Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

59 proc. firm złamało prawo pracy

W ubiegłym roku 59 procent skontrolowanych podmiotów naruszyło przepisy prawa pracy – stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy. W I półroczu tego roku, zarejestrowano ponad 2700 spraw dotyczących przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową.

W niemal 1800 sprawach – wszczęto postępowanie przygotowawcze – wynika z informacji Prokuratury Generalnej.

Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP zapoznała się dziś z danymi na temat przestrzegania przepisów prawa pracy. Sytuacja jest daleka od oczekiwań – stwierdziła Rada.

Najwięcej nieprawidłowości jest w firmach zatrudniających od 1 do 10 pracowników. W 15 procentach przypadków stwierdzono zatrudnienie bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę i jej warunków oraz niezgłoszenie osoby świadczącej pracę do ubezpieczenia społecznego. Pracodawcy najczęściej nie przestrzegają przepisów dotyczących informowania pracownika na piśmie o warunkach zatrudnienia i uprawnieniach pracowniczych, prowadzenia akt osobowych, wydawania oraz prawidłowej treści świadectw pracy, prawidłowego sporządzenia umowy o pracę, a także ustalania regulaminu pracy.

Najwięcej naruszeń prawa pracy jest w województwie zachodniopomorskim (prawie 28 proc.), świętokrzyskim, podkarpackim, warmińsko – mazurskim i pomorskim. Najmniej w lubuskim (10,3 proc), łódzkim i mazowieckim. W znacznym stopniu pokrywa się to z mapą obrazującą stopę bezrobocia w poszczególnych województwach – zauważa PIP.

Z analizy PiP wynika również, że wysokie koszty związane z zatrudnianiem pracowników i utrzymujące się bezrobocie – tak jak w latach ubiegłych – powodowały, że wiele podmiotów gospodarczych dążyło do ograniczenia tych kosztów w różny sposób (m.in. poprzez stosowanie cywilnoprawnych form zatrudnienia) oraz nie respektowało w pełni uprawnień pracowniczych.

Inspektorzy wskazali też inne przyczyny naruszeń przepisów, w tym niewłaściwą organizację pracy czy też świadome naruszenia przepisów w celu maksymalizacji zysków. Stwierdzili, że nadal jedną z dominujących przyczyn nieprawidłowości jest nieznajomość przepisów prawnych.

Jak wynika ze sprawozdania PIP, nielegalne zatrudnienie lub nielegalną inną pracę zarobkową wykazywano najczęściej w sekcjach gospodarki: zakwaterowanie i usługi gastronomiczne, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo, podobnie jak w roku poprzednim.

IAR/D.Zaczek/nyg

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Milenkaa 27 lut 2020 (20:55)

ja też korzystałam z ich pomocy, dokładnie mecenasa Tomaszczyka, myślę, że dzięki jego pomocy udało nam się uniknąć nieumyślnego łamania prawa w tej kwestii :)