Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wiarygodność finansowa, czyli płać w terminie

Z zatorami płatniczymi zetknął się praktycznie każdy przedsiębiorca. Dla dużej grupy jest to znaczący problem i utrudnienie w prowadzeniu biznesu. Powszechne są sytuacje, że wystawiamy fakturę, płacimy podatki, a płatność trafia do nas z dużym opóźnieniem lub nie trafia w ogóle. Część firm będzie cierpliwie czekać na spłatę należności, część wpisze do rejestru dłużników lub przekaże sprawę do firmy windykacyjnej. Wszyscy na pewno będą zastanawiać się czy kontynuować współpracę z kontrahentem, który opóźnia się z płatnościami i naraża nas na utratę płynności finansowej. Aby uniknąć takich sytuacji warto przed nawiązaniem współpracy sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnego kontrahenta.

Dane, które przynosi Raport BIG

Z 16. edycji Raportu BIG publikowanego w październiku 2011 r. przez BIG InfoMonitor wynika, że blisko trzy czwarte badanych firm deklaruje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Nieterminowe płatności częstym problemem

Ponad połowa firm twierdzi, że problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. Najczęściej problem nieterminowych płatności dostrzegają dostawcy usług masowych ,czyli firmy takie jak: operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy energii, gazu, telewizji kablowej, Internetu, a także firmy wodociągowe i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Aż 76% wszystkich badanych firm uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i taka opinia utrzymuje się od dawna wśród przedsiębiorców. Podstawową cechą firmy wiarygodnej finansowo jest terminowe regulowanie płatności i to nie tylko wobec kluczowych kontrahentów, od których zależy nasz biznes, ale również wobec Urzędu Skarbowego, ZUS-u, podwykonawców, wynajmujących lokale użytkowe, a także terminowe płacenie pensji pracownikom.

Firmy upadają przez brak płynności

Posiadanie zdolności do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, czyli płynności finansowej jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych, a co za tym idzie terminowe regulowanie należności, uwiarygadnia firmę w oczach kontrahentów, klientów i dostawców. Papierowe wyniki czy aktywa mogą być rewelacyjne, ale jednocześnie firma może stać się bankrutem jeżeli nie będzie posiadała odpowiednich rezerw finansowych na zaspokojenie podstawowych płatności wynikających z zobowiązań. Każda firma powinna prowadzić dla własnego bezpieczeństwa terminarz przepływów, w którym uwzględnione są planowane miesięczne wydatki i wpływy. Terminarz taki pozwala wstępnie określić miesiące w których potencjalnie może nastąpić brak odpowiednich środków na zaspokojenie zobowiązań. Bardzo istotnym elementem jest też określenie na ile wiarygodne jest zrealizowanie płatności przez kontrahentów handlowych, za wykonane usługi lub dostarczone towary. Konieczność finansowania bieżących wydatków i niepewność co do przyszłych przepływów pieniężnych wymaga od firmy utrzymywania rezerw gotówki i posiadania płynnych aktywów czyli takich, które są łatwo wymienialne na środki pieniężne. Aktywa rzeczowe lub finansowe mogą być czasami objęte blokadą lub stanowić zabezpieczenie dla innych umów firmy. Im więcej tych łatwo dostępnych aktywów, tym stopień płynności w przedsiębiorstwie jest wyższy. Kredyty umożliwiają uzyskanie większej płynności, jednak należy zadłużać się rozsądnie, uwzględniając nowe możliwości (www.BIG.pl).

Biura Informacji Gospodarczej, czyli rejestry dłużników

O tym czy dana firma jest wiarygodna finansowo decyduje fakt czy posiada zaległe należności i czy widnieje w rejestrach dłużników. Do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor może trafić każdy podmiot gospodarczy, który posiada zaległe zadłużenie na kwotę minimum 500 zł i nie spłaca tej należności od co najmniej 60 dni. Wierzyciel musi mieć podpisaną umowę z biurem informacji gospodarczej i przed dokonaniem wpisu wysyła do dłużnika informacje, że jeśli nie otrzyma płatności, przekaże informacje do BIG. Znalezienie się w Rejestrze Dłużników BIG znacznie obniża wiarygodność finansową firmy. Powoduje także problemy w momencie starania się o kredyt inwestycyjny czy na finansowanie bieżącej działalności. Utrudnia również dostęp do innych towarów i usług, gdyż banki i przedsiębiorcy tj. m.in. telekomy, firmy leasingowe, ubezpieczyciele przed nawiązaniem współpracy sprawdzają wiarygodność finansową potencjalnych kontrahentów i klientów w BIG-ach.

