Jak założyć firmę w Anglii?

Wszystkie procedury związane z rejestracją firmy można wykonać online. Do zarejestrowania jednoosobowej firmy wystarczy telefon do urzędu z informacją, że zaczęliśmy działać na własny rachunek. Osoby samozatrudnione mają kwotę GBP 11,500.00 zwolnione od opodatkowania, a powyżej tej kwoty płacą 20% podatku. Sama rejestracja spółki trwa zazwyczaj około 24 godzin. Wysokość składek na tamtejszy „ZUS” uzależniona jest od wypracowanych dochodów – mówi Marcin Gawlik, założyciel FirmawAnglii.pl. Przez 12 lat zarejestrował na Wyspach 3 tys. polskich firm.

Jakie rodzaje działalności można prowadzić w Wielkiej Brytanii? Która z nich jest najpopularniejsza wśród Polaków?

W UK jest kilka możliwych form działalności gospodarczych. Najpopularniejsze sa spółki Limited oraz działalności na osobę fizyczna, tzw. samozatrudnienie. Spółki Limited mogą założyć osoby z dowolnego kraju, natomiast samozatrudnienie jest przeznaczone jedynie dla rezydentów UK, czyli osób posiadających adres zamieszkania w Anglii oraz numer NIN. Oczywiście ważny jest tez rozmiar firmy. Więksi przedsiębiorcy wybierają spółki Limited a mniejsi rejestrują swoje firmy na zasadzie samozatrudnienia.

Ile trwa założenie firmy jednoosobowej i z jakich etapów się składa?

Rejestracja samozatrudnienia polega na poinformowaniu urzędu, że zaczęliśmy działać na własny rachunek. Można wykonać to samodzielnie dzwoniąc do urzędu lub przekazać zlecenie biurom księgowym, które za niewielką oplata wykonają takie zgłoszenie w imieniu aplikanta, a dodatkowo doradza jak najlepiej prowadzić działalność, na co uważać, itd. Działalność taka nie ma osobowości prawnej, nie jest wpisana do rejestru handlowego i właściwie nie posiada żadnej oficjalnej dokumentacji rejestracyjnej poza kopiami samych zgłoszeń.

Ile trwa założenie spółki LTD i jak wygląda procedura?

Rejestracja spółki Limited, która także może być jednoosobowa, to również kwestia kilku godzin. Procedura ta polega na złożeniu wniosków rejestracyjnych do rejestru handlowego. Następnie dokonuje się zgłoszenia do skarbówki w sektorze podatku dochodowego i opcjonalnie do celów VAT i systemu pracowniczego. Sama rejestracja spółki trwa zazwyczaj około 24 godzin. Po pozytywnym zarejestrowaniu spółki otrzymujemy kompletna dokumentacje firmy z numerem rejestracyjnym, statutem, itd.

Co przy zakładaniu firmy można załatwić online? Kiedy wizyta na ziemi brytyjskiej jest konieczna?

Wszystkie procedury związane z rejestracja spółki Limited można wykonać online. Od strony brytyjskiej nie ma również żadnego wymogu wizyty na ziemi brytyjskiej. W przypadku samozatrudnienia tez wszystko wykonuje się online, ale ze względu na fakt, że działalność jest przeznaczona dla rezydentów UK przebywanie w Anglii i posiadanie angielskiego adresu zamieszkania jest wymagane.

Jakie miesięczne koszty związane są z prowadzeniem firmy jednoosobowej w UK? Ile wynoszą składki itd?

Prowadzenie samozatrudnienia sprowadza się właściwie do rozliczenia podatku dochodowego raz w roku, którego koszt zazwyczaj wynosi około GBP 100.00. Wysokość podatku i składek ubezpieczeniowych zależą od wysokości wypracowanego zysku. Osoby samozatrudnione mają kwotę GBP 11,500.00 zwolnione od opodatkowania, a powyżej tej kwoty płacą 20% podatku. Istnieją również kolejne progi podatkowe 40% i 45%, które dotyczą osób zarabiających znacznie więcej. Składki ubezpieczeniowe dzielone są na „class 2”, która wynosi GBP 2.80 tygodniowo a „tzw. „class 4” wynosi 9% powyżej GBP 8164.00 zysku. Powyższe dane dotyczą roku 2017-18.

A jak to wygląda w przypadku spółek Limited?

Prowadzenie księgowości jest już bardziej skomplikowane i tym samym droższe dla klienta. Generalnie jednak najprostsza księgowość dla takich firm będzie oscylować już w okolicach GBP 50.00 miesięcznie. Jeżeli w takiej spółce nie ma rezydentów UK to nie ma tez pracowników w brytyjskim systemie rozliczeń pracowniczych i tym samym nie ma żadnych składek ubezpieczeniowych do zapłaty od osób fizycznych. Rozliczać w Anglii będzie się tylko spółka płacąc 20% podatku dochodowego. Firmy Ltd nie maja kwot wolnych od opodatkowania, ale też nie mają dodatkowych progów podatkowych.

Jakie są podstawowe zalety założenia firmy na Wyspach?

Główną zaleta jest przede wszystkim jasność przepisów, spokój w prowadzeniu biznesu i właściwie brak kontroli. Podejście urzędników jest również prokonsumenckie.

O jakich wadach prowadzenia biznesu w UK trzeba pamiętać?

Wad specjalnych nie widzę, ale na utrudnienia lub mniejsze korzyści trafią nierezydenci UK. Kłopoty w takich przypadkach mogą być np. z otworzeniem rachunków bankowych lub z rejestracją do celów podatku VAT. Oczywiście spółka brytyjska to nie jest rozwiązanie dla każdego biznesu. Firma musi nawiązywać do rynku angielskiego lub działać w taki sposób, by na terenie innego państwa nie doszło do powstania zakładu podatkowego.

Czy Brexit zmienia dużo dla Polaków posiadających firmy w Wielkiej Brytanii? Jakie są zagrożenia i szanse?

Ciężko coś więcej stwierdzić w chwili obecnej na temat konsekwencji wynikających z Brexit’u. Nie wiadomo kiedy to oficjalnie nastąpi i co najważniejsze, nie wiadomo jak będzie wyglądała dalsza współpraca UK z UE. Nie wiemy, jak będzie wyglądał później handel wewnątrzwspólnotowy, czy będzie dostęp do wspólnego rynku i na jakich zasadach? Myślę, że Brexit nie będzie miał jednak negatywnych konsekwencji dla samych biznesów. W rozumieniu Brytyjczyków ma on głównie dotyczyć niekontrolowanej emigracji, większej kontroli granic i przepływu osób oraz dostępu do brytyjskiego rynku pracy. Dla samych przedsiębiorców planowane są natomiast zmniejszenia podatków i inne udogodnienia mające na celu przyciągniecie inwestorów spoza UK. Przeczytaj także na MamBiznes.pl:

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*