Parlament Europejski zamknie dziś sprawę porozumienia ACTA

Parlament Europejski zamknie dziś sprawę porozumienia ACTA. Miało ono zapobiegać naruszeniom praw autorskich i praw własności, głównie w Internecie, jednak zapowiedź jego wprowadzenia wywołała protesty na całym świecie.

Eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jacek Saryusz-Wolski powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że umowa zostanie odrzucona. Polityk przewiduje, że przeciwko porozumieniu zagłosuje 2/3 deputowanych, po czym zostanie ono odesłane do renegocjacji. Saryusz-Wolski podkreślił, że sprawa własności i praw autorskich w Internecie powinna zostać uregulowana, gdyż obecne prawo europejskie powstało przed stworzeniem Internetu. Parlament będzie czekał na propozycje Komisji Europejskiej w tym zakresie, ale niewykluczone, że sam wystąpi z inicjatywą.

Europoseł opowiedział się też za większą integracją Unii Europejskiej i sprzeciwił się propozycjom, by kluczowe decyzje gospodarcze podejmować tylko w obrębie strefy euro. Zdaniem gościa Sygnałów Dnia, Polska powinna być oponentem takich rozwiązań, bo kraje Unii łączy dużo więcej niż tylko wspólna waluta. Europoseł uważa, że polityczna aprobata dla „Europy dwóch prędkości” wynika z obecnego kryzysu gospodarczego. Ponadto kraje, które były dotąd głównymi promotorami integracji, obecnie nie są jej tak gorącymi zwolennikami. Zdaniem gościa Programu Pierwszego, odwrót od integracji oznacza, że ucierpią wszyscy członkowie Unii Europejskiej. 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*