10 mało znanych faktów na temat dotacji unijnych

Wokół unijnych dotacji narosło wiele mitów. Środki, które otrzymujemy z Brukseli traktowane są jak zbawienny strumień, bez którego trudno byłoby nam sobie poradzić. Niewątpliwie pieniądze te przyniosły wiele pozytywów, o których słyszymy na każdym kroku. Bardzo mało mówi się natomiast o kwestiach, które huraoptymistom mogą popsuć dobre humory.


W dyskusji na temat dotacji z UE pomija się wiele faktów, które pozwolą na unijne wsparcie spojrzeć innym okiem. Dla pełnego obrazu warto na chwilę zdjąć różowe okulary i popatrzeć na dotacje unijne z perspektywy kilku liczb. 

10,2 mld euro, czyli ponad 40 mld zł na wsparcie innowacyjności w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka otrzymała Polska w latach 2007-2013. (źródło: parp.gov.pl)

55 proc. unijnej średniej – taki był w 2014 roku wskaźnik innowacyjności Polski. Mimo dużych środków wydanych na innowacje  odsetek ten spadł z poziomu 60 proc. notowanego 2009 roku. Gorzej wypadają tylko Rumunia, Bułgaria, Łotwa i Litwa. (źródło: raport Komisji Europejskiej).

45 miejsce na świecie i trzecie od końca wśród państw Unii Europejskiej zajęła Polska w Globalnym  Rankingu Innowacyjności 2014. Nasz kraj wyprzedził jedynie Grecję i Rumunię.

20 proc. – tylko taki odsetekpuli dotacji na innowacje wydajemy na badania i rozwój. W Finlandii proporcje tych wydatków odwrócone i wynoszą 78 do 22 proc. (źródło: Eurostat)

704 zlecenia o wartości blisko 60 mld zł zdobyły zagraniczne firmy w 2013 roku z puli dotacji przeznaczonych dla Polski. (źródło: Instytutu Zamówień Publicznych)

80 proc. środków wydatkowanych przez Polskę na innowacje idzie na zakup maszyn i urządzeń.(Eurostat)

200 000 – tyle osób utrzymuje się w Polsce z podziału i obsługi unijnych dotacji (źródło: Rzeczpospolita 07.01.2014).

0,89 euro wraca do Niemiec z każdego 1  euro wydanego przez ten kraj w ramach poliyki strukturalnej w Polsce. Środki te wracają do naszych sąsiadów w postacie zamówień dla niemieckich firm. (komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn w Gazecie Wyborcza, październik 2012)

11 952 – tylu urzędników zajmuje się w Polsce wyłącznie obsługą dotacji unijnych (źródło:dotacje.pl)

1900 euro na 1 mieszkańca otrzymała Polska w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, więcej od nas wśród państw tzw. nowej Unii otrzymały: Litwa – 2400 euro/1 mieszkańca (7,1 mld euro), Słowacja – 2400 euro (12,7 mld euro), Estonia-2300 euro (3 mld euro), Węgry – 2100 euro (20,8 mld euro), i Malta (0,9 mld euro). Polska z kwotą 1900 euro na mieszkańca zajmuje piątą pozycję, wspólnie z Czechami  i Chorwacją (8,2 mld euro).

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Komentarze

Avatar

ilejeszcze

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

a ten a artykuł to co? Próba tłumaczenia socjalizmu? Bogactwo bierze się z pracy i innowacyjności, a nie z dotacji. Dlatego Polska jest nadal tak zacofana i trzyma się nas na smyczy.

Avatar

koneser_krągłych_Pań

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

co za brednie – te wszystkie ,,dotacje” to nic innego jak kredyt które trzeba bedzie oddac w składkach unijnych z gigantycznymi odsetkami. W zamin za ten kredyt stracilismy suwerenność i podniesie to koszta pracy i zmniejszy konkurencyjnosc. Socjalizm z troche ludzką twarzą artykuł pisany chyba na zamówienie jako propaganda

Avatar

sceptyk-stoik

3 grudnia 2017 Odpowiedz

@koneser _krągłych_Pań: Brednie to Ty wypisujesz. Jaki kredyt,jakie odsetki??? Czyżbyś nie wiedział,jak tworzy się wspólny budżet?

Avatar

ki

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

200 000 urzędasów którzy rozdają kasę znajomym i rodzinie…

Avatar

bertsi

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

Na innowacyjność musi być zapotrzebowanie. Np. przed sprzedażą Polifarb zlecał opracowywanie nowych farb m. in. Politechnice Wrocławskiej. Obecnie nowe receptury farb opracowuje się poza Polską. Po prostu: w montowniach nie jest potrzebna innowacyjność.

