 100 kg rocznie; magnetyczne i optyczne nośniki informacji do 50 kg rocznie; odpady betonu oraz gruz betonowy do 10 ton rocznie.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Blisko 16 tys. dotacji na szkolenie pracownika. Urzędy pracy mają jeszcze środki do wydania
Powiatowe Urzędy Pracy wciąż dysponują środkami na dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.…
Czy polski rynek inwestycji Venture Capital czekają kłopoty?
Po kilku rekordowych latach, gdzie rodzimy rynek VC osiągał historyczne wyniki na właściwie…
Ścieżka rozwoju dla start-upów medycznych. Ruszył nowy konkurs
Kilka dni temu podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki…
Państwowy PFR Ventures zasilił fundusz, który zainwestuje w start-upy nad Wisłą
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln…
Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci
Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W…
Globalny gracz ecommerce planuje ekspansję w Polsce
Frisbo, największa w Europie platforma e-fullfilmentowa, planuje zebrać kolejne 10 mln EUR na…