Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak wytłumaczyć przed fiskusem wpłaty na konto z nieujawnionych źródeł?

Podczas kontroli US zadał pytanie i chce dostać odpowiedź na temat wpłat własnych na konto. Jak sensownie odpowiedzieć im na to pytanie tak, aby nie narazić siebie czy też bliskich na problemy? Czy może lepiej nic nie mówić i niech naliczą 75% podatku?

Niestety zbyt skąpo opisał Pan stan faktyczny w swoim zapytaniu. Niemożliwe jest udzielenie precyzyjniejszej odpowiedzi niż tylko wskazanie ogólnych zasad. Bez uzasadnionych podejrzeń wobec konkretnej osoby urząd skarbowy oraz nakazu wyższej instancji lub prokuratora nie ma prawa prowadzić kontroli skarbowej. Kontrola zaś prowadzona jest dopiero po wszczęciu postępowania podatkowego.

Jeżeli jednak do kontroli albo czynności sprawdzających już dojdzie, a podatnik na żądanie urzędnika skarbowego odmówi wyjawienia sald i stanów kont bankowych, naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wystąpić do banku o przekazanie mu takich informacji. Bank ma wówczas obowiązek takie informacje przekazać. Zanim Naczelnik zwróci się do instytucji bankowej powinien najpierw wezwać podatnika do samodzielnego udostępnienia oczekiwanych informacji. Dopiero kiedy podatnik odpowiedzi nie udzieli na żądanie bank przekazuje dane dotyczące podatnika z zakresu:

a) posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;

b) posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;

c) zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych;

d) nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi;

e) obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi. Jeżeli zatem odmówi Pan odpowiedzi na pytania, a kontrolujący uzna, iż informacje są niezbędne, będzie mógł uzyskać odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania z pominięciem Pańskiej osoby.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Art. 182 § 1 i nast. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 613 )

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.