 

Nie wystarcza wywiadownia gospodarcza

 

Z jednej strony istotne jest budowanie własnej wiarygodności, ale aby było to możliwe firma musi mieć zaufanie do podmiotów, z którymi podejmuje współpracę. Musi mieć pewność, że one również w terminie wywiążą się z zobowiązań finansowych. Sprawdzenie potencjalnego kontrahenta czy posiada zaległe długi to jedna z metod zabezpieczania się przed niesolidnymi firmami. BIG InfoMonitor współpracuje na zasadzie wymiany danych z instytucjami takimi jak Biuro Informacji Kredytowej ( BIK) oraz Związek Banków Polskich (ZBP). Za jego pośrednictwem można przeszukać ich bazy pod kątem informacji o zaległym zadłużeniu i dowiedzieć się czy firma, z którą planujemy współpracę reguluje płatności w terminie. Narzędziem do oceny wiarygodności finansowej są raporty o zadłużeniu wydawane przez BIG InfoMonitor z prowadzonego przez niego Rejestru Dłużników BIG. W 2009 r. udostępnił on ponad 5,5 mln takich raportów, w 2010 r. 7,1 mln, a w 2011 r. ponad 7.9 mln. Oznacza to, że ocena wiarygodności finansowej jest ważna dla uczestników rynku i z roku na rok nabiera znaczenia. Dzięki współpracy z sektorem bankowym BIG InfoMonitor posiada dostęp do największej w kraju ilości informacji i danych gospodarczych. Obecnie jest to ponad 5,9 mln informacji o zaległym zadłużeniu. Inną metodą sprawdzenia czy firma jest rzetelna jest sprawdzenie czy posiada Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo, który pozwala zweryfikować czy dana firma reguluje zobowiązania w terminie, natomiast dla przedsiębiorstwa, które go posiada jest dowodem na to, że nie posiada ona zaległych długów (www.BIG.pl/certyfikat).

Ważna historia kredytowa

O ile informacje, które trafią do BIG w momencie spłaty długu są z niego usuwane, to w Biurze Informacji Kredytowej, na podstawie informacji o zaległościach lub terminowej spłacie buduje się historię kredytową. Do biur informacji gospodarczej trafiają informacje o zaległych zobowiązaniach, pochodzące od przedsiębiorców i osób fizycznych. Do BIK-u natomiast trafiają informacje o wszystkich zobowiązaniach wobec banków i nawet jeśli ktoś spłaca kredyt w terminie, informacja na ten temat trafia do BIK. Stanowi wiedzę na temat tego czy dana firma płaci w terminie raty kredytu i jakie zobowiązania finansowe wobec banków posiada. Na podstawie tych informacji tworzona jest ocena wiarygodności kredytowej przedsiębiorców i konsumentów.

Kiedy niezbędna jest wiarygodność finansowa?

Posiadanie opinii firmy wiarygodnej finansowo daje nam znaczącą przewagę nad podmiotami, które opóźniają się w spłacie swoich zobowiązań. Jest istotna również dla firm, które świadczą usługi dla konsumentów. Posiadanie certyfikatu potwierdzającego rzetelność i solidność firmy uwiarygadnia firmę w oczach klienta. Jakkolwiek ważną rzeczą jest dla nas wiarygodność naszych kontrahentów oraz to by regulowali płatności za faktury w terminie, to musimy pamiętać, że inni również bardzo często oceniają naszą wiarygodność finansową. Wiarygodność finansowa ma szczególne znaczenie gdy chcemy otrzymać kredyt, nawiązać nowe relacje biznesowe, podpisać ważny kontrakt lub wygrać przetarg. Wiarygodność jest ważna również wtedy, gdy chcemy podpisać umowę z firmą leasingową, telekomem, czy dostawcą internetu.

Źródło: Raport BIG, lipiec 2011 r. i badanie TNS OBOP na grupie 400 przedsiębiorców, lipiec 2011

Więcej informacji na www.BIG.pl


//

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
dori 27 lis 2014 (21:30)

W trudnej sytuacji mnie pomogli doradcy w www.kredyt.pl pozdrawiam Panią Elę