Jak sobie (nie) radzą po latach startupy, które otrzymały e-dotację?

Co łączy projekty Kupmy.to, MojRachunek.pl , Wymienprace.pl, Drukuje.pl czy Linkarium.pl ? Wszystkie zostały zrealizowane dzięki dotacji na e-biznes i żadnego z nich nie ma już w internecie. Podobny los spotkał wiele portali, aplikacji i narzędzi, które swój debiut w internecie zawdzięczały popularnym swego czasu dotacjom. Portal MamBiznes.pl prześwietlił dzieje tych przedsięwzięć internetowych.

26 września 2008 roku zakończył się I nabór w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W ramach działania wpłynęło 449 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 193 mln zł. Ostatecznie dotację na e-biznes otrzymało 220 pomysłodawców na sumę 93 mln zł. Każda Każdy z nich z pomysłem na innowacyjną e-usługę ruszył na podbój internetu. Udało się to jednak niewielu. Obok przykładów sukcesów, jak Freshmail, przeważają projekty, które nie dotrwały do dnia dzisiejszego albo wegetują w internecie. Ich analiza jest odpowiedzią na pytanie, dlaczego mimo miliardów wydanych na innowacje nasz kraj zajmuje ostatnie miejscaw rankingach innowacyjności.

„Zapraszamy już wkrótce”

Jednym z takich projektów był serwis Budowa24.pl, który w pierwszym naborze otrzymał dofinansowanie w kwocie 600 tys. zł. „Internetowa platforma komunikacji dla podmiotów rynku budowlanego”, jak opisali we wniosku do PARP jej pomysłodawcy, dziś już jednak nie istnieje. Zamiast tego użytkownik wpisujący adres witryny w przeglądarce zostaje przekierowany na ubogą w treści stronę Alezycie.pl.  

Próby czasu nie przetrwał także projekt Socjum.pl. Mimo obiecującego startu generator serwisów społecznościowych nie zbudował trwałej bazy użytkowników. O skali niepowodzenia najlepiej  świadczy fakt, że projekt, który pozyskał 404 tys. zł dotacji wystawiony został na sprzedaż na Allegro, ale oferty nie przekraczały kilku tysięcy złotych. Ostatnim „znakiem życia” serwisu jest wpis na Facebooku z dnia 22 listopada 2011 roku zapewniający, że kłopoty z dostępem do witryny spowodowane są pracami technicznymi. Wpisujących dziś nazwę serwisu w przeglądarce internautów wita informacja „Wkrótce pod tym adresem porady, opinie, testy, pomoc w społeczności. Zapraszamy już wkrótce na socjum.pl”.

Z kolei pomysłodawcy projektu Marketit.pl pozyskali w ramach programu 8.1 POIG kwotę 314 tys. zł dofinansowania. Na liście szczęśliwców, którym przyznano środki serwis opisany był przez wnioskodawców jako „Innowacyjna platforma świadczenia usług drogą elektroniczną”. Użytkownicy jednak nie dostrzegli tej innowacyjności. Strona okazała się zwykłym serwisem do dodawania zleceń w branży IT.  „Walory” projektu wciąż można podziwiać w sieci. Katalog zleceń jest obecnie pusty i nie widać śladów, by w przeszłości przeżywał lepsze chwile.  Podobnie zresztą jak projekt Pojazdy.pl, który pozyskał 231 tys. zł dofinansowania. Serwis z treściami oraz ogłoszeniami motoryzacyjnymi nadal jest dostępny w sieci, ale dobra domena nie wystarczyła, by zbudować pozycję rynkową. Ostatni artykuł na witrynie został opublikowany 12 października roku 2010, a najnowsze ogłoszenie pochodzi z 7 kwietnia 2010 roku.

 

„Największy, najbardziej innowacyjny i europejsko zorientowany”

Pomysłodawcy serwisu e-testy.pl informują na stronie projektu, że jest to „największy portal z testami dla gimnazjalistów”. Analizując jednak zrealizowane za 619 tys. zł dotacji przedsięwzięcie nasuwa się wniosek, że zdanie to jest mocno nieaktualne. Główna funkcjonalność, jaką są testy gimnazjalne nie działa. Dostępne są jedynie testy rozrywkowe, gdzie zamiast pytań o lektury szkolne czy zadania matematyczne użytkownik może poznać tajemnice celebrytów.  

