Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wzrasta liczba przeciwników wprowadzenia euro w Polsce

Wzrasta liczba przeciwników wprowadzenia w Polsce euro – wynika z sondażu CBOS. Według badania, w ciągu ostatniego półrocza odsetek przeciwników przyjęcia wspólnej waluty zwiększył się o 8 punktów (do 68 procent) i jest najwyższy z dotychczasowych. Wprowadzenie euro w Polsce popiera obecnie zaledwie co czwarty badany.

Według CBOS, pojawiają się też oznaki malejącej akceptacji członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Do zwolenników obecności Polski we Wspólnocie zalicza się obecnie 77 procent dorosłych Polaków, o 4 punkty mniej niż w styczniu tego roku. Przeciwnych członkostwu jest 14 procent ankietowanych (wzrost o 2 punkty w ostatnim półroczu). Oznacza to, że poparcie dla przynależności Polski do Wspólnoty jest obecnie najniższe od siedmiu lat.

Co trzeci badany (34 procent) sądzi, że w najbliższych latach strefa euro skurczy się lub nawet rozpadnie. Tylko co piąty ankietowany (19 procent) spodziewa się rozszerzenia strefy euro o kolejne państwa. Konieczność ratowania za wszelką cenę integralności strefy euro jest dla opinii publicznej w Polsce mniej oczywista, niż dla większości politycznych przywódców państw unijnych i samej Unii Europejskiej. Tylko niespełna jedna trzecia ankietowanych (31 procent) jest zdania, że należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do rozpadu eurolandu. Jedna piąta (20 procent) uważa, że państwa takie jak Grecja powinny wystąpić ze strefy euro i wrócić do narodowej waluty. Więcej niż co czwarty badany (29 procent) sądzi, że najlepiej byłoby w ogóle zrezygnować ze wspólnej waluty.

Przekonanie, że powinna ona zmierzać w kierunku państwa federalnego w rodzaju Stanów Zjednoczonych, wyraża niewiele więcej niż jedna piąta Polaków (21 procent). Większość (61 procent) niezmiennie opowiada się za takim modelem UE, który zakłada zachowanie przez państwa członkowskie jak największej suwerenności.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-12 lipca 2012 roku na liczącej

960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.