Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowy próg przejścia na pełną księgowość!

Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która zakłada podniesienie z 800 tys. euro do 1 mln 200 tys. euro limitu obrotów, po przekroczeniu którego firmy będą musiały prowadzić tzw. pełną księgowość. Informacja o nowelizacji to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z udogodnień uproszczonych form rozliczania się z fiskusem.

 

Obecne przepisy zakładają, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą się rozliczać na zasadach uproszczonych (czyli na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów) do momentu w ,którym przychody przedsiębiorstwa przekroczą w danym roku obrotowym 800 tys. euro. O podniesienie progu, środowiska przedsiębiorców postulowały już wielokrotnie ponieważ jak wynika z uzasadnienia do nowelizacji ustawy o rachunkowości – nie był on podwyższany od 1999 roku.

 

Za podwyższeniem progu przemawiają przede wszystkim takie czynniki jak wzrost gospodarczy oraz silna złotówka. Te elementy przyczyniają się do wzrostu przychodów firm, co w efekcie wyklucza je z możliwości korzystania z uproszczonych form księgowości. Przekroczenie progu i przejście na tzw. pełną księgowość jest dla firm wielkim utrudnieniem. Jej prowadzenie jest bardzo czasochłonne i wymaga dużo większej wiedzy z zakresu podatków. Skutkuje to tym, że przedsiębiorcy do prowadzenia księgowości korzystają z usług biur rachunkowych co z bywa nawet kilkukrotnie droższe niż w przypadku prowadzenia uproszczonej księgowości.

 

Nowe regulacje wejdą w życie jeszcze w 2008 roku (14 dni od ogłoszenia), a więc w trakcie trwania roku podatkowego. Firmy, których przychody będą się mieściły w nowym progu będą mogły zdecydować czy nadal chcę prowadzić pełną księgowość czy może przejść na podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Przepisy nie narzucają przedsiębiorcom przejścia na uproszczone zasady, a więc decyzja należy tylko do nich.

 

Przyjętą przez Sejm nowelizacją zajmie się teraz Senat

 

Źródło: MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.