„Najbardziej innowacyjny portal internetowy umożliwiający w pełni samodzielne sporządzanie dokumentów”. To opis projektu iDocs.pl, którym aplikacja wita internautów na profilu facebookowym. Fanpage, który zgromadził 639 fanów aktywnie zarządzany był do października ubiegłego roku i od tego czasu nie pojawiły się na nim nowe treści. Projekt, który pozyskał 251 tys. zł dotacji ciągle jest dostępny w internecie, ale w fazie schyłkowej skoro ostatni wpis w dziale „Aktualności” opublikowany jest z datą 25 września 2014. 

Aktualizacja: projekt DoMore.pl jak poinformował nas pomysłodawca działa w sieci a brak dostępu do serwisu wynikał z prac technicznych. Na jesieni platforma planuje zmianę modelu swojego funkcjonowania.

 – 101 niezwykłych pomysłów na biznes

 

„Nasz serwis jest europejsko zorientowany. Zakłada łączenie w społeczność ludzi wyznających podobne wartości, zawieranie długotrwałych przyjaźni, zwiększenie ilości i jakości podróży po Europie, pomoc w odkrywaniu nowych destynacji” – brzmi jeden z opisów projektu key2v.com (Key2vacation). Nie wiadomo czy projekt, który miał być „nowoczesną platformą wymiany domów”   w ogóle wystartował, gdyż na stronie głównej widoczny jest jedynie harmonogram realizacji projektu.  

Podobnie rzecz się ma w przypadku strony SzybkaPolisa.pl, która miała być porównywarką ubezpieczeń. Poza ubogą bazą artykułów użytkownik nie znajdzie jednak tej funkcjonalności. Z kolei projekt 48poland.com wita użytkownika hasłem „największa baza polskich firm”. Wystarczy jednak krótka wizyta na podstronach serwisu, by zauważyć rozdźwięk między tym hasłem a zawartością strony.

Pozytywne wyjątki

Być może gdyby nie e-dotacje, dziś nie byłoby platformy Freshmail. Mało kto bowiem pamięta, że popularne dziś narzędzie do e-mail marketingu powstało właśnie za środki przyznawane w I naborze działania 8.1. Na mapie projektów zrealizowanych za e-dotacje pozytywnie wyróżnia się także przedsiębiorstw MobileMS. Firma zaczynała od fotokodów i e-usługi transferu informacji kulturalno-rozrywkowych z i na telefon komórkowy. Co prawda czas i rynek zmusiły właścicieli firmy do modyfikacji swojej oferty , ale pozyskana w kwocie 468 tys. zł dotacja nie zostałay wyrzucona w błoto. Nie dość, że firma przetrwała do dziś, to proponuje szeroki zakres usług m.in. z wykorzystaniem beaconów.  Biznesowy los był łaskawszy również dla pomysłodawców narzędzia Axence, które zostało zrealizowane ze wsparciem na poziomie 680 tys. zł. Aplikacja umożliwiająca monitoring sieci może się pochwalić prestiżowymi nagrodami, a niedawno została oddana do użytkowania najnowsza wersja narzędzia. Również platforma nauki języków obcych online – Letsspeak.pl przetrwała próbę czasu i ciągle się rozwija. Dobrze zastrzyk gotówki z PARP wykorzystali twórcy projektu MobileFormats.com – systemu planowania i zarządzania reklamą mobilną. Wśród klientów, którzy skorzystali z ich usług są takie firmy, jak Radio ZET czy TVP. Nieźle radzą sobie także projekty: Qlturka.pl–  serwis o tematyce kulturalnej dla dzieci, Ebadanie.com – narzędzie rozwoju kompetencji pracowników – narzędzie do zarządzania szkoleniami czy KarierawFinasach.pl – serwis z ofertami pracy dla finansistów.

