Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mikroprzedsiębiorcy toną w długach. Rekordzista musi oddać 14,5 mln zł

Spośród wszystkich firm wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 76 proc. z nich stanowią przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Jak wynika z danych KRD łącznie muszą oddać wierzycielom 5 mld zł.

Foto: FORUM/ Krzysztof Serafin

Blisko 190 tys. mikroprzedsiębiorców zostało wpisanych na listę KRD, których zadłużenie wynosi już 5 mld zł. Oznacza to, że średnio przekracza on 26,5 tys. zł na jedną firmę. Jak wskazuje raport KRD w ciągu ostatnich 5 latach liczba zadłużonych jednoosobowych działalności gospodarczych zwiększyła się o ponad 62 proc., to ich zadłużenie wzrosło o 174 proc.

Najgorsza sytuacja panuje wśród firm handlowych, gdzie jak wskazano zadłużenie łącznie przekroczyło już wartość 1,46 mld zł, a na listę dłużników wpisanych zostało 51,5 tys. małych sklepów i hurtowni. Drugie na liście najbardziej zadłużonych branż jest budownictwo z długiem w wysokości 875 mln zł. Tyle ma do oddania 37,1 tys. małych zakładów budowlanych. Zdecydowana większość z nich (64,5 proc.) to podwykonawcy zajmujący się na budowach pracami specjalistycznymi – elektrycy, tynkarze, hydraulicy itp. Mali przewoźnicy mają do oddania swoim wierzycielom 657 mln zł, a niewielkie zakłady przemysłowe 526 mln zł.

Jak wskazuje instytucja, najpoważniejszym problemem dla mikroprzedsiębiorców jest finansowanie działalności – niespłacane kredyty to pośrednio i bezpośrednio prawie 68 proc. ich długu. Ponadto istotnym problem są także zatory płatnicze. Jak pisaliśmy na MamBiznes.pl najgorsza sytuacja obecnie panuje w branży kreatywnej, gdzie w skrajnych przypadkach na zapłatę trzeba czekać do 400 dni.

Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu. Jak wylicza KRD w tym województwie przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na Mazowszu mają do spłaty 839 mln zł. Zaraz za nimi są firmy ze Śląska (634 mln zł), a na trzecim miejscu — przedsiębiorcy z Wielkopolski (499,5 mln zł). Dłużnikiem-rekordzistą jest przedsiębiorca z woj. pomorskiego, który ma do oddania swoim wierzycielom prawie 14,5 mln zł.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Daniel 24 lip 2019 (15:04)

W przeszłości faktorzy chcieli współpracować głównie z większymi firmami. Dobrze że obecnie wielu z nich jest otwartych również na małe podmioty, a nawet firmy jednoosobowe i freelancerów, realizujących projekty na zlecenie.