Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Już 36 mld zł trafiło do firm z tarczy finansowej. Ile dostały mikrofirmy?

Zbliża się pierwszy miesiąc obowiązywania w Polsce tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Od tego czasu pieniądze z programu pomocowego dla firm popłynęło do 182 tys. przedsiębiorstw. Łączna kwota, która zasiliła firmowe konta wynosi już 36 mld zł.

Tarcza finansowa to instrument wsparcia, który wystartował pod koniec kwietnia. Realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju program cieszy się niemalejącą popularnością o czym najlepiej świadczą aktualizowane codziennie statystyki. Z najnowszych danych wynika, że dzięki tarczy finansowej udało już się uchronić 1,8 mln miejsc pracy. – Prawie 36 mld zł subwencji trafiło już do ponad 182 tys. firm, zatrudniających 1,8 mln pracowników. Wsparcie w ramach tarczy finansowej PFR dla mikrofirm wyniosło już łącznie 10 mld zł, a dla MŚP 26 mld zł – brzmi tweet zamieszczony przez instytucję.

 

Wczoraj pojawiła się także długo wyczekiwana informacja dla dużych firm. Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy element tarczy finansowej dla dużych firm w postaci pożyczek płynnościowych na 10 mld zł. Na zatwierdzenie czekają jeszcze 2 zgody na pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe po 7,5 mld zł. – Trwają prace i jest szansa na start programu 1 czerwca – poinformował Paweł Borys, prezes PFR.

Dla kogo tarcza finansowa i jakie wsparcie?

Tarcza finansowa została ogłoszona 8 kwietnia. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił zarys pomocy skierowanej do mikro, małych, średnich i dużych firm. 29 kwietnia szef Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiedzialnego za realizację programu zapowiedział rozpoczęcie przyjmowania wniosków. Od tego czasu przedsiębiorcy za pośrednictwem bankowości internetowej mogą aplikować o finansowe wsparcie. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem czego najlepszym dowodem jest liczba wniosków i kwoty, które już wpłynęły na firmowe konta. W ramach tarczy finansowej firmy mogą liczyć na następujące wsparcie.

Tarcza dla małych firm do 9 osób

Rozwiązanie zaproponowane zakłada finansowanie w postaci subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Maksymalna kwota to 324 tys. zł na 3 lata. Aż 75 proc. tej kwoty może nie podlegać zwrotowi po 12 miesiącach pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Tarcza dla firm zatrudniających od 10 do 249 pracowników

Małe i średnie firmy mogą liczyć na finansowe wsparcie w kwocie do 3,5 mln zł na okres 3 lat. Finansowanie — subwencje wypłacane za pośrednictwem banków. Również w tym przypadku aż 75% finansowego zastrzyku może stać się bezzwrotnym pod warunkiem prowadzenia działalności, utrzymania zatrudnienia w ciągu roku oraz zanotowania straty na sprzedaży.

Tarcza dla największych firm

W przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników pożyczka lub obligacje mogą wynosić do 1 mld zł. Wsparcie ma być udzielane na okres 2-3 lat. Aż 750 mln zł przyznanej pożyczki może stanowić bezzwrotne wsparcie pod warunkiem utrzymania zatrudnienia

 

Sprawdź, także jak skorzystać z różnych rozwiązań ujętych w tarczy antykryzysowej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
zwykły Kowalski 26 maj 2020 (20:56)

do wszystkich tych którzy nie uczestniczą w obecnym rozbiorze Polski:
czy jesteś w stanie zrozumieć różnicę w dofinansowaniu dla firmy 249 pracowników (do 3,5 miliona zł) i dla firny która zatrudnia 251 pracowników - czyli dla firmy która ma tylko 2 pracowników więcej, dofinansowanie 285 razy większe czyli równy 1 miliard złotych - i najlepsze dużej firmie może być umorzone 750 milionów złotych,
po pierwsze:
ile firm w Polsce wygenerowało przez cały okres swojego funkcjonowania zysk 750 milinów złotych
po drugie:
czy jest w całej galaktyce bo na ziemi na pewno nie ma nikogo takiego kto by nie starał się o dofinansowanie w wysokości 1 miliard złotych po to żeby w mgnieniu oka zarobić 750 milionów złotych ?
po trzecie:
jeżeli 1 pracownik kosztuje firmę załóżmy średnio 5000zł/m-c i jest wszystkich pracowników w firmie 251 to łączny koszt samych wynagrodzeń na okres 3 lat wyniesie 45 milionów złotych, nawet jeżeli firma ma utrzymać zatrudnienie przez kolejne 12 m-cy to dajmy dla większej obłudy kolejne 45 milionów na podtrzymanie zatrudnienia przez kolejne 3 lata - wtedy łączny koszt wyniesie 90milionów złotych na 6 lat - w tym czasie firma może mieć umorzenie zgodnie z prawem w wysokości 750milionów złotych - moje pytanie brzmi kto będzie w tej firmie pracował? Czy warto uruchamiać firmę czy może warto zapłacić każdemu pracownikowi po 10 tysięcy złotych na m/c aby tylko się nie odzywał?

Mam nadzieje że każdy zostanie sprawiedliwie osądzony (najlepiej po śmierci), za swoje złodziejstwo szczególnie takie których ofiarą jest prawie cały naród danego państwa, nie licząc złodziei którzy nas okradną w biały dzień w współudziale osób rozdających środki