Startupy istniejące tylko teoretycznie

Obok listy projektów, które z powodzeniem przetrwały do dnia dzisiejszego istnieje dużo dłuższe zestawienie startupów istniejących „tylko teoretycznie” lub całkowicie zamkniętych. Do projektów, które są dostępne w sieci, ale bez żadnych rokowań można zaliczyć: Mobilebooks.pl, Gwork.pl, Dotacjusz.pl, Ruszajsie.pl, Szybkapolisa.pl, eCatio.pl czy Plasterek.pl . Najdłuższy jest jednak katalog projektów, które zniknęły z polskiego internetu, takich jak: Telexacta.pl, Lokalik.com, Mój-Biznes.com,  Wynajmijprogramiste.pl, Fotodekorator.com, Exis24.com, Erpico.pl, Fortuna1.pl. CoKupujesz.pl czy Jobmatch.pl.

Wybrane projekty z I naboru działania 8.1 z 2008 r.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych parp.gov.pl oraz analizy MamBiznes.pl

Już prawie 7 lat minęło od momentu kiedy pierwsze startupy otrzymały dotację na e-biznes. Najwyższy czas, by podsumować efektywność programu, który cieszył się wielkim zainteresowaniem osób rozpoczynających przygodę z e-biznesem. Analiza efektów działania 8.1 jest potrzebna nie po to, by wzbudzić falę krytyki, ale po to, by kolejne programy dla młodych przedsiębiorców były lepiej przygotowane i nie powielały popełnionych błędów.  

Polska na wsparcie innowacyjności w latach 2007-2013 Polska otrzymała kwotę 10,2 mld euro a więc ponad 40 mld zł. Działanie 8.1 było jedną z inicjatyw w ramach tego programu, które miały podnieść poziom innowacyjności polskiej gospodarki. Pieniądze zostały wydane na projekty, których losy przedstawiliśmy. Ryzyko porażki wpisane jest w działalność każdego startupu, ale jak to się stało, że zwykły katalog firm otrzymał 657 tys. zł dotacji, a portal charytatywny 745 tys. zł? A to tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż przyjrzeliśmy się zaledwie jednemu z kilkunastów naborów. Kolejne analizy wkrótce.


Grzegorz Marynowicz

MamBiznes.pl, Bankier.pl

[email protected]

Komentarze

Avatar

Tomasz

30 lipca 2015 Odpowiedz

Mam wrażenie, że wiele tych stron wzięło kasę, żeby wziąć kasę i od samego początku było wiadomo, że po jakimś czasie strona będzie zamknięta. Niestety ale mnóstwo polaków potrafi tylko kombinować i jak jest szansa na wyciągnięcie kasy to z tego korzystają.
Oczywiście są wyjątki, ale jak widać, są w mniejszości

Avatar

Era

30 lipca 2015 Odpowiedz

mało tych zielonych… smutne

chyba najlepiej na tej Unii wyszedł google, bo dużo kasy było alokowane na adwords

Avatar

marek

30 lipca 2015 Odpowiedz

Dotacje to wielka sciema na ktorych dorabiaja sie kombinatorzy i cwaniaki.

Avatar

J.

30 lipca 2015 Odpowiedz

Niektórzy mimo najlepszych intencji, po prostu nie poradzili sobie na rynku m.in. przez to, że popełnili za dużo błędów i nie osiągnęli odpowiedniej skali, która pozwoliłaby im generować wystarczające dochody. Czasami nie przewidzieli, że pojawi się silna konkurencja lub też źle zaplanowali koszty i przyszłe działania, bo musieli przez 5 lat trzymać się w miarę sztywnych założeń projektu, a w tym czasie rynek się zmieniał. Ale są też tacy, którzy mimo braku wielkiego sukcesu w ramach działania 8.1, sporo się nauczyli i chcą dalej rozwijać się na rynku, choć z innym projektem.
Czasami trzeba przewrócić się żeby się nauczyć i niekoniecznie taki „upadek” należy rozpatrywać jako tragedię lub porażkę. A tym bardziej nie jako cwaniactwo.
Ponieważ sam realizowałem projekt w ramach 8.1, pisze m.in. o sobie.
Wspomnę na koniec moją ulubioną sentencję: Dlaczego człowiek wyskakuje z okrętu, który nie tonie? Bo dostrzegł dokąd go wiezie.
Zrealizowałem wszystkie założenia, zaplanowane do końca okresu trwałości, lecz teraz chcę zająć się czymś innym. Czuję potrzebę robienia czegoś innego, bo z perspektywy czasu, dostrzegam większy potencjał w innej dziedzinie. Bliższej moim potrzebom i zainteresowaniom.
Szczerze wierzę, że doświadczenie, które w tym czasie zebrałem, zaprocentuje w przyszłości.
Pozdrawiam wszystkich.

