Pierwsze miasto w Polsce wprowadziło śmieciomaty

Wieluń to pierwsze polskie miasto, w którym stanęły śmieciomaty. Mieszkańcy segregujący odpady i korzystający z urządzenia otrzymają punkty, które następnie wymienią na lokalne atrakcje.

Śmieciomat w Wieluniu, foto: Youtube Polskie Radio Łódź

W pełni zautomatyzowane urządzenie to nowy pomysł na walkę ze śmieciami połączoną z aktywizacją mieszkańców i kreowaniem przyjaznych dla środowiska zachowań. Specjalnie zaprojektowany i zaprogramowany automat rozpoznaje rodzaj i materiał odpadu. Wszystko za sprawą wbudowanego skanera, który prześwietla przekazywany odpad. Czujnik wychwytuje rodzaj materiału, analizuje kształt oraz wagę śmieci. W ten sposób puszki, butelki, plastikowe opakowania czy kartony nie lądują w jednym koszu.

Ze śmieciomatów mieszkańcy Wielunia mogą korzystać od 9 lipca. Za oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty, które upoważniają do zniżek np. do kina czy w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Zbiórkę punktów umożliwia połączona z maszyną aplikacja, którą mieszkaniec pobiera na telefon. Praca urządzenia ma być monitorowana, by poprawić jakość segregowania śmieci. Czas pokaże czy w ślad z prekursorem pójdą też inne miasta.

 Tak działa śmieciomat

Ochrona środowiska to popularny temat na portalu MamBiznes.pl. Wielokrotnie pisaliśmy o pomysłach, które doskonale łączą dbanie o czystość z biznesem. Wystarczy wspomnieć o pomyśle wody sprzedawanej w jadalnych saszetkach(przeczytaj), automatach, w których płaci się plastikowymi butelkami(przeczytaj) czy nakrętkach, które składają się jak klocki LEGO(przeczytaj).

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl