Ranking kont firmowych

Ania i Robert Lewandowscy inwestują w startupy

Spółka, w której udziały mają Robert i Ania Lewandowscy zainwestowała ponad 1 mln zł platformę LokalnyRolnik.pl. To nie jedyny start-up wsparty przez fundusz, którego współwłaścicielami jest znana para. 

foto: FORUM

Ani i Roberta Lewandowskich nie trzeba nikomu przedstawiać. Mało kto jednak wie, że znane małżeństwo zarobione w sporcie i reklamie pieniądze inwestuje również w startupy. Odbywa się to za pośrednictwem funduszu Protos Venture Capital , w którym sportowcy mają udziały. Fundusz poinformował właśnie o kolejnej rundzie finansowania dla serwisu LokalnyRolnik.pl. Podmiot zdecydował o dofinansowaniu internetowego bazaru zdrowej, lokalnej żywności kwotą przekraczającą 1 mln zł. 

Sama platforma powstała w 2013 roku, gdy twórcy serwisu Sylwia Sławińska i Andrej Modic poszukiwali ekologicznej żywności dla chorej na alergię córki. Tak zrodziła się idea stworzenia platformy łączącej klientów z rolnikami wytwarzającymi lokalną, zdrową żywność. – Lokalny Rolnik to nasza odpowiedź na spadającą w zastraszającym tempie jakość masowo produkowanej żywności. Powstał, ponieważ sami mieliśmy problemy z nabyciem prawdziwie ekologicznego jedzenia pozbawionego sztucznych polepszaczy dla naszej córki Zarji – mówią Sylwia i Andrej. Pierwsze środki od funduszu jej założyciele pozyskali w lutym 2015 roku. Szybki rozwój projektu o, czym najlepiej świadczy 26929 rodzin zamawiających produkty za jego pośrednictwem skłonił fundusz do wyłożenia dodatkowych środków. 

Do startupów przekonał Kucharski

Co, ciekawe do tej formy lokowania środków przekonał Roberta, Cezary Kucharski, menedżer piłkarza, który również posiada udziały we wspomnianej spółce. – Zasugerowałem Robertowi aby patrzył perspektywicznie na swoje inwestycje. Nowe technologie i Internet to ryzykowny ale bardzo przyszłościowy sektor. Robertowi bardzo się ten pomysł spodobał. Spotkał się z zespołem z Protos VC, poznał spółki z portfolio funduszu i szybko się zdecydował – mówił Cezary Kucharski, gdy wspólnie z Robertem zostawali udziałowcami funduszu.

Witryna LokalnyRolnik.pl to jeden z wielu podmiotów, które otrzymały finansowanie od funduszu Prostos. Do niedawna w portfolio funduszu znajdowała się także platforma Allani.pl.  Startup będący agregatorem ofert takich sklepów jak: Zalando, Answear czy Eobuwie został w październiku sprzedany za kwotę 11,3 mln zł. Nowym właścicielem została platforma Domodi.pl należąca do Grupy Wirtualna Polska. Dzięki transakcji udziałowcy funduszu (w tym Lewandowski i Kucharski) Protos Venture Capital SPV zarobili ponad 500 proc. Czy podobną stopę zwrotu przyniosą polskim piłkarzom inne projekty ze „stajni” funduszu? Jest wśród nich kilka przedsięwzięć , które wkrótce mogą znaleźć nowych właścicieli. Sporticos.com to sportowy serwis informacyjny. Shoplo.com to narzędzie do tworzenia sklepów internetowych. LokalnyRolnik.pl to miejsce gdzie można zamówić zdrową żywność z okolicy. Inne startupy ze wsparciem funduszu to: Twojasuknia.pl, Kekemeke.pl, Dogry.pl, Scondoo.de, Gimmy.pl, Positionly.com.

Dla kogo pieniądze?

Protos Venture Capital to fundusz utworzony przez doświadczonych przedsiębiorców. Zespół zarządzający tworzą tacy praktycy jak: Mariusz Gralewski(twórca ZnanyLekarz.pl, Goldenline.pl),  projekty mają szansę na wsparcie od funduszu, którego współwłaścicielem jest znana para sportowców? – Najważniejszy wbrew pozorom nie jest pomysł. Najważniejsi są ludzie tworzący projekt. Inwestycja VC to najczęściej inwestycja w team, jego pomysły i zaangażowanie. Kolejnym kryterium jest biznes model – musi być łatwy do zrozumienia, realny, oparty o rzeczywistą potrzebę rynkową – czytamy na stronie funduszu.  Jednocześnie jego założyciele podkreślają, że interesują ich projekty, które już działają na rynku. Osoby wyłącznie z pomysłem mają małe szanse na pozyskanie wsparcia funduszu.- Poszukujemy projektów na etapie seed, startup, expansion. Co do zasady, nie inwestujemy w powerpoint companies. Twój produkt powinien być przynajmniej „zakodowany” i online. Nawet jeśli to wczesna wersja alpha, to jest to dla nas dowód umiejętności i zaangażowania zespołu – czytamy dalej.

Grzegorz Marynowicz

Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
ted 15 cze 2016 (09:03)

Takie inwestycje spoko sprawa jak się ma dużo gotówki.. wychodzi 1/10, ale jak jużwyjdize to profity moga byc ogronme..