Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Koszty sprowadzenia samochodów spoza Unii Europejskiej

Podatek akcyzowy od pojazdów sprowadzanym spoza UE

Opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podlegają czynności określone w art. 4 ustawy o podatku akcyzowym, a dotyczące towarów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy, zwanych wyrobami akcyzowymi. Do czynności podlegających opodatkowaniu zalicza się:

  • produkcję wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
  • wyprowadzenie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
  • sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju;
  • eksport i import wyrobów akcyzowych (w tym przypadku samochodów);
  • nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawę wewnątrzwspólnotową;
  • nabycie lub posiadanie przez podatnika wyrobów akcyzowych, jeżeli od tych wyrobów nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów sprowadzanych spoza terenu Unii Europejskiej powstaje w przypadku:

  • sprzedaży – z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania pojazdu;
  • importu – z dniem powstania długu celnego w rozumieniu przepisów prawa celnego.

Od powyższych zasad ustawodawca przewidział jedna pewne wyjątki, a mianowicie: jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu zostały wykonane z naruszeniem warunków oraz form określonych przepisami prawa, obowiązek podatkowy w imporcie samochodów powstaje z dniem dokonania tego importu, natomiast jeżeli dnia tego nie można określić – z dniem, w którym uprawniony podmiot stwierdził dokonanie tego importu.

Pytanie 1

Zakupiłem samochód marki Chrysler w USA i chciałbym go czasowo przechować na terenie wolnego obszaru celnego, znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej. Czy w takim przypadku powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym?

Tak, ponieważ teren wolnego obszaru celnego znajduje się na terytorium Unii Europejskiej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku akcyzowym.

Praktyka gospodarcza podsuwa sytuacje, w których transport samochodów osobowych sprowadzonych spoza Unii Europejskiej odbywa się z czasowym magazynowaniem na terenie wspólnotowego obszaru celnego (WOC). Zgodnie z przepisami Wspólnotowego Kodeksu Celnego samochody magazynowane na terenie WOC traktowane są jako nieznajdujące się na obszarze celnym Wspólnoty. Nie dotyczy to jednak pojazdów sprowadzanych spoza obszaru Unii Europejskiej. Z akcyzy zwolnione są tylko pojazdy wyprodukowane na terenie Wspólnoty, które organy celne traktują jako pozostające poza obszarem celnym Wspólnoty.

Uwaga!

Samochody improtowane z krajów trzecich należą do tzw. towarów akcyzowych niezharmonizowanych. Oznacza to, że wysokość i pobór tego podatku leży w gestii państwa członkowskiego, np. Polski, nie podlega natomiast regulacjom prawa wspólnotowego UE.

Podstawowym aktem prawa wspólnotowego w zakresie regulacji podatku akcyzowego jest Dyrektywa Rady 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów podlegających podatkowi akcyzowemu, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (zwana również Dyrektywą Horyzontalną). Podstawowym aktem prawnym regulującymi podatek akcyzowy w Polsce jest z kolei ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 i nr 68, poz. 623 oraz nr 160, poz. 1341) regulująca opodatkowanie wyrobów podatkiem akcyzowym oraz określająca zasady i tryb wprowadzania do obrotu wyrobów objętych akcyzą i oznaczania niektórych z tych wyrobów znakami akcyzy.

Należy pamiętać, że osoba sprowadzająca do Polski samochód jest zobowiązana do złożenia w urzędzie celnym deklaracji dla podatku akcyzowego za okres miesięczny, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli w momencie rzeczywistego sprowadzenia samochodu. Wszelkie inne należności podatkowe wpłacane są zazwyczaj na rachunek właściwej izby celnej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.