Przedawnienie długu – jakie warunki trzeba spełnić i kiedy następuje?
Przedawnienie to niecodzienna instytucja prawna, która pozwala na uregulowanie stosunków pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Jednak nie każdy może z dnia na dzień pozbyć się długu. Jakie trzeba spełnić warunki?
Przedawnienie roszczeń zostało opisane w art. 117-125 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nimi, aby można było mówić o umorzeniu długu musi minąć termin, standardowo 6 lat. Choć nie zawsze tak jest. W przypadku roszczeń o świadczenie okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalnością gospodarczą wynosi już zaledwie 3 lata. Pozostałe terminy przedawnień to m.in.:
- 2 lata – w przypadku umów sprzedaży zgodnie z art. 554 KC
- 6 lat – w przypadku wyroków sądowych zgodnie z art. 125 § 1 KC
- 1 rok — roszczenia z tytułu umowy najmu lub użyczenia,
Od kiedy liczymy okres przedawnienia?
Zgodnie z art. 118 Kodeksu Cywilnego koniec przedawnienia następuje w ostatni dzień roku kalendarzowego. W związku z tym w większości przypadków dług może zostać umorzony wraz z początkiem następnego roku.
Przykład
Firma A posiada roszczenia wobec firmy B. Termin ich realizacji przypadał na datę 01.06.2013 roku. Przez ten czas firma A uchylała się od realizacji zobowiązania, zaś firma B nie upominała się o swoją należność. Oznaczałoby to, że roszczenie powinno już być przedawnione. Jednak zgodnie z art. 118 KC nastąpi to wraz z końcem 2019 roku. Tym samym od 01.01.2020 roku firma A (pod warunkiem, że firma B nie złoży wniosku o egzekucję należności do sądu) traci obowiązek zaspokojenia roszczenia firmie B z powodu jego przedawnienia.
Jednak zasada ostatniego dnia roku nie zawsze będzie działać. Dotyczy to przedawnień krótszych niż dwa lata. W tym wypadku data przedawnienia roszczeń jest równa okresowi przedawnienia.
Przykład
Firma C posiada roszczenia wobec firmy D. Termin ich realizacji przypadał na datę 01.06.2018 roku. Przez ten czas firma A uchylała się od realizacji zobowiązania, której termin przedawnienia wynosił rok, zaś firma D nie upominała się o swoją należność. W związku tym data przedawnienia nastąpił 01.06.2019.
Bieg przedawnia może również zostać zatrzymany w przypadku:
- Czynności prowadzonej przez sąd mające na celu wyegzekwowania roszczenia
- W momencie, gdy roszczenie zostanie uznane przez firmę, przeciwko której przysługuje
- Po wszczęciu mediacji
Warto jednak pamiętać, że każdorazowe zatrzymanie biegu terminu przedawnienia powoduje to, że biegnie ono zawsze od nowa.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
Nowoczesny budynek biurowy - na co zwrócić uwagę przy kupnie? (materiał partnera)
-
„Dopóki nie przyszła do nas pierwsza firma farmaceutyczna, nie chciałam prowadzić swojego startupu. Nawet nie miałam takich planów” – Kinga Matuła, założycielka QurieGen
-
„Mamy w portfelu blisko 20 perspektywicznych spółek, z którymi pozyskujemy kolejne rundy finansowania lub planujemy wyjścia z inwestycji” – Aleksander Kłósek, Managing Partner YouNick Mint
Aby odzyskać środki utracone w wyniku oszustw w branży kryptowalut, zaleca się zasięgnięcie wskazówek u profesjonalistów specjalizujących się w odzyskiwaniu funduszy kryptowalut. Istnieje kilka renomowanych firm i ekspertów, którzy mogą pomóc w odzyskaniu środków utraconych w wyniku oszustw. GENUINE HACKERS jest uważana za najlepszą, znaną z certyfikowanych i renomowanych usług odzyskiwania danych ze 100% skutecznością. Jeśli potrzebujesz pomocy w odzyskaniu utraconych kryptowalut i pieniędzy w dowolnej kwocie, skontaktuj się z nimi teraz poprzez e-mail pod adresem [email protected] lub przez WhatsApp pod numerem +1 (260) 218-3592.