Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowa forma spółki dla start-upów już od 2020 roku

Już w przyszłym roku start-upowcy otrzymają dedykowaną dla nich nową formę spółki – prosta spółka akcyjna. Ma być ona połączeniem spółki akcyjnej i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Fot. YAY Foto/ unikpix

Nowa forma działalności gospodarczej jest adresowana do młodych spółek technologicznych, które do tej pory musiały zakładać najczęściej spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, działalność gospodarczą lub spółkę akcyjną. Jednak żadna z nich nie odpowiadała w pełni potrzebom polskich start-upów. Dlatego podjęto decyzję o stworzeniu nowej formy prawnej, nakierowanej tylko i wyłącznie na start-upy technologiczne.

Według zapowiedzi szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, prostą spółkę akcyjną będzie można założyć w zaledwie 24 godziny, bez wychodzenia z domu i co najważniejsze nie będzie konieczności przekazywania środków na kapitał zakładowy. Dzięki temu przedsiębiorca nie będzie miał zamrożonych środków na koncie. Ponadto według założeń spółka nie będzie musiała mieć obligatoryjnej rady nadzorczej, a uchwały będzie można podejmować z użyciem pomocą poczty elektronicznej lub podczas wideokonferencji.

Projekt nowej formy spółki zakłada również, że pomysłodawca będzie mógł wnieść do spółki swoją pracę i usługi, a nie tylko kapitał. Dzięki temu nawet po uzyskaniu inwestora, pomysłodawca nie straci swojego stanowiska.

– Cele ustawy dot. Prostej Spółki Akcyjnej to: wzmocnienie rozwoju startupów w Polsce, wzrost ich konkurencyjności i zahamowanie „eksportowania” polskich pomysłów za granicę; potencjał startupów jest ogromny, chcemy pomóc im rozwinąć skrzydła i ułatwić pozyskiwanie kapitału – napisała na Twitterze minister Jadwiga Emilewicz.

Podobna forma prawna funkcjonuje już w kilku krajach na świecie. Wśród nich można wymienić  Słowację, Francję, USA czy Izrael.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.