Avatar

jola

29 maja 2020 Odpowiedz

Niebieski ptak ,piękne słówka , ale rób ty se te swoje doświadczenia za swoje ciężko zarobione pieniądze anie z naszych podatków ….(dotacja z nieba nie spada obudzicie się to są nasze podatki wydawane przez kret… nów. Dotacje to jeden wielki WAŁ.

Avatar

zeflik

30 lipca 2015 Odpowiedz

Wszystkie dotacje, to wał. Kasę dostają przyjaciele królika.

Avatar

Do Zeflika

30 lipca 2015 Odpowiedz

Ktoś kto pomawia innych, wciągając wszystkich bezmyślnie i stereotypowo pod jeden mianownik, to też wał. Jeśli jednak wtapiasz się z innymi podobnymi głosami i dźwiękami, to można powiedzieć, że to interwał 😉

Avatar

Jan Kos

30 lipca 2015 Odpowiedz

Tak sie konczy jak biznes prowadza ludzie ktorzy potrafili zalatwic kase z Unii a nie tacy ktorzy potrafia prowadzic biznes. Polecam tez strone niebiore.eu – lista firm nie bioracych dotacji.

Avatar

Greg

30 lipca 2015 Odpowiedz

doświadczenie nabyte na klęsce też procentuje! (nie jestem beneficjentem, jakby ktoś miał wątpliwości)

Avatar

Max

30 lipca 2015 Odpowiedz

Freshmail to słaby przykład… z tego co pamiętam istniał już jakieś 2 lata w momencie otrzymania dotacji. 😉

Avatar

Poszkodowany przez Unię

30 lipca 2015 Odpowiedz

Warto zwrócić jeszcze uwagę na temat, o którym się nie mówi a media o nim milczą – wiele z tych projektów zostało ZNISZCZONYCH właśnie przez dofinansowanie: niekończące się procedury, urzędników doszukujących się błędów w miejscach, gdzie ich nie ma i wiele innych skandalicznych uchybień. W ten sposób osobiście STRACIŁEM FIRMĘ I PROJEKT!

Oto po trzech latach okresu trwałości projektu POIG 8.1 mojej spółce niesłusznie została wypowiedzenia umowa! W związku z tym poszukuję osób, które znalazły się w podobnej sytuacji lub, które potrafią w niej pomóc. Proszę pisać na maila: [email protected].
Ps. Dodam, że mam już kontakt przynajmniej do 4 firm, które są w podobnej sytuacji.

Avatar

Do Poszkodowanego przez Unię

30 lipca 2015 Odpowiedz

Ja na szczęście nie spotkałem się w swojej działalności z aż takimi trudnościami, ale warto powtórzyć to, co już wielokrotnie pisano, że w przypadku tego działania pojawiały się czasami spore przeszkody formalne. Zwłaszcza sprzeczność polegająca na konieczności dosyć sztywnego trzymania się założeń projektu przez 5 lat, połączona z innowacyjnością, która w swej istocie jest czymś nowym, niesprawdzonym, nie do końca przewidywalnym i wymagającym elastyczności.

Avatar

arek

30 lipca 2015 Odpowiedz

Jeszcze lepszy był program Kapitał Ludzki – 600 mln euro zmarnowanych na gaże dla pseudo specjalistów od szkoleń. Na wiele tych szkoleń nikt nie chodził. Ich wartość była zerowa.
Ale trenerzy jak lwy walczyli o kasę i udowadniali jacy są „mądrzy”.

Avatar

Korrado

30 lipca 2015 Odpowiedz

Bardzo ciekawy artykuł. Zapraszamy do kontaktu z nami przy kolejnych tego typu publikacjach. Coigdzie.pl też otrzymał z tej puli dotację i nadal istnieje a nawet ma się coraz lepiej.

