Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Inwestycje VC w start-upy wystrzeliły w 2019 roku

W 2019 roku blisko sześciokrotnie urosły inwestycje VC w start-upy względem poprzedniego rekordu. Ubiegły rok został zamknięty kwotą transakcji w wysokości 1 266 mln zł – informuje raport „Transakcje VC na polskim rynku w 2019”.

Fot. Pexels/ Lukas

W ubiegłym roku, na polskie start-upy napłynęły duże pieniądze. Przede wszystkim ze strony venture capital. Łączna pula inwestycji w 2019 roku przekroczyła 1 266 mln zł. Wystarczy to porównać to do dotychczasowego rekordu, który miał miejsce w 2017 r. W tym okresie VC zainwestowało 214,8 mln zł.

Na rekordową pulę inwestycji złożyło się 269 zrealizowanych transakcji. Większość wejść kapitałowych (aż 254) było  zrealizowanych przez fundusze polskie. Jednak jeśli przyjrzymy się wartości dokonanych transakcji to rodzime venture capital nie wygląda już tak dobrze. Odpowiadają one tylko za 37 proc. wartości transakcji.

Rekord dzięki trójce start-upom

W rekordowej sumie duży udział miał DocPlanner, który pozyskał blisko 344 mln zł od inwestorów. Do grona liderów należy także umieścić Brainly i Booksy, które łącznie pozyskały w 2019 roku 235 mln zł. Jedna nawet po odjęciu trójki największych start-upów, wciąż możemy mówić o rekordowym 2019 roku. Wielkość pozostałych transakcji jest ponadczterokrotnie wyższa niż wszystkich dokonanych w 2018 r.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.