Avatar

adamo./

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

Bzdury. Unia to pokojowy rozbiór Polski. Zobaczycie ciemniaki.

Avatar

Romek

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

Zlepek wyrwanych z kontekstu informacji

Avatar

sceptyk-stoik

3 grudnia 2017 Odpowiedz

@ bertsi: Dobrze powiedziane. Polskie firmy nie za bardzo garną się do „innowacyjności”. I przede wszystkim,niewłaściwie ją rozumieją: zamiast poszukiwania nowych rozwiązań,technologii – wdrażają po prostu już wynalezione w innych krajach,płacąc jednocześnie za używanie patentów. To wysoce nieefektywne i nieracjonalne działanie. P.S. Polskie firmy,jeśli chcą być konkurencyjne nie tylko na rynku krajowym,ale również zagranicznym – powinny zacząć podpatrywać,w jaki sposób działają zagraniczne (zachodnioeuropejskie) firmy i próbować wdrażać te rozwiązania w życie. Ochrona własnego rynku przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy to druga część tego problemu.

Avatar

Romek

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

Zlepek wyrwanych z kontekstu informacji

Avatar

ktos

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

widze malo kto zwrocil uwage, ze w Polsce z dotacji unijnych zostaje tylko 11%, reszta wraca do niemiec..

Avatar

hhok

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

„….Unia to pokojowy rozbiór Polski….” NIC DODAĆ NIC UJĄĆ (sic!)

Avatar

Piotr

31 sierpnia 2015 Odpowiedz

Ile nieopodatkowanych dochodów poprzez zagraniczne firmy opuszcza Polskę ?

Avatar

Adam

1 września 2015 Odpowiedz

w gospodarce opartej na niskich kosztach pracy innowacje są nieopłacalne

Avatar

RICO

2 września 2015 Odpowiedz

Dotacje to tworzenie nowych podmiotów gospodarczych,które zarzynają się wzajemnie jak szczury !

Avatar

prawda

6 września 2015 Odpowiedz

Za komuny Polska nie miala dotacji i zylo sie o stokroc lepiej nie bylo rowniez zasilkow dla bezrobotnych bo bezrobocia nie bylo ,wszystkie nasze fabryki chodzily pelna para,Polska produkowala wszystko od igly po czolgi ,nie bylo zachodnich towarow na polkach sklepowych ,wszystko bylo Polskiej produkcji,bylismy samowystarczlni ,teraz zgnily zachod zalatwil nasz przemysl i gospodarke i zrobil sobie z Polski rynek zbytu ,bazary i smietnik europy no i jestesmy traktowani drugorzednie,najlepiej zebysmy wyszli z przestepczej UE

Avatar

Observer

20 września 2015 Odpowiedz

o,89 euro wraca z powtotem do Niemiec.. I wszystko jasne. Na tym polega nowoczesny system wykorzystania i wyzysku innego państwa / Polski np / przez Niemców. To jest właśnie ,,złoty pociąg” niemiecki. To dla tej gospodarki potrzebni są uchdźcy z zawodami wysokiej kwalifikacji. Wypłuczyny i inny roszczeniow-chuligański chłam trafi do Polski na udrękę. Taka prawda !!

Avatar

Observer

20 września 2015 Odpowiedz

o,89 euro wraca z powtotem do Niemiec.. I wszystko jasne. Na tym polega nowoczesny system wykorzystania i wyzysku innego państwa / Polski np / przez Niemców. To jest właśnie ,,złoty pociąg” niemiecki. To dla tej gospodarki potrzebni są uchdźcy z zawodami wysokiej kwalifikacji. Wypłuczyny i inny roszczeniow-chuligański chłam trafi do Polski na udrękę. Taka prawda !!

Avatar

khoral

30 listopada 2015 Odpowiedz

drogie matolki, unia ani nikt inny nic nam nie daje:

http://www.mpolska24.pl/post/441/doplacamy-do-unii-zrodla1

Avatar

Poszkodowany przez Unię

30 listopada 2015 Odpowiedz

Warto zwrócić jeszcze uwagę na temat, o którym się nie mówi a media o nim milczą – wiele z projektów zostało ZNISZCZONYCH właśnie przez dofinansowanie: niekończące się procedury, urzędników doszukujących się błędów w miejscach, gdzie ich nie ma i wiele innych skandalicznych uchybień. W ten sposób osobiście STRACIŁEM FIRMĘ I PROJEKT! Oto po trzech latach okresu trwałości projektu POIG 8.1 mojej spółce niesłusznie została wypowiedzenia umowa! W związku z tym poszukuję osób, które znalazły się w podobnej sytuacji lub, które potrafią w niej pomóc. Dodam, że aktualnie walczę o swoje prawa w Sądzie. Proszę pisać na maila: [email protected]. Ps. Aktualnie mam kontakt do 5 firm, które są w podobnej sytuacji.

