Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dlaczego Polacy zakładają firmy za granicą?

Polacy otwierają firmy za granicą z powodu niższego poziomu biurokracji i przejrzystego prawodawstwa w innych krajach – taki powód założenia firmy poza Polską zadeklarowało 57,8% przedsiębiorców w badaniu przeprowadzonym przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax. Oto dlaczego Polacy decydują się na emigrację kapitałową.

Jako powód założenia firmy za granicą ankietowani wymieniali także: niższe podatki i obciążenia fiskalne (32.1%) oraz lepsze warunki rozwoju dla firmy (9%). Jak skomentowała ten fakt Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax: “Panuje powszechne przekonanie, że większość osób decydujących się na prowadzenie firmy poza Polską robi to z powodu możliwych oszczędności. Po raz pierwszy dowiadujemy się, że to wysoka biurokracja odpowiada za migrację kapitałową. Przedsiębiorcy myślą nie tyle o oszczędnościach, co o rozwoju firmy”.

Przeczytaj: Firma w Czechach: proste podatki, ale nawet 5 tys. zł na ZUS

Najwięcej “polskich firm” zarejestrowanych jest w Europie (95.8%), a najpopularniejszym kierunkiem biznesowym pozostaje Wielka Brytania. Według badania ponad 61% firm działa w Anglii lub Szkocji, chociaż popularność zyskała także Irlandia, która zrównała się z Czechami – oba kierunki po blisko 15%. Jednocześnie Polacy wykazują się dużą elastycznością i chętnie deklarują zmianę miejsca prowadzenia firmy w przypadku pojawienia się gospodarki o bardziej przyjaznym systemie podatkowym lub innych korzystnych zmian prawnych. Taką gotowość zadeklarowało blisko dwie trzecie.

Tylko 18.8% przedsiębiorców udzieliło odpowiedzi twierdzącej na pytanie, czy rozważa możliwość przeniesienia do Polski, przy czym znacząca większość tych osób uzasadniła to rozważanym rozszerzeniem prowadzonej działalności na Polskę (74.9%).

Blisko dwie trzecie ankietowanych jest zadowolonych z prowadzenia firmy za granicą i tylko 1.6% zadowolonych nie jest. “O ile obserwujemy liczne powroty do Polski z emigracji zarobkowej, to w biznesie tendencja jest odwrotna – większość właścicieli przedsiębiorców chce zdążyć z przeniesieniem firmy do Wielkiej Brytanii przed końcem negocjacji Wielkiej Brytanii z Komisją Europejską”- mówi Agnieszka Moryc. Przeczytaj historie Polaków prowadzących własny biznes poza Polską:

Źródło: PAP

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.