Pierwsze miasto w Polsce wprowadziło śmieciomaty

Wieluń to pierwsze polskie miasto, w którym stanęły śmieciomaty. Mieszkańcy segregujący odpady i korzystający z urządzenia otrzymają punkty, które następnie wymienią na lokalne atrakcje.

Śmieciomat w Wieluniu, foto: Youtube Polskie Radio Łódź

W pełni zautomatyzowane urządzenie to nowy pomysł na walkę ze śmieciami połączoną z aktywizacją mieszkańców i kreowaniem przyjaznych dla środowiska zachowań. Specjalnie zaprojektowany i zaprogramowany automat rozpoznaje rodzaj i materiał odpadu. Wszystko za sprawą wbudowanego skanera, który prześwietla przekazywany odpad. Czujnik wychwytuje rodzaj materiału, analizuje kształt oraz wagę śmieci. W ten sposób puszki, butelki, plastikowe opakowania czy kartony nie lądują w jednym koszu.

Ze śmieciomatów mieszkańcy Wielunia mogą korzystać od 9 lipca. Za oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty, które upoważniają do zniżek np. do kina czy w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Zbiórkę punktów umożliwia połączona z maszyną aplikacja, którą mieszkaniec pobiera na telefon. Praca urządzenia ma być monitorowana, by poprawić jakość segregowania śmieci. Czas pokaże czy w ślad z prekursorem pójdą też inne miasta.

 Tak działa śmieciomat

Ochrona środowiska to popularny temat na portalu MamBiznes.pl. Wielokrotnie pisaliśmy o pomysłach, które doskonale łączą dbanie o czystość z biznesem. Wystarczy wspomnieć o pomyśle wody sprzedawanej w jadalnych saszetkach(przeczytaj), automatach, w których płaci się plastikowymi butelkami(przeczytaj) czy nakrętkach, które składają się jak klocki LEGO(przeczytaj).

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

janusz

11 lipca 2018 Odpowiedz

Pewnie prąd za działanie tego kosztuje więcej niż zysk z paru butelek

Avatar

Łukasz

12 lipca 2018 Odpowiedz

Zniżki na komunikacje miejską?? Przecież ona jest darmowa…

Avatar

dzia

12 lipca 2018 Odpowiedz

Chciałabym, żeby w mojej gminie takie punkty zamieniali na obniżki podatku od nieruchomości, albo opłaty śmieciowej.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*