Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy muszę odprowadzać składkę dla ZUS w przypadku umowy o dzieło?

Firma zewnętrzna, która ma umowę z moim obecnym pracodawca na wykonanie pewnej usługi zleciła mi umowa o dzieło wykonanie jedynie pewnej części pracy, na która zlecenie sama przyjęła , więc de facto mam zawarta umowę o dzieło z firma zewnętrzna i nigdzie nie figuruje mój obecny pracodawca. Oczywiście firma za swoja usługę wystawia swojemu zleceniodawcy (a mojemu pracodawcy fakturę VAT), a koszty poniesione na moje wynagrodzenie wlicza jako koszty poniesione na uzyskanie przychodu. Czy w takiej sytuacji również muszę odprowadzić składkę dla ZUS ? Przecież nie zawarłam umowy o dzieło ze swoim pracodawcą a jedynie z firma zewnętrzną, która zleca mi cześć swojego zlecenia?

Nie musi Pani odprowadzać żadnych składek z tytułu wykonywanego przez Pani firmę zlecenia do ZUS. Powinna Pani wiedzieć że nie ma żądnej sprzeczności w tym aby dana firma była podwykonawcą powierzonych jej prac na rzecz innej firmy. Nie ma również problemów z ewentualnym księgowaniem czy tez zatrudnianiem pracowników przez taką firmę. Jeżeli przypuśćmy Pani zakład pracy świadczy usługi innej firmie to wówczas otrzymuje od niej wynagrodzenie, którego częścią jest również wynagrodzenie dla Pani za wykonaną usługę. Pracodawca się w takim przypadku nie zmienia nie zmieniają się również i roszczenia z tytułu np. niewypłacenia pensji za prace na rzecz innego podmiotu. Pani pracodawca jest zobowiązany do wszelkich regulacji finansowych względem Pani nawet wówczas gdyby z umowy zlecenia czy też umowy o dzieło na rzecz innego podmiotu nie otrzymał wynagrodzenia. Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło uregulowane są przepisami Kodeksu cywilnego (księga III, tytuł XV i XXI).

Podpisując umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności dla dającego to zlecenie. Zleceniobiorca powinien działać samodzielnie. Pozwala to odróżnić umowę zlecenie od umowy o pracę, która wykonywana jest pod kierownictwem.

Jednak podstawowa różnica pomiędzy stosunkiem zlecenia a umową o dzieł to fakt, iż w umowie zlecenia – przyjmujący zlecenie ma wykonać dla zamawiającego pewne czynności, a w umowie o dzieło – zobowiązuje się do dostarczenia określonych wyników swojej pracy w postaci dzieła. Na nim ciąży ryzyko pomyślnego wykonania dzieła. Tylko wykonanie tego dzieła jest podstawą do żądania wynagrodzenia.

Podsumowując w odróżnieniu od umowy zlecenia, umowa o dzieło wymaga, by starania przyjmującego zamówienia doprowadziły do konkretnego, w przyszłości, indywidualnie oznaczonego rezultatu. Umowa zlecenia nie akcentuje tego rezultatu, jako koniecznego do osiągnięcia, nie wynik zatem (jak w umowie o dzieło), lecz starania w celu osiągnięcia tego wyniku, są elementem wyróżniającym dla umowy zlecenia, tj. przedmiotem istotnym.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.