Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Największe fundusze Venture Capital na świecie

Fundusze Venture Capital stanowią odmianę Private Equity. Są określane jako alternatywne źródło pozyskania kapitału dla firm z zewnątrz. To właśnie dzięki nim powstało wiele start-upów, które później zmieniły świat. Przedstawiamy największe fundusze Venture Capital.

Foto: YAY Foto/ Feverpitched

Fundusze venture capital skierowane są do małych przedsiębiorców, ale już prężnie funkcjonujących spółek. Na wcześniejszym etapie rozwoju start-upów zajmują się z reguły aniołowie biznesu oraz fundusze typu seed. Jeśli pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu, to firma może liczyć na dofinansowanie w wysokości od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro. W zamian za to fundusz zostaje udziałowcem firmy. W ramach tego przejmuje zwykle ponad 50 proc. udziałów w firmie.

Osoby zarządzające funduszem znajdują  tzw. „garażową” firmę, która po otrzymaniu zastrzyku gotówki i know-how rozwinie się w giganta pokroju Google’a, Skype’a.

Poznaj także 8 firm, które zaczynały swój biznes w garażu

Wszystkie te firmy korzystały z kapitału typu venture i pozwoliły swoim inwestorom osiągnąć stopy zwrotu liczone w tysiącach procentów. Dla przykładu, inwestor, który wyłożył 20 mln dolarów na rozwój telefonii internetowej Skype, sprzedał po kilku latach tę spółkę za kwotę 2,6 mld dolarów.

TOP fundusze

Większość największych funduszy pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej związane są z Doliną Krzemową. Jednak również nie brakuje europejskich funduszy takich jak Rocket Internet SE czy też HV Holtzbrinck Ventures. Ich aktywa wciąż rosną. Za największy fundusz VC można uznać Insight Venture Partners, który jest wyceniany na ponad 18 mld $. Tuż za nim jest fundusz powiązany z globalnym koncernem informatycznym Intel Capital wycenianego na około 12 mld $.

Największe fundusze inwestują głównie w technologię oraz branżę internetową. W dużej mierze wynika to z niższego ryzyka względem tego , który jest odnotowywany w innych branżach.

Fundusz

Rok założenia

Oddziały

Branża inwestycyjna

Portfolio

WWW

Wielkość funduszu

Gdzie inwestuje

Index Venture 1996 Genewa, Londyn, Jersey, San Francisco Technologia Facebook www.indexventures.com  €    2 mld Europa i USA
Ochrona zdrowia Etsy
BetFair
HV Holtzbrinck Ventures 2000 Berlin, Monachium Internetowa Zalando www.hvventures.com  €    1 mld  Europa
Goupon
FlixBus
Northozone 1996 Londyn, Nowy Jork, Sztokholm, Oslo Internetowa Spotify www.northzone.com  $    1 mld cały świat
LastMinute.com
iZettle
Lakestar II 2015 Londyn, Berlin, Zurych, Nowy Jork Finanse Spotify www.lakestar.com  €    2 mld Europa i USA
Fintech Skype
Internetowa Facebook
Airbnb
Sequoia Capital 1972 Menlo Park, Bengaluru, Bombaj, Nowe Deli, Singapur, Tel Aviv, Pekin, Hong Kong, Szanghai Ogólny Google www.sequoiacap.com b.d. cały świat
Electronic Arts
Apple
LinkedIn
Accel Partners 1983 Palo Alto, Londyn, Bengaluru Technologia Facebook www.accel.com  $    2 mld USA, Europa, Chiny, Kanada, Indie, Australia
Dropbox
Blablacar
Insight Venture Partners 1995 Nowy Jork Internetowa Alibaba www.insightpartners.com  $  18 mld cały świat
BkaBlaCar
DaWanda
Trivago
Rocket Internet SE 2007 Berlin Technologia Hello Fresh www.rocket-internet.com  €    3,5 mld cały świat
Westwing
Internetowa Jumia
Lamoda
Balderton Capital 2000 Londyn Ochrona zdrowia Wonga.com www.balderton.com  $    2,2 mld cały świat
Internetowa Sunrise
Technologia Rentify
MySQL
Intel Capital 1991 Santa Clara Technologia Bigstream www.intelcapital.com  $  12,2 mld Europa, Chiny, Ameryka Północna
IoT Sigfox
What3words
83North 2006 Londyn, Tel Aviv Media Workable www.83north.com  $    1 mld Europa, Izrael
Fintech Via
Technologie Vdoo
Atomico 2006 Londyn Ogólny Blablacar www.atomico.com  $    1 mld cały świat
Zalando
King.com
Partech Ventures 1982 San Francisco, Paryż, Berlin, Dakar Technologie Hyperloop One www.partechventures.com  €    1 mld cały świat
Bugcrowd
Źródło: Opracowanie własne MamBiznes.pl na podstawie danych funduszy VC

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.