Avatar

yarco

30 lipca 2015 Odpowiedz

Należy zadać podstawowe pytanie: po co są dofinansowania? Otóż dofinansowania są po to aby biednemu narodowi zamydlić oczy a korporacjami wyprowadzić kilkadziesiąt razy większe kwoty z kraju, któremu przyznano dofinansowanie. W internecie można znaleźć informacje na temat ile Polska otrzymała od Unii a ile zostało wyprowadzone…

Avatar

kuba

30 lipca 2015 Odpowiedz

No dużo bzdur tu się wypisuje a artykuł może i ciekawy ale bez konkretów.
Ważne są dane statystyczne. Ile procent firm przetrwało jaka była średnia stopa zwroty z kapitału itp.
Mając takie dane można ocenić efektywność dotacji a kilka wybranych historyjek może być jedynie tłem do konkretnych danych.
Poproszę o trochę profesjonalizmu dziennikarskiego. Jeśli ma to być portal o biznesie.

Avatar

Pb Online

30 lipca 2015 Odpowiedz

w
http://www.pbonline.pl dostaliśmy i działamy!

Avatar

el sol

30 lipca 2015 Odpowiedz

A nie prościej byłoby gdyby nasze pieniądze ze składek zostały w kraju i zostały rozdysponowane przez naszych urzędników ?

Avatar

chyba sobie robisz jaja

30 lipca 2015 Odpowiedz

„A nie prościej byłoby gdyby nasze pieniądze ze składek zostały w kraju i zostały rozdysponowane przez naszych urzędników ?”

hahaahaha, hahahaha

hahaha

ha

Avatar

HENRY

30 lipca 2015 Odpowiedz

Najprościej by było gdyby podatki były mniejsze a konkurencja rynkowa 😉

Avatar

Tomasz

30 lipca 2015 Odpowiedz

„Najprościej by było gdyby podatki były mniejsze a konkurencja rynkowa ;-)”. Dokładnie jak mam konkurować z firmą, która otrzymała około 500 tys. zł inwestując dużą część w reklamę.

To strasznie niszczy rynek.

Avatar

jola

29 maja 2020 Odpowiedz

Szkoda że Nas normalnie myślących jest tak mało.

Avatar

nasum

30 lipca 2015 Odpowiedz

Dotacje to często dla kombinatorów, sam znam osobę, która zameldowała się fikcyjnie w innym mieście by dostać od ręki kilkadziesiąt tysięcy. Rzygać się chce na to państwo.

Avatar

hops

30 lipca 2015 Odpowiedz

Dobry artykuł. Niestety działanie 8.1 nie jest wyjątkiem. Programy pomocowe UE są tak skuteczne, jak nalewanie wody do garnka za pomocą sitka.

Avatar

z

30 lipca 2015 Odpowiedz

No nic trzeba iść na beszczela po swoje. Tyle lat płaciłem podatki i co najwyżej mogę pomarzyć że dostanę kopa w 4litery… Tak więc muszę zacząć prowadzić agresywną kampanię tera przed wyborami, o kasę czy to z Unii czy z Naszego Skarbca … I chromolę czy biznes przetrwa.

Avatar

sprawdzacz

30 lipca 2015 Odpowiedz

domore.pl działa i jest dostępny 🙂

Avatar

olissima

30 lipca 2015 Odpowiedz

Wychodzi na to, że jestem jedną z nielicznych osób, które stworzyły z małej dotacji firmę działająca już od 7 lat 🙂 … nie jest lekko, bo mam „wąską” specjalizację jaką jest biżuteria artystyczna, ale moja galeria w tej chwili skupia ponad 150 twórców biżuterii z całej Polski i cały czas widać progres :). Zapraszam na:

www olissimart.com

każdy może zobaczyć co stworzyłam z 11 tysięcy dotacji z dwójką dzieci „na głowie” ;).

Avatar

Janek architekt

31 lipca 2015 Odpowiedz

przedewszystkim poprosilbym nie o wybrane przyklady tylko o pełną statystykę i koniecznie podającą ilość wejśc.Czyli „na 220 projektow nie dziala juz ileśtam, ma miesiecznie od zera do 1000 wejsc ileśtam, ma ponad 1000 wejśc ileśtam.” No i chyba konieczny do sformułowania oceny bylby na przyklad sredni ilosc wejsc na jeden projekt. Bo gdyby z tych 220 nawet powstal tylko jeden portal o 10 milionach wejsc na miesiac i obecnej wartosci 100mnk euro a cala reszta padla kompletnie to itak bylyby to oplacalnie wydanie państwowych pieniedzy .. PANIE DZIENNIKARZU CO ZA NIERZATELNA I WYBRAKOWANA ROBOTA. Jakbym tak domy budowal to by sie zawaliły. Brakuje takich samych wspolczynnikow dla zagranicy zeby porównać.. ale nie chciało sie prawda? Lepiej napisac swoje zdanie to sie szybciej skonczy artykół. Żenu a!

