Ostatni moment, by właściciel firmy zapłacił niższe składki w roku 2021. Mały ZUS Plus czeka na chętnych

Zostało kilka dni na zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chęci odprowadzania składek na zasadach tzw. Małego ZUS-u. Do tej pory do instytucji wpłynęło 307 tys. wniosków w tej sprawie.

Fot. Shutterstock/ whitelook

Wysokość składek na ZUS to jeden z najczęściej podnoszonych tematów przez osoby prowadzące własny biznes. Do niedawna właściciele firm odprowadzali składki w wysokości nieuzależnionej od przychodów. Wraz z wprowadzeniem Małego ZUS Plus zasada ta uległa zmianie. Kto może korzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania i jaką składkę zapłaci?

Mały ZUS plus adresowany jest do przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Należy pamiętać, że mały ZUS plus nie obejmuje składki zdrowotnej.

Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS-u plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy złożyli do tej pory ponad 307 tys. wniosków o skorzystanie z ulgi w płaceniu składek na ZUS.

Niższe składki przez 3 lata

Właściciel przedsiębiorstwa może korzystać z Małego ZUS Plus maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Przedsiębiorca, który chce korzystać z Małego ZUS plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 1 lutego 2021 r. Można to zrobić składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92)”.

Istotną informacją dla samozatrudnionych, którzy korzystali z Małego ZUS Plus w 2020 r. i nadal spełniają warunki w 2021 r., jest to, że nie muszą w się ZUS ponownie zgłaszać. Dodatkowo każdy korzystający z Małego ZUS-u plus w 2021 r. musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 r. (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Wysokość płaconych do Zakładu Ubezpieczeń Składek z tytułu Małego ZUS Plus uzależniona jest od dochodów generowanych przez daną firmę. Jak oszacować wysokość podstawy wyliczania składek oraz samą ich wysokość? O tym przeczytasz w poradniku: Mały ZUS Plus w roku 2021. Jak obliczyć wysokość składki?

Komentarze

Avatar

PanIKa

31 stycznia 2021 Odpowiedz

Nie mam przychodu od września. PKD 56 10. Nie otrzymam postojowego bo NIE WYKAZUJĘ SPADKU przychodu za listopad i grudzień. Oba są 0.00. to się nie należy. Takie jest uzasadnienie ZUS.
To absurd. A mówią że pomagają.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*