W Polsce trudniej prowadzić biznes niż rok temu?

Polska znalazła się na 45. miejscu w światowym rankingu wolności gospodarczej, a w europejskim- na pozycji 21. Przed rokiem nasz kraj zajmował 39. pozycję w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej.


foto: YAY foto

Autorzy zestawienia wyjaśniają, że „niewielki spadek w indeksie wynika między innymi ze wzrostowej dynamiki reform innych państw, co pozwoliło im się wysunąć przed Polskę”.

Prezes Warsaw Enterprise Institute Tomasz Wróblewski, który zaprezentował raport powiedział, że wskaźnik wolności gospodarczej dla naszego kraju wyniósł 68,3 punktu, to mniej o 1 punkt w stosunku do poprzedniego badania. Średnia dla Europy wynosi 68 punktów, a dla wszystkich 180 badanych państw- 60 punktów. Na świecie w rankingu prowadzą – Hong Kong, Singapur oraz Nowa Zelandia, w Europie – Szwajcaria.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest przekonana, że w przyszłym zestawieniu Polska będzie na lepszej pozycji. „Biorąc pod uwagę przyjęty pierwszy pakiet Konstyt ucji dla Biznesu, jak też 100 ułatwień dla firm pokaże i da efekty, kiedy spotkamy się w przyszłym roku” – powiedziała.

Indeks Wolności Gospodarczej The Heritage Foundation i Teh Wall Street Journal publikowany jest od 1995 roku. Partnerem ze strony polskiej jest Warsaw Enterprise Institute. Oceniano m.in. rynek pracy, wielkość sektora publicznego, warunki dla biznesu, otwartość rynku, handel, inwestycje i finanse. Indeks był liczony na podstawie danych z drugiej połowy 2015 roku i pierwszej- 2016 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K.P./dyd

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*