Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy umowa o dzieło powinna stać się umową o pracę?

Jakie kryteria musi spełniać umowa o dzieło, żeby spełniała kryteria umowy o pracę – pracownik ma prawo wówczas wykorzystać wszystkie uprawnienia, które przysługują mu z tytułu umowy o pracę?

Zgodnie z art. 22 kodeksu pracy w ramach stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju, w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem.  Artykuł ten wskazuje główne cechy umowy o pracę:  wykonywanie pracy pod stałym kierownictwem pracodawcy, w warunkach przez niego wyznaczonych (określonym miejscu, czasie). Umowa o pracę jest tzw. umową starannego działania, co oznacza, że jej celem nie jest osiągnięcie konkretnego rezultatu, ale stałe, staranne wykonywanie danej pracy. Wykonywanie pracy na warunkach określonych powyżej, oznacza nawiązanie stosunku pracy niezależnie od zawartej umowy między stronami.

Podobnie jak w umowie-zlecenie umowa o dzieło charakteryzuje się brakiem podporządkowania i nadzoru ze strony zamawiającego dzieło. Wykonawca dzieła zobowiązuje się do zrealizowania konkretnego zadania.
Jeżeli zatem w umowie o dzieło zawarto uregulowania charakterystyczne dla umowy o pracę jak podporządkowanie, określenie miejsca i czasu pracy itp. to mamy do czynienie ze stosunkiem pracy, wówczas osobie przysługują wszystkie uprawnienia wynikające z Kodeksu pracy. Często jednak swojej słuszności, że mamy do czynienia z umową o pracę a nie o dzieło należy dochodzić przed sądem pracy.

Anna Świech
Kancelaria INITIUM Krzysztof Biernacki

Podstawa Prawna:

  • Art. 22, Ustawy z dnia 26 czerwiec 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94 ze zm.).
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.