Avatar

DK

31 lipca 2015 Odpowiedz

Niektórych projektów szkoda, ale akurat bez freshmail’a świat byłby lepszy. To przez ich platforme dostaję mase spamu

Avatar

SV

31 lipca 2015 Odpowiedz

Globalnie – 9 na 10 startupów upada. Wg. danych podanych w artykule 13% tych finansowanych z dotacji radzi sobie świetnie. Zatem to więcej niż wśród startupów z doliny krzemowej. Jeśli dane są prawdziwe to startupy finansowane z dotacji radzą sobie lepiej niż te finansowane przez inwestorów. Dość zaskakujące i sprzeczne z powszechnym poglądem na dotacje Z UE.

Avatar

Spamer

31 lipca 2015 Odpowiedz

e-testy.pl to mega SPAM – powinni się tym zainteresować! Nie dość, że wyłudzili dotacje to jeszcze po rozwiązaniu testu masz do wysłania niewinnego SMSa za ‚jedyne’ 25,00 zł złotych netto (30,75 zł złotych brutto)

Avatar

witrak()

1 sierpnia 2015 Odpowiedz

Typowy artykuł napisany „pod z góry ustaloną tezę”. To, że przytłaczająca większość startupów upada (o czym napisał SV) jest powszechnie znaną regułą i fakt, że autor artykułu udaje, że o tym nie wiem, wynika wprost z tego, że wtedy „jego” teza wyglądałaby cieniutko…
To, że nie pisze on o tym, iż na pewno większość projektów (a co najmniej znaczna część) była *z góry* pomyślana jako mechanizm wyciągnięcia pieniędzy (trudne do oszacowania koszty uruchomienia, bardzo tania eksploatacja przez okres, wymagany przepisami, aby nie być zmuszonym do zwrotu środków), też nie jest przypadkowe – utrudniłoby to uogólnienie wniosków…
Słowa nie ma o tym, że jednym z istotnych problemów są błędy kwalifikacji projektów. No ale skąd oczekiwanie, że nasi lub europejscy *urzędnicy* znają się na tym? Wszak w USA, gdzie startupy są znaczącym elementem rynku innowacyjności, okres niemowlęcy przeżywa tylko parę procent z nich. I to w warunkach, w których nie urzędnik (wydający nie swoje pieniądza), tylko np. „anioły biznesu” wykładają kasę. A ci znają się na tym, co robią…
Niestety, muszę zgodzić się ze stanowiskiem Janka architekta, że ten artykuł to nierzetelna i wybrakowana robota. („Niestety”, bo liczba błędów językowych, włącznie z ortograficznymi, świadczy o tym, iż sam Janek architekt jest efektem nierzetelnej i wybrakowanej roboty jego polonisty ze szkoły podstawowej 🙁 )

Avatar

WW

2 sierpnia 2015 Odpowiedz

A tu przykład polskiego startup’u, który powstał bez dotacji: rublon.com.
Jak do tej pory Rublon się rozprzestrzenił w świecie WordPress widać tu: https://wordpress.org/plugins/rublon/stats/
Ktoś ma inne przykłady?

Avatar

mt

4 sierpnia 2015 Odpowiedz

Mój profesor od statystyki zwykł mawiać, że statystyka jest jak dobra ku..a – możesz z nią zrobić wszystko. Artykuł nie wnosi nic ciekawego za wyjątkiem wskazania po nazwisku ‚nieudaczników’ i ‚tych którzy sobie poradzili”. Poza tym normą w biznesie jest to, że tylko jakiś odsetek biznesów osiąga sukces. Czy w naszym kraju analizuje/mierzy ktoś efektywność dotacji na zasadzie przeznaczyliśmy na program XXX mln Euro. Firmy, którym się udało wygenerowały na przestrzeni ZZ lat zysk, na poziomie YYY mln Euro, dały XXX miejsc pracy, itd Czy ktoś liczy zagregowany ROI tego całego systemu.

