Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ponad 5 tys. osób otrzymało pieniądze na założenie działalności. Od września 100 tys. zł do pozyskania

Już ponad 5 tys. nowych firm powstało dzięki programowi „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” . Inicjatywa skierowana do osób myślących o własnym biznesie i potrzebujących finansowego wsparcia na starcie została uruchomiona 7 lat temu.

Brak kapitału to jedna z głównych barier dla osób przedsiębiorczych zainteresowanych uruchomieniem działalności gospodarczej. Jedną z możliwości pozyskania pieniędzy na założenie firmy jest program realizowany ze środków rządowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. W tym roku na rozkręcenie biznesu młodzi przedsiębiorcy mogą pozyskać 100 tys. zł.

Kilkaset założonych firm tylko w tym roku

Program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” wystartował pod koniec 2013 roku. Jego celem jest umożliwienie pozyskania kapitału na założenie firmy przez osoby bezrobotne, studentów oraz absolwentów uczelni wyższych. Inicjatywa zakłada udzielanie atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek, za które osoba z pomysłem na biznes może sfinansować wydatki niezbędne do realizacji swojej idei. Na zwrot pożyczki młody przedsiębiorca ma 7 lat.

Według najnowszych danych, które portal MamBiznes.pl uzyskał w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii od początku istnienia programu udzielono w sumie 5065 pożyczek na łączną kwotę 334 770 740,04 zł. Tylko w tym roku od stycznia do końca września przyznano 475 pożyczek na uruchamianie działalności gospodarczej na kwotę 37 757 350,92 zł oraz osiem pożyczek na utworzenie miejsc pracy w łącznej kwocie 233 819,16 zł. W tym okresie złożono 737 wniosków na założenie działalności gospodarczej na łączną kwotę 55 445 424,53 zł oraz 15 wniosków na utworzenie miejsc pracy na łączną kwotę 434 839,77 zł.

Od września ponad 100 tys. zł na własny biznes

W programie realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego górny limit wsparcia uzależniony jest od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Ten wskaźnik w drugim kwartale się zmienił, a co za tym idzie weryfikacji uległa także maksymalna kwota wsparcia. Od września przyszli przedsiębiorcy mogą wnioskować maksymalnie o kwotę 100 489,60 zł. Wnioski należy składać u operatorów obsługujących program w danym województwie. Ich adresy można odnaleźć na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl.

Dla kogo program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”

– zarejestrowanych bezrobotnych

– studentów ostatniego roku studiów wyższych

– poszukujących pracy absolwentów szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego

– poszukującym pracy opiekunem osoby niepełnosprawnej

Przeczytaj także:

Sprawdź także,  jakie oferty kredytów firmowych przygotowały banki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.