Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można ufać etykietom?

W dzisiejszych czasach nastała swoista moda na znakowanie wszystkiego wszelkimi dostępnymi znakami i etykietami. Konsument, zasypywany informacjami i różnego rodzaju etykietami, czasem jest po prostu bezradny i nie zawsze wie, czym tak naprawdę ma się kierować, żeby dokonać zakupu produktu, który będzie zgodny z jego osobistymi upodobaniami, nie zaś z preferencjami specjalistów od marketingu danej firmy. Nie zawsze, niestety, znaki jakości czy wyróżnienia na opakowaniach wyrobów znajdują pokrycie w rzeczywistości, a sygnowane nimi produkty faktycznie są godne polecenia i zakupu. Oznaczenia, które znajdziemy na produktach w formie etykiet, muszą zawierać przede wszystkim nazwę producenta wraz z jego dokładnym adresem. Inne niezbędne informacje dotyczą składu produktu oraz instrukcji jego przygotowania i użycia oraz, jeżeli jest to ważne, specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.

Komu wierzyć?

Certyfikacja produktów może mieć charakter obowiązkowy (znak bezpieczeństwa CE) lub dowolny. Certyfikacja nieobowiązkowa w Polsce obejmuje m.in. znak jakości Q, znak bezpieczeństwa B, znak ekologiczny, znak zgodności z polską normą (PN) oraz znak zgodności z wymaganiami norm krajowych, międzynarodowych, dokumentami normatywnymi oraz normami i dyrektywami organizacji regionalnych. I to właśnie tym znakom można zaufać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niełatwo je zdobyć, co oznacza, że nie wystarczy, by producent zamarzył sobie, że jego produkt będzie sprzedawany jako ten najwyższej jakości czy najbardziej ekologiczny. W tym wypadku każdy produkt jest dokładnie badany i musi spełniać wiele restrykcyjnych norm.

CE albo China Export

Znak CE jest swego rodzaju dokumentem tożsamości produktu – bez niego bowiem nie jest możliwy swobodny przepływ towarów na terenie całej Unii Europejskiej. Dlatego też wyroby, które nie mają znaku CE, nie mogą być wprowadzone do obrotu na żadnym z unijnych rynków ani na rynku krajowym. To oznacza przejęcie całkowitej odpowiedzialności przez producenta, na którym spoczywa obowiązek weryfikacji i oceny, czy jego wyrób spełnia wymagania odpowiednich dyrektyw unijnych. Po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury oceny zgodności i wypełnieniu dokumentacji technicznej dokonuje on samodzielnego oznaczenia produktu. W przypadku niektórych wyrobów do oceny zgodności konieczny jest udział certyfikowanej jednostki.

/InfoMarket

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.