Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Część sprzedawców na targowiskach zadłużona po uszy. Zaległości sięgają 64 mln zł

Targowiska w Polsce wciąż mają się dobrze, choć zadłużenie części osób tam sprzedających jest dość znaczne. W ciągu roku kwota zaległości firm targowych wzrosła o blisko 20 proc. do 64,1 mln zł – poinformował BIG InfoMonitor. Największe zaległości mają sprzedawcy z województw: mazowieckiego i śląskiego.

Fot. FORUM/ Daniel Dmitriew

Przez rozkwit galerii handlowych, wielu ekspertów wróżyło, że bazarowy biznes zniknie z polskiego krajobrazu. Jednak nie sprawdziły się ich przewidywania, co więcej ten segment rynku stale się rozwija. Jak informuje GUS, w Polsce mamy obecnie ponad 9 tys. targowisk, z czego 2173 to stałe place handlowe. Najczęściej kupowane są tam warzywa, owoce, mięsa, produkty regionalne i sezonowe. Według szacunków przez ten segment rynku przechodni rocznie kilkanaście miliardów złotych.

Zaległości ciążą nad sprzedawcami na targowiskach

Przeciętne przeterminowane zadłużenie sprzedawcy handlującego na straganie wynosi 20 644 zł – informuje BIG InfoMonitor. Tak duże zadłużenie może wynikać, że wielu bazarowych przedsiębiorców łączy finanse firmowe z prywatnymi. Z drugiej strony, jak wynika z Rejestru Dłużników 126 163 aktywnych i wyrejestrowanych już firm zajmujących się detalicznym handlem straganowym 3 121 (prawie wszystkie to jednoosobowe działalności gospodarcze) ma na koncie opóźnione o min. 30 dni płatności faktur i rat kredytowych. Oznacza to, że problem dotyka tylko garstki handlujących, a dokładniej 2,5 proc. firm targowych.

Największy problem z zaległościami mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż żywności, napojów i wyrobów. W tym wypadku odsetek firm wynosi 2,8 proc., a łączna kwota 19 249 356 zł. Natomiast największe zaległości 22 755 094 zł muszą oddać sprzedawcy wyrobów tekstylnych i odzieżowych

Najgorzej na Mazowszu i Śląsku

Najwięcej zadłużonych firm targowych jest w województwie mazowieckim. Jest ich aż 494, z czego łączna kwota zaległości wynosi 9 069 503 zł. Na drugim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy z województwa śląskiego. Z problem spłaty boryka się tutaj 492 sprzedawców, a łączna kwota zaległości wynosi 9 243 370 zł.

Po drugiej stronie znaleźli się przedsiębiorcy z województwa podlaskiego. Z problemem rozwiązywania swoich długów ma raptem 54 sprzedawców, gdzie oddać muszą 1 073 887 zł. Jednak to w sąsiednim województwie – warmińsko-mazurskim są najmniejsze zaległości, wynoszące 723 746 zł.

 


Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.