Kolejne pieniądze płyną do start-upu, który chce wybudować Hyperloopa w Polsce
Ich pomysł ma zrewolucjonizować komunikację w Polsce. Teraz te plany będą mogły się ziścić szybciej dzięki kolejnym środkom, które start-up Hyper Poland pozyskał od NCBRu.

Na zdjęciu Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland; Fot. Marek Wiśniewski/ Puls Biznesu
Pociągi poruszające się z prędkością 600 km/h to cel, który postawił sobie polski start-up Hyper Poland. Tak duża prędkość będzie mogła być osiągana, dzięki zastosowaniu specjalnego próżniowego tunelu. – Według naszych szacunków rozpoczęcie transportu pasażerskiego w Polsce powinno być możliwe w 2030 roku – mówił dla MamBiznes.pl Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland.
W ideę szybkiego transportu i podróż z Krakowa do Gdańska w 35 minut, zaczyna wierzyć coraz więcej osób. Świadczyć może o tym pozyskiwanie kolejnych środków na realizację ambitnego celu. Zaczęło się od kampanii crowdfundingowej, z której pozyskali już ponad milion złotych (kampania wciąż trwa). Tym razem start-up otrzymał kwotę rzędu 16 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Jak podkreślają twórcy, pieniądze z NCBRu zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów rozwoju technologii hyperloop. Środki zostaną wykorzystane do zbudowania stanowisk testowych, do badania napędu liniowego i lewitacji magnetycznej. W dalszym etapie, w Żmigrodzie na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa, powstanie pełnoskalowy prototyp pojazdu oraz tor o długości ponad 500 metrów, na którym pojazd typu magrail będzie mógł się rozpędzić do 300 km/h.

Wizualizacje Fot. materiały prasowe
– Dzięki dofinansowaniu znacząco zostaną przyspieszone prace B+R niezbędne do rozwoju technologii kolei magnetycznej typu hyperloop. Będziemy w stanie zbudować pełnowymiarowy tor testowy. Ponadto zakupimy niezbędny sprzęt oraz powiększymy nasz zespół o wybitnych specjalistów. Dotacja z NCBRu umożliwi nam zakończenie prac badawczo-rozwojowych napędu i zawieszenia systemu magrail oraz przejście do certyfikacji i wdrożeń pilotażowych. – mówi Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland.
Według zapowiedzi, start-up zamierza jeszcze w tym roku rozpocząć testy lewitacji i napędu. Ponadto planuje przeprowadzić testy kompatybilności elektromagnetycznej. Prace badawczo-rozwojowe w ramach grantu z NCBR potrwają do połowy 2022 roku.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Blisko 16 tys. dotacji na szkolenie pracownika. Urzędy pracy mają jeszcze środki do wydania
Powiatowe Urzędy Pracy wciąż dysponują środkami na dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.…
Czy polski rynek inwestycji Venture Capital czekają kłopoty?
Po kilku rekordowych latach, gdzie rodzimy rynek VC osiągał historyczne wyniki na właściwie…
Ścieżka rozwoju dla start-upów medycznych. Ruszył nowy konkurs
Kilka dni temu podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki…
Państwowy PFR Ventures zasilił fundusz, który zainwestuje w start-upy nad Wisłą
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln…
Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci
Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W…
Globalny gracz ecommerce planuje ekspansję w Polsce
Frisbo, największa w Europie platforma e-fullfilmentowa, planuje zebrać kolejne 10 mln EUR na…