Dziś decyzja KE w sprawie płacy minimalnej

Dziś Komisja Europejska ma rozpocząć przeciwko Niemcom procedurę o naruszenie unijnego prawa za przepisy o płacy minimalnej. Dowiedziało się o tym nieoficjalnie Polskie Radio. Przepisy mają objąć także zagranicznych kierowców i dyskryminują polskich przewoźników.

To już trzeci raz kiedy Komisja przymierza się do tej decyzji i – jak wynika z informacji Polskiego Radia – tym razem ją podejmie. Ostateczna decyzja należy do komisarzy, którzy dziś spotykają się na cotygodniowym posiedzeniu, ale jeszcze wczoraj trwały dyskusje i toczyły się spory. Padały różne argumenty – by dać Niemcom więcej czasu, by nie uderzać tak spektakularnie, by ograniczyć stosowanie przepisów.

Stanowcza w tej sprawie od samego początku była polska komisarz Elżbieta Bieńkowska, która uważa, że niemieckie przepisy łamią unijne reguły dotyczące runku wewnętrznego we Wspólnocie. Ale jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na postępowanie to będzie ono ograniczone. Bruksela ma uznać, że poniesienie płacy minimalnej i stosowanie jej w tranzycie i transporcie międzynarodowym, czyli w przewozach jest niezgodne z unijnym prawem.

Ale Komisja jest gotowa pozwolić niemieckim władzom na stosowanie tych przepisów w kabotażu, czyli w przewozach na terenie Niemiec świadczonych przez polskich kierowców. Po rozpoczęciu procedury Niemcy będą miały 2 miesiące na przysłanie wyjaśnień. Jeśli zignorują zalecenia Komisji, sprawa może zakończyć się pozwem w unijnym Trybunale Sprawiedliwości i wysokimi karami finansowymi.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka, PR Bruksela/dj

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*