Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Liczba firm w Polsce wyższa niż na początku pandemii

Polskie firmy sukcesywnie odbijają się od dna spowodowanego nagłym lockdownem i . Według danych CEIDG liczba aktywnych firm działających w Polsce jest o 14,6 tys. wyższa niż to miało miejsce w marcu przed wybuchem pandemii w Polsce.

Fot. Pexels/ Lukas

Marzec i kwiecień to były miesiące, w który skokowo wzrosła liczba firm, które zawiesiły lub zakończyły działalność. Jednak polska gospodarka najgorsze ma za sobą, o czym może świadczyć szybkie odrobienie strat z początku koronawirusa nad Wisłą.

Na dziś w #CEIDG mamy o ponad 14,6 tys. więcej firm niż przed pandemią #COVID19. To pokazuje, że #TarczaAntykryzysowa i #TarczaFinansowaPFR działa – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w Polsce obecnie działa 2,48 mln firm. Dla porównania w dniu 11 marca, a więc umownym początku epidemii nad Wisłą działało 2,47 mln firm. Analizując z kolei okres od 11 marca do 12 maja liczba aktywnych firm zmniejszyła się o 21,9 tys. To oznacza, że w 3 miesiące odrobiliśmy straty i obecnie mamy ponad 14 tys. więcej aktywnych firm niż to miało miejsce na początku pandemii w Polsce.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Firma mająca chwilowe lub dłuższe problemy może skorzystać rozwiązania jakim jest zawieszenie działalności gospodarczej. Czynnikami, które mogą zdecydować o takiej konieczności są zdarzenia losowe, problemy z kontrahentami czy np. stan epidemiologiczny. Zawieszenie działalności skutkuje brakiem konieczności odprowadzania składek na ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca zwolniony jest także z obowiązku składania deklaracji ZUS oraz VAT.

Zawieszenie działalności przysługuje wyłącznie firmom, które nie zatrudniają nikogo na umowę o pracę. Jednak jest od tego wyjątek, jeśli pracownik etatowy przebywa na urlopie związanym z urodzeniem dziecka. Oczywiście jeśli pracownicy takiej firmy są zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło, tudzież umowy zlecenia to przedsiębiorca również może skorzystać z tego prawa. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą. Przeczytaj więcej o tym, jak zawiesić działalność z powodu koronawirusa.

.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.