Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ostatni moment, by właściciel firmy zapłacił niższe składki w roku 2021. Mały ZUS Plus czeka na chętnych

Zostało kilka dni na zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chęci odprowadzania składek na zasadach tzw. Małego ZUS-u. Do tej pory do instytucji wpłynęło 307 tys. wniosków w tej sprawie.

Fot. Shutterstock/ whitelook

Wysokość składek na ZUS to jeden z najczęściej podnoszonych tematów przez osoby prowadzące własny biznes. Do niedawna właściciele firm odprowadzali składki w wysokości nieuzależnionej od przychodów. Wraz z wprowadzeniem Małego ZUS Plus zasada ta uległa zmianie. Kto może korzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania i jaką składkę zapłaci?

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Należy pamiętać, że mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej.

Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy złożyli do tej pory ponad 307 tys. wniosków o skorzystanie z ulgi w płaceniu składek na ZUS.

Niższe składki przez 3 lata

Właściciel przedsiębiorstwa może korzystać z Małego ZUS Plus maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego 2021 r. Można to zrobić składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92)”.

Istotną informacją dla samozatrudnionych, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2020 r. i nadal spełniają warunki w 2021 r., jest to, że nie muszą w się ZUS ponownie zgłaszać. Dodatkowo każdy korzystający z Małego ZUS-u plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Składek z tytułu Małego ZUS Plus uzależniona jest od dochodów generowanych przez daną firmę. Jak oszacować wysokość podstawy wyliczania składek oraz samą ich wysokość? O tym przeczytasz w poradniku: Mały ZUS Plus w roku 2021. Jak obliczyć wysokość składki?

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
PanIKa 31 sty 2021 (07:23)

Nie mam przychodu od września. PKD 56 10. Nie otrzymam postojowego bo NIE WYKAZUJĘ SPADKU przychodu za listopad i grudzień. Oba są 0.00. to się nie należy. Takie jest uzasadnienie ZUS.
To absurd. A mówią że pomagają.