Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Robot dostarczy przesyłkę. Innowacja hiszpańskiego start-upu

Wielu ekspertów podchodzi sceptycznie do pomysłu dostarczania przesyłek dronami, szczególnie w najbliższym czasie. Też tak sądzą członkowie hiszpańskiego start-upu Eliport, dlatego ich pomysł opiera się na autonomicznym pojeździe, który nie odrywa się od ziemi.

Fot. startengine.com/eliport

Barceloński start-up Eliport opracował innowacyjną technologię dostarczania paczek bezpośrednio do odbiorców. Pomysł opiera się na stworzeniu floty autonomicznych pojazdów dostawczych.

Pojazdy Eliport to czterokołowe roboty które mogą przewieźć do 40 kg ładunku. Ich podróż rozpoczyna się w magazynie bądź centrum logistycznym, który znajduje się w środku obszaru, po którym będą się poruszać. Przemieszczają się po chodnikach z prędkością około 5 km/h, czyli taką samą z jaką chodzi człowiek. Ich maksymalny zasięg wynosi 25 km. Gdy dotrze na miejsce, robot przenosi swój ładunek do bezpiecznego, wcześniej zainstalowanego kontenera „bagażowego”, z którego odbiorca może w późniejszym czasie odebrać swoją przesyłkę.

Roboty omijają pieszych i inne przeszkody, dzięki zamontowanym 14 czujnikom. W każdym z tzw. kontenerach bagażowych pojazdy będą mogły naładować swoją baterię. Twórcy Eliport przewidzieli również sytuację, w której będzie można odebrać przesyłkę także w innym miejscu niż wcześniej zaplanowanym. Wystarczy otworzyć przedział ładunkowy robotów, aby ręcznie dodawać lub odbierać towary, chociaż dostęp będzie możliwy tylko za pomocą systemu rozpoznawania twarzy lub systemu bezpieczeństwa opartego na kodzie.

Obecnie Eliport pozyskuje środki na swoje przedsięwzięcie za pośrednictwem strony crowdfundingowej Start Engine. – Mamy nadzieję, że pierwszy prototyp będzie gotowy do października tego roku. Zaś wdrożenie usługi planujemy w 2021 roku. – mówi członek zespołu Eliport.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.