Avatar

Klient Freshmail'a

8 sierpnia 2015 Odpowiedz

To , że Freshmail jest dowodem na to , że ich firma zrobiła pożytek z otrzymanego ponad 0,5 mln złotych nie do końca pokrywa się z prawdą.

Fakt portal działa nadal i działa komercyjnie.
Problemem jest tylko…. jak działa !
Zainwestowaliśmy jako firma kwotę kilkuset złotych przedpłaty , wysłaliśmy jedną – dosłownie jedną kampanię mailową
a i to dopiero po wielu telefonach do pomocy Technicznej ,bo w serwisie mają nadal sporo BUG’ów 🙁
Drugiej i kolejnych już nie ! – bo okazało się , że ich moderator ocenia kto , co i do kogo może wysyłać … !! zasłaniając się w wyjaśnieniach do nas ustawą z dnia 25 grudnia 2015.
Adresy odbiorców posiadaliśmy z legalnych źródeł i to było nasze ryzyko czy chcemy do nich wysyłać maile czy NIE.
ALE…. Ich moderator uznał , że to firma Freshmail ma pełne prawo decydować arbitralnie o legalności posiadania baz adresowych swoich klientów, i żadne wytłumaczenia nie pomogły …
Co ciekawe ten startup’ik założony za pieniądze unijne działa tak jak sama Unia Europejska – raz wpłaciłeś im pieniądze to już ich nie odzyskasz:
Freshmail.com odmówił nam zwrotu wpłaconej przedpłaty powołując się na swój… Regulamin …
Chcecie tracić kasę to róbcie z nimi biznes.
Ja odradzam !
Tak właśnie w praktyce „działają” pieniądze z unijnych projektów w Polsce: zero uczciwości, tylko chęć zysku.

PS.
Chyba kupimy docelowo program polskiej firmy o nazwie AnoMail , czy jakoś tak … , który powstał chyba bez dotacji unijnych i żadnego „cenzora”-„moderatora kampanii” tam nie ma bo i po co 🙂

Avatar

Rafik

9 sierpnia 2015 Odpowiedz

Ja stworzyłem stronę, rozbudowaną, za jakieś 50 tys. z własnej kieszeni. Strona też jakoś nie przynosi kokosów ale przynajmniej się zwróciła z lekką nawiązką. Jakbym miał 600 tys. z dotacji to bym już pewnie leżał na kasie. Ale teraz najlepsze: starałem się o dotacje ale z reguły dotacje dostają znajomi i rodziny decydentów. Wiem to na 100% bo mój kolega dostał taką dotację na budowę strony, która nie miała prawa w ogóle powstać a tym bardziej działać co wyszło potem. No ale 200 tys. mu do kieszeni wpadło.

Avatar

brt

18 listopada 2015 Odpowiedz

inwestycjawkadry.pl – dziś zmieniona domena i nic w środku … swego czasu każdy organizator szkolenia EFS miał obowiązek zamieścić tam ogłoszenie. Dodatkowo portal oferował zamieszczanie wszystkiego za darmo (w końcu kasę miał z UE) wykańczając edustację i nieuczciwie konkurując z innymi portalami szkoleniowymi …

Avatar

e4trf

17 lutego 2016 Odpowiedz

a jak jest z odpowiedzialnością osób którym się nie udało? tzn. oni będą musieli zwrócić te dotacje? pytam się bo jak kiedyś się o to starałem to mi kazali podpisywać deklarację że jak e-biznes nie będzie przynosił zysku to będę musiał zwrócić dotację? ktoś się orientuje?

Avatar

bera

17 lutego 2016 Odpowiedz

Pracowałam przy 4 projektach 8.1 i wyglądało to za każdym razem dokładnie tak samo: robienie pod wniosek, żeby przeszło audyt, zero pomysłu na biznes, jedynie na to, żeby przyciąć jak najwięcej kasy na boku. Wskaźniki produktu osiągnięte, wskaźniki rezultatu osiągnięte od razu, potem teoretycznie przez 3 lata jest okres trwałości i trzeba np. zatrudniać 3 pracowników, ale nie jest określone na jakich warunkach (pracują „słupy” za 100 zł brutto na zleceniu), część pozostałych wskaźników jest osiągana, część nie, składane są raporty i PARP nie wnika. Tak to wygląda w większości przypadków na pewno, dobrze, że już nie przydzielane są dotacje na tego typu projekty, co nie znaczy, że w pozostałych działaniach nie ma wypaczeń i patologii.

