Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Składki na ZUS miałyby być dobrowolne. Wyjątek stanowią składki zdrowotne

Składka płacona przez przedsiębiorców na ZUS może być dobrowolna – powiedział w czwartek Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w trakcie prezentacji projektu swojego pomysłu. Jak zaznaczył, obowiązkowe dla przedsiębiorcy miałyby być tylko składki zdrowotne.

Na początku tego roku, rzecznik MŚP zapowiedział wprowadzenie dobrowolności składek na ZUS. Argumentował to, że obecny system jest dużą przeszkodą dla wielu osób, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jak wyliczał rzecznik MŚP, gdyby wszyscy zrezygnowali z oszczędzania w ZUS-ie, to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych uszczupliłby się o 11 mld zł. Jednak jak sam zaznaczał, większa suma znalazła się już w budżecie na obniżkę cen prądu.

Blisko połowa przedsiębiorców popiera dobrowolność składek na ZUS

W trakcie wczorajszej konferencji poznaliśmy więcej szczegółów propozycji wprowadzenia dobrowolnych składek na ZUS. Osoba samozatrudniona miałaby możliwość zdecydowania czy woli pozostać w obecnym systemie i dalej płacić składki lub czy woli zrezygnować z ubezpieczenia społecznego. Jednak obowiązkowe pozostałoby dla przedsiębiorcy opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Źródło: Biuro Rzecznika MŚP

Jak wynika z przeprowadzonego badania przez Instytut JPC na zlecenie Biura Rzecznika MŚP, 2/3 badanych wskazało, że wysokość należnych składek na ubezpieczenia społeczne jest zbyt wysoka. Jednak tylko 45 proc. przedsiębiorców byłaby zainteresowana odejściem od powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Natomiast 43 proc. z nich nawet gdyby takie rozwiązanie istniało, to nie skorzystałoby z takiej opcji.

– Jeżeli przyjąć, że 45% przedsiębiorców skorzystałoby z wprowadzonej dobrowolności do FUS w skali miesiąca wpłynęłoby 481 mln zł, a w skali roku 5,8 mld zł. Środki te pozostałyby w gestii przedsiębiorców i w zależności od ich decyzji mogłyby zostać przeznaczone na ubezpieczenia komercyjne, inwestycje, czy bieżącą konsumpcję. Warto także podkreślić, że brak opłacania składek na ubezpieczenia społeczne wiązałby się z brakiem świadczeń z systemu powszechnego. Oznacza to, że w długim terminie wprowadzenie dobrowolności jest neutralne dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. – powiedział Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.

Wygraj udział w programie „Pomysł na biznes” i zaprezentuj swoją firmę na łamach Pulsu Biznesu oraz MamBiznes.pl. Wystarczy wypełnić krótką ankietę!

Przedsiębiorcy zapytani o jaką kwotę skłonni byliby płacić na ubezpieczenie społeczne, odpowiedzieli, że 344 zł. Natomiast zapytani, jaką chcieliby dostawać emeryturę po 30 latach prowadzenia działalności gospodarczej, prawie 27 proc. z nich stwierdziło, że powinna ona wynosić 1501-2000 złotych, a co piąty wskazał, że kwota ta powinna być niższa.

Nie jest pewne czy pomysł wejdzie w życie

Obecnie dobrowolność składek na rzecz ZUS jest tylko pomysłem Rzecznika MŚP. Nie stanowi ono obecnie nowej regulacji prawnej. Jednak zapytany Adam Abramowicz o przyszłość tej inicjatywy, wskazał że liczy obecnie na zaangażowanie polityków oraz nad rozpoczęciem debaty pomiędzy rządem, a przedsiębiorcami na temat proponowanych zmian. Jak wskazał Rzecznik MŚP, jeśli to się nie uda, to przedsiębiorcy gotowi są przygotować i złożyć do Sejmu projekt obywatelski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jobs 10 maj 2019 (15:23)

Po co gadać takie bzdury jeśli w tym samym czasie pracują na testem przedsiębiorcy aby zwiększyć przychody