Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zabezpieczyć dom na wakacje?

Lato to czas wypoczynku dla nas. Dla złodziei i włamywaczy okres wytężonej pracy. Dokładnie obserwują, kto wyjeżdża, gdzie nie zapala się światło i w której skrzynce na listy zalega korespondencja.

Wystarczy jednak przed wyjazdem zabezpieczyć odpowiednio mieszkanie, by po powrocie nie zastać wyłamanego zamka, a nasze najcenniejsze rzeczy nie stały się łupem złodzieja. Jak pokazują statystyki Komendy Głównej Policji najwięcej kradzieży z włamaniem ma miejsce w budynkach wielorodzinnych – prawie 13 tysięcy, natomiast w budynkach samodzielnych ponad 11 tysięcy (raport z 2010 roku). Jest to pokaźna liczba i trzeba zrobić wszystko, by mieć spokojny urlop bez strachu, że właśnie tracimy telewizor, komputer, biżuterię, sprzęt audio itp, albo, że zalewa nas sąsiad niszcząc niedawno wyremontowane mieszkanie. Temu można zapobiec.

Policjanci zalecają dokładne zamknięcie drzwi i okien, a także zasunięcie rolet. Warto poinformować zaufanego sąsiada i kogoś z rodziny, tak by odwiedzali mieszkanie, zapalali światło, wybierali listy ze skrzynki podczas naszej nieobecności. Koniecznie trzeba  zgłosić wyjazd do agencji ochrony, jeśli mamy podpisaną umowę. Nie wolno zostawiać rzeczy wartościowych na wierzchu – np. widocznych przez okno. Pamiętajmy także o włączeniu alarmu, jeśli takowy posiadamy.

– Koniecznie trzeba także dokładnie poinstruować dzieci, które w czasie wakacji przedpołudniami zostają  same w domu, jakich zasad muszą przestrzegać – mówi Aleksandra Łączniak, manager do spraw Ubezpieczeń dla Klientów Indywidualnych i Bancassurance w Concordia Ubezpieczenia. – Warto przypomnieć im o tym, aby nie otwierały drzwi obcym,  by pamiętały o zamykaniu wszystkich zamków wychodząc z domu i pilnowały kluczy. Również takie działania mogą ustrzec mieszkanie przed  rabunkiem.

Naszemu mieszkaniu zagrażać może podczas wakacji nie tylko złodziej, ale także, pożar, uderzenie pioruna czy przepięcie w wyniku letnich burz, a także uszkodzenie dachu podczas huraganu. Dlatego nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu majątku przed szkodami „ogniowymi”.  Zanim zamkniemy drzwi domu pamiętajmy, by sprawdzić, czy krany zostały zakręcone, sprzęt elektroniczny wyłączony z prądu, usunięte przedmioty wolno stojące z balkonu, czy tarasu, by nie uszkodziły naszego mienia poruszane siłą wiatru. Gdy dzieci zostają same w domu należy je uczulić by nie pozostawiły tzw. „zupy na gazie” wychodząc na chwilę do kolegi czy do sklepu. Samemu zaś pamiętać o wyłączaniu żelazka.

– Musimy również mieć na uwadze, że bardzo często w wyniku wspomnianych zdarzeń zniszczeniu może ulec mienie sąsiada. Szczególnie przy zalaniu, pożarze czy huraganie. Odpowiedzialność za tego rodzaju szkody wyrządzone osobie trzeciej ponosi ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Spadająca doniczka z balkonu może wybić okno w mieszkaniu poniżej, spaść na zaparkowane auto sąsiada czy nawet uderzyć przechodnia w głowę – dodaje Aleksandra Łączniak, manager do spraw Ubezpieczeń dla Klientów Indywidualnych i Bancassurance w Concordia Ubezpieczenia. – Poza tym podczas wakacyjnych zabaw naszych dzieci  może dojść do nieprzyjemnych zdarzeń z ich winy jak: wybita szyba, porysowane auto czy złamana ręka dzieci sąsiadów.

Zabezpieczania mienia prywatnego to dobra metoda by ustrzec się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami lub je zminimalizować. Należy pamiętać również o ubezpieczeniu, które oczywiście nie zapobiega zdarzeniom, ale pozwala na odtworzenie mienia po szkodzie lub zadośćuczynienie. Dlatego warto zwrócić uwagę by nasza polisa zawierała co najmniej ubezpieczenie: od ognia nieruchomości, od ognia mienia ruchomego i stałych elementów, od kradzieży mienia ruchomego i stałych elementów, OC w życiu prywatnym, a także ubezpieczenie szyb od stłuczenia.

– Concordia Ubezpieczenia oferuje kompleksową ochronę naszego mieszkania i domu przed niebezpieczeństwami, które mogą im zagrażać, jak złodzieje, zalanie, czy pożar – mówi Aleksandra Łączniak, manager do spraw Ubezpieczeń dla Klientów Indywidualnych i Bancassurance w Concordia Ubezpieczenia. – Płacimy nawet za próbę włamania i zniszczone zabezpieczenia, a także za mienie uszkodzone podczas włamania tzw. drogę sprawcy. Mam tu na myśli sytuację, gdy złodziej by wyjąć mienie z szuflady wyłamuje ją. Są zdarzenia, którym trudno zapobiec, bo nie ma nas w domu, np. pękniecie rury podczas naszej nieobecności i zalanie mieszkania, uderzenie pioruna, trąba powietrzna czy grad. W tych wszystkich sytuacjach może pomóc kompleksowe ubezpieczenie Concordia Plus.

/ Concordia Ubezpieczenia

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
danielhatnik 26 sie 2019 (18:50)

Warto pomyśleć o solidnej bramie garażowej, drzwiach i roletach antywłamaniowych. wtedy nasz dom jest jak twierdza. tym bardziej, że nowe systemy można połączyć z telefonem i w każdej chwili gdy coś będzie się działo zostaniemy o tym poinformowani. Firma mikea-tychy posiada takie bramy garażowe i podjazdowe w swojej ofercie.