Avatar

Nick

17 lutego 2016 Odpowiedz

Fresz spamer jakich mało

Avatar

czirlibobek

18 lutego 2016 Odpowiedz

W takim razie proszę sprawdzić te:
Mobdater Sp. z o.o – kwota dofinansowania: 464 800,00zł
Foodscan Sp. z o.o – 476 700,00zł
Luka Sp. z o.o. – 630 000,00zł
EBC Incubator Sp. z o.o. – 431 500,00zł
Expert IT Sp. z o.o. – 416 800,00zł

prawie 2,5mln z tego znaczna większość na czysto. Projekty z okresu 2012-2014 działają ale nie zarabiają bo nigdy nie miały tego robić. Czysty zysk…

Avatar

Magda

23 lutego 2016 Odpowiedz

letsspeak „Cena zawiera już koszt dostarczonych przez lektora materiałów w formie elektronicznej na Twojego maila ” chyba wiem jakiego jeżyka powinni się sami nauczyć

Avatar

Bas

20 marca 2016 Odpowiedz

Ja byłem beneficjenem 8.1 i nie jestem „przyjacielem królika” Miałem wtedy 27 lat i dostałem dotację na kilkaset tysięcy. Dlaczego? Bo zawsze marzyłem o prowadzeniu własnego biznesu. Miałem pomysł, ambicję i determinację. Owszem, mój projekt nie wypalił biznesowo, chociaż miałem szczere chęci, ciężko pracowałem. Ale zabrakło mi doświadczenia. To co wydawało mi się świetnym pomysłem niestety nie było takim dla rynku. Czy jestem cwaniakiem? Nie. Czy ukradłem te pieniądze? Nie. Ciążyło na mnie ogromne ryzyko finansowe. Nie raz miałem dosłownie pełne gacie, ale szedłem do przodu. ciekawe ilu z tych komentujących tutaj (a może nawet sam autor?) zdobyłoby się na takie ryzyko. Łatwo krytykować siedząc wygodnie w fotelu. Zdobyłem olbrzymie doświadczenie i gdybym mógł to jeszcze raz powtórzyć, zrobiłbym to. A odnośnie samego 8.1. W mojej ocenie potężnym błędem tego programu jest to, ze jest skierowany do młodych przedsiębiorców. Wyobraźcie sobie: przedsiębiorca bez żadnego doświadczenia, dostaje kilkaset tysięcy złotych, na projekt innowacyjny. Same ryzyka. Projekt innowacyjny – dlaczego innowacyjny, czy dlatego że ktoś był geniuszem i wpadł na coś czego jeszcze nie było, czy może było ale się nie utrzymało? Łatwo oczerniać ludzi z portali, które dzisiaj są zamknięte lub ledwo ciągną. Ale jestem pewien, że spora część z nich to nie próba wyłudzenia pieniędzy, a zwykła porażka biznesowa.

Avatar

Jimi

30 marca 2016 Odpowiedz

Dotacje 8.1 – to tragedia, nie dla tych co widzą i patrzą z boku, ale dla tych którzy wzieli te dotacje. To najlepszy przykład jak zniszczyć firmę i człowieka fikcyjną kasą, która realnie nie idzie na inwestycje, a na obsługę urzędników. Umowa na kredyt mieszkaniowy na 500 000 to 6 stron a4, dotacja ( sama goła umowa 29 stron a4 !!! ) Nie chce mi się o tym pisać, bo to niczego nie zmieni.

Avatar

Firma

8 czerwca 2017 Odpowiedz

Ile publicznych pieniędzy sie zmarnowało. Dużo było o tym na forum:
http://www.forum-kredytowe.pl/f128/

Avatar

Sardis

16 grudnia 2019 Odpowiedz

Grudzien 2019. Kolejne z w/w listy odpadły. Te co tu są na zielono – już nie działają. Tak więc tego …

Avatar

Rafal

20 maja 2020 Odpowiedz

A np. Firmao jest liderem na rynku oprogramowania w Chmurze dla firm.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*