Avatar

Rafael

3 grudnia 2015 Odpowiedz

Wychodzi na to,że Polska jest jedynie figurantem pomocy unijnej oraz niemieckiego biznesu. Cały czas pozostajemy rezerwuarem taniej siły roboczej,podobnie jak Indie,czy Bangladesz.To,co odbywa się pod patronatem Unii Europejskiej to nic innego jak gospodarczy neokolonializm.

Avatar

leszek

3 grudnia 2015 Odpowiedz

A to wina Polskich urzędasów że kasa nie zostaje w kraju którzy zamiast pomóc szukają dziury w całym na zachodzie jest inaczej

Avatar

Outsider

3 grudnia 2015 Odpowiedz

Kurczę, a te wyremontowane drogi, chodniki, nowe szkoły, baseny, hale sportowe, hale widowiskowe, lotniska , dworce, te miliony świetnych samochodów (wiem, ze spora część sprowadzona), miliony Polaków na wojażach turystycznych po całym świecie, bezrobocie 7%, jedno z najniższych w Europie (wiem, ilu Polaków wyjechało za chlebem, ale też mamy sporo gastarbeiterów, z Ukrainy i innych krajów)??? Tego nie widzicie? „Polska w ruinie”? Krytykujcie rzetelnie, proszę, a nie wszystko w czambuł! Najgorsze tu,w Polsce, to trujący jad, który w duszach i mózgach zaszczepili różni rydzykowcy, Kaczyńscy et consortes. „Solidarność” stała się parodią samej siebie. Jest wielu ludzi skrzywdzonych, to nie ulega wątpliwości, ale nie wińmy za wszystko Unii, nie dajmy się wciągać w spiralę nienawiści! To my, Polacy, sami sobie robimy tu piekło, a nie ci niedobrzy Niemcy, Zydzi, uchodźcy, Putin i inni. Wszyscy nam szkodzą, a my niewinni. Pamiętajcie, ze wielu Polaków wyjechało stąd nie dlatego, że system polityczny (jakże niedoskonały, pełna zgoda) im nie odpowiadał, tylko, że nie mogli już wytrzymać tego , w jaki sposób traktujemy jedni drugich – Polacy Polaków!

Avatar

psST

3 grudnia 2015 Odpowiedz

Co Wy wszyscy myśleliście !!!! . Że unia krajów bogatych chce coś dać za darmo !!! ha ha ha . Polska nie była im potrzebna jako partner gospodarczy tylko jako rynek zbytu !!! . Nie mamy pieniędzy to oni nam „dadzą” i „dają” , my się zadłużamy a oni i tak się bogacą . Uzależniając Nas od tego chorego układu .
https://www.youtube.com/watch?v=rysDcHBeivY
https://www.youtube.com/watch?v=qm0S27FVtCI
https://www.youtube.com/watch?v=AjhV-yzMSbA
https://www.youtube.com/watch?v=f48pewL-ZIM

Avatar

Obserwator

4 grudnia 2015 Odpowiedz

Za komuny żyło się lepiej… Może chwilowo, niektórym żyło się lepiej ale taki sposób życia a raczej rozkradania majątku doprowadził do tego, że teraz jest, jak jest.

Avatar

True

27 lutego 2018 Odpowiedz

Majątek rozkradli po 1989r.

Avatar

adam

22 marca 2016 Odpowiedz

A jaką wartość wytwórczą mają te drogi chodniki i hale sportowe ?

Ważne, że jesteśmy zależni od innych. Poza tym często te drogi są w ramach zamówień publicznych budowane za rażąco wygórowane stawki i często remontowane (żeby ktoś ponownie zarobił).

A Polska jako kraj jest zadłużany i zwiększa się koszt obsługi długu (kolejny element uzależniania Polski)

Avatar

True

27 lutego 2018 Odpowiedz

Majątek rozkradli po 1989r.

Avatar

Robot

17 września 2018 Odpowiedz

Dali nam kasę, żebyśmy mogli kupić ich produkty i jeszcze zostawili nam 15% w kieszeni? Dla nas złoty interes.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*