Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Osoby niepełnosprawne też robią biznes

Niezwykły biznes prowadzony przez osoby niepełnosprawne intelektualnie powstał we Wrocławiu. Kawiarnia Cafe Równik to nie tylko biznes, ale również duża terapia dla tych osób. – Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, jak i na świecie – mówi Małgorzata Młynarska prezes Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.

Fot. Facebook.pl/ Cafe Równik

W ramach prowadzenia prawie dwudziestoletniej terapii, dwójka terapeutów: Małgorzata Młynarska (logopeda) oraz Tomasz Smereka (psycholog) wpadli na pomysł, aby osoby niepełnosprawne wspólnie zrealizowały biznes. Jednak za nim rozpoczęto tworzenie Cafe Równik odbyło się wiele początkowych szkoleń z biznesu.

Zrozumienie biznesu

W trakcie jednego z turnusów trzy lata temu  w Dusznikach-Zdroju, osoby niepełnosprawne miały za zadanie stworzyć antykwariat. Sprzedawali tam zebrane wcześniej książki. – Celem było nakłonienie osób niepełnosprawnych, aby odzywali się do ludzi na ulicy – powiedziała Małgorzata Młynarska. Wystarczyło kilka dni, aby cel ten został zrealizowany. To właśnie wtedy opiekunowie zauważyli potencjał, który drzemie w tych młodych osobach. Jednak musiało minąć jeszcze dużo czasu, zanim ten pomysł na biznes mógł wejść w życie.

– Konieczne było, aby osoby niepełnosprawne zrozumiały sens prowadzenia biznesu – powiedziała terapeutka. Dlatego też postanowiono zorganizować wyjazd do Rzymu. Jednak część kosztów miały zostać pokryte z zarobionych pieniędzy przez osoby niepełnosprawne z prowadzonego przez nich antykwariatu. – Z każdym dniem coraz bardziej uświadamiali sobie, że skarbonka robiła się coraz cięższa. Stopniowo zaczynali rozumieć po co to robią. – powiedziała opiekunka Cafe Równik. – Opłacało się mówić, rozmawiać z ludźmi, nakłaniać do zakupu bo skarbonka stawała się coraz pełniejsza– dodaje.

Fot. Cafe Równik

Ilość zebranych środków zaskoczyła nawet samych pomysłodawców. Dzięki temu udało im się pokryć w pełni koszty przelotu do Rzymu w obie strony. – Utkwiło im w pamięci, że bardzo opłaca się handlować – podkreśla Małgorzata Młynarska. To był także moment przełomowy dla terapeutów. To właśnie wtedy zrozumieli, że ich podopieczni są gotowi do prowadzenia własnego biznesu.

Początki biznesu osób niepełnosprawnych

Po rozmowie terapeutów z rodzicami, rozpoczęło się tworzenie ich wspólnego biznesu. Od razu padł pomysł, aby to było kawiarnia, a nie np. sklep. Przede wszystkim dlatego, że jest to prosty pomysł na biznes.

Jednak początki nie były lekkie. – Mieliśmy klasyczne trudności związane z założeniem biznesu, czyli brak środków – mówi terapeutka. – Co prawda otrzymaliśmy lokal od miasta, ale okazało się, że wymaga bardzo dużej inwestycji – dodaje. Niewątpliwie pomocny okazał się grant, który uzyskało stowarzyszenie do którego należą niepełnosprawni. Pozwolił on na rozwiązanie podstawowego problemu, jakim jest brak wiedzy. – Uzyskaliśmy finanse, aby przygotować osoby niepełnosprawne do pracy w kelnerstwie. To było o tyle ważne, że oni nawet nie wiedzieli co robić z nożem, widelcem, łyżeczką czy też jak trzymać filiżankę. Wiedzieliśmy, że trzeba ich tego nauczyć od podstaw – zaznacza Małgorzata Młynarska. Ponadto rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na portalu Wspieram.to, gdzie zebrali ponad 60 tyś. zł na realizację tego biznesu.

Minęło również sporo czasu, zanim rodzice w pełni uwierzyli w ten pomysł. Dopiero, gdy to się stało, przyszedł czas już na rzeczywiste tworzenie biznesu. – Gdy już mieliśmy klucze do lokalu rodzice bardzo się zaktywizowali – mówi terapeutka. – To właśnie dzięki nim udało się także przygotować lokal – dodaje.

Kawiarnia nie tylko dla niepełnosprawnych

Obecnie kawiarnia ma służyć nie tylko zwykłym klientom oraz obsłudze, ale także być miejscem, gdzie bez skrępowania będzie mógł przyjść każdy niepełnosprawny intelektualnie i miło spędzić czas. – Coraz częściej odwiedzają nas grupy z innych miast, często z odległych zakątków Polski – mówi Małgorzata  Młynarska.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.