Ranking kont firmowych

Test przedsiębiorcy prześwietli samozatrudnionych. Decyzja do końca kwietnia

Test przedsiębiorcy został wpisany jako propozycja sfinansowania wydatków budżetu państwa w Aktualizacji Programu Konwergencji. Jak dowiedział się portal MamBiznes.pl rząd musi ją rozpatrzyć do końca kwietnia.

O teście dla przedsiębiorców zadecyduje rząd Fot. Kancelaria Premiera/ Adam Guz

 

Tzw. test przedsiębiorcy już od samego początku budzi spore emocje. Jak pisaliśmy przed kilkoma tygodniami, miałby objąć 166 tys. samozatrudnionych. Wiceminister Filip Świtała tłumaczył nowy pomysł, iż wielu przedsiębiorców tak naprawdę pracuje dla jednej firmy i wystawia tylko jedną fakturę, stanowiąc często nieuczciwą konkurencję dla osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Pomysł spotkał się z ogromnym sprzeciwem nie tylko mikroprzedsiębiorstw, ale również ekspertów. – Oddzielenie osób pracujących na własny rachunek, czyli przedsiębiorców, od pracowników etatowych w praktyce jest niezwykle trudne czy wręcz niemożliwe – ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

– Pomysł jest sprzeczny z Konstytucją dla Biznesu, czyli inną propozycją rządu mającą ułatwić życie polskim przedsiębiorcom – mówi Michał Pawlik, prezes firmy faktoringowej SMEO. Ekspert zwraca uwagę na to, że taki zapis można i tak obejść. Na przykład uruchamiając spiralę wystawiania licznych fikcyjnych faktur pomiędzy firmami.

Test przedsiębiorców lekiem na rosnące wydatki

Po nagłośnieniu sprawy, szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii dość szybko zaprzeczyła jakoby trwały prace nad tzw. testem przedsiębiorców. Jednak kilka dni temu w Aktualizacji Programów Konwergencji, który jest wysyłany do Komisji Europejskiej pojawił się zapis uwzględniający nowy test dla samozatrudnionych. Fakt ten potwierdził również sam resort finansów. –  W projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji  zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego. Równocześnie zostały zaprezentowane działania zapewniające respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej. W tym m.in. uwzględniono tzw. test przedsiębiorcy – poinformowało nas Ministerstwo Finansów.

Obecnie tzw. test przedsiębiorcy jest tylko propozycją resortu finansów w jaki sposób można podnieść dochody budżetu państwa, tak aby Polska spełniała kryteria konwergencji (m.in. deficyt finansów publicznych nie przekraczający 3 proc.). W związku z tym pomysł ten został wpisany do Aktualizacji Programów Konwergencji. Jednak zanim APK trafi do Komisji Europejskiej, Rada Ministrów musi  zaakceptować wszystkie propozycje, bowiem jest to dokument rządowy. Jak poinformowało nas Ministerstwo Finansów, musi to nastąpić do 30 kwietnia 2019 r.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Janek Niemowa 21 kwi 2019 (19:35)

Przestawiamy się na popieranie dużych firm, które stać na "dotacje" partii rządzących wpłacane na ich konta.
Mali są niepotrzebni, działalność jednoosobowa to "samo zło" a przedsiębiorcy to wrogowie ludu którzy nie daj boże mogą stworzyć firmę która będzie konkurencją dla dużego od "dotacji". Właśnie zaorali młodych do 26 lat (nie opłaca im się otwierać działalności), teraz puszczają torpedę pozostałym przedsiębiorcom orając ich podatkowo.