Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wiemy z kim zmierzy się polski startup Syntoil w walce o 1 mln dolarów

Proekologiczne i prospołeczne rozwiązania to najsilniejszy trend tegorocznej edycji Chivas Venture, konkursu dla przedsiębiorstw zaangażowanych społecznie. Jak wiele różnych aspektów i rozwiązań mieszczą w sobie te nurty, pokazuje 20 startupów z całego świata, które zakwalifikowały się do globalnego finału konkursu.

Fot. materiały prasowe

Ogłoszono dwadzieścia startupów społecznych, które zmierzą się w globalnej edycji konkursu Chivas Venture. Firmy, które zakwalifikowały się do finału, zajmują się najróżniejszymi kwestiami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi – od aplikacji fitness, która przelicza spalone kalorie na jedzenie dla potrzebujących, poprzez opłacalne instalacje wodno-kanalizacyjne dla szkół na obszarach wiejskich, po ekologiczne tekstylia otrzymywane z produktów ubocznych przy wyrobie wina. Każdy z finalistów konkursu Chivas Venture wykorzystuje sukces swoich rewolucyjnych pomysłów dla dobra innych i wciela wyznawaną przez markę Chivas filozofię łączenia biznesu z misją zmiany świata na lepsze.

Wśród 20 finalistów znalazła się polska firma Syntoil, która – w ramach gospodarki obiegu zamkniętego – znalazła pomysł na ponowne wykorzystanie zużytych opon. Metoda ma zarówno zbawienny wpływ na środowisko, jak i jest opłacalna dla przemysłu gumiarskiego.

„Chivas Venture jest jednym z najlepszych konkursów wspierających startupy zaangażowane społecznie, więc zupełnie nie dziwi mnie, że wśród globalnych finalistów z 20 krajów mamy pełen przekrój rozwiązań dotyczących różnych kwestii społecznych czy klimatycznych. Projekty, które przyjechały do Londynu na program akceleracyjny są niesamowite. Co ciekawe, wszyscy pracujemy tu nad tematami, które odziedziczyliśmy w spadku po poprzednich pokoleniach. Naszym celem jest zamiana wczorajszych problemów na wyzwania, którym obecnie jesteśmy w stanie sprostać, znajdując na nie rozwiązania. To również pokazuje jak duża jest skala tych problemów i jak wiele sektorów musi zostać naprawionych: rolnictwo, pszczoły, odpady organiczne, odpady gumowe. To co łączy wszystkich finalistów, to dążenie do zmieniania świata. Chęć pracowania w startupie, który jest zaangażowany społecznie pokazuje, jak ważną motywacją do pracy jest poczucie misji i sensu w tym co się robi. Kiedy twoja „idea” zaczyna zarabiać i widzisz, że to co robisz ma jakiś wymiar społeczny, to ciężko jest wrócić do pracy, którą się wykonuje „tylko dla pieniędzy”. Bardzo kibicuję przedsiębiorstwom, które mogłam poznać podczas akceleracji. Taki networking to dla mnie bardzo ważna część konkursu Chivas Venture. Na co dzień jestem bardzo skupiona na tym, co robię i rzadko mam szansę wyjść poza swoją branżę i wymieniać doświadczenia z ludźmi z zupełnie innych dziedzin, ale z którymi jednocześnie łączy mnie ta sama idea dążenia do zmiany społecznej. Chivas Venture – oprócz całej serii różnych wykładów, warsztatów, sesji mentoringowych i coachingowych – umożliwia niesamowitą wymianę między ludźmi” – podsumowuje Martyna Sztaba, współwłaścicielka firmy Syntoil.

Finalistów ogłoszono po zakończeniu intensywnego programu szkoleniowego Accelerator, prowadzonego przez klub Conduit – nowy ośrodek w Londynie skupiający różnorodną grupę ludzi, którym zależy na zmianie społecznej. Trzydniowy program obejmował szereg warsztatów, które pomogły finalistom konkursu rozwinąć umiejętności i wiedzę w zakresie prowadzenia firmy – od sesji poświęconej mierzeniu wpływu po indywidualne szkolenia dotyczące prezentowania swoich pomysłów inwestorom pod presją. Nie zabrakło także wystąpień gości takich jak Nigel Kershaw – założyciel firmy Big Issue, Cemal Ezel z firmy Change Please – zeszłoroczny finalista globalnej edycji Chivas Venture czy były piłkarz Manchesteru United, a obecnie przedsiębiorca, Louis Saha.

Międzynarodowy finał konkursu Chivas Venture 2019 odbędzie się w maju podczas TNW Conference – dwudniowego festiwalu technologii organizowanego w Amsterdamie. W tygodniu finałowym 20 przedsiębiorców zmierzy się w ćwierć- i półfinałach, z których wyłonionych zostanie pięciu głównych finalistów. Finałowa piątka zaprezentuje się przed międzynarodową widownią pasjonatów technologii, inwestorów i przedsiębiorców na festiwalu TNW Conference i powalczy o dofinansowanie z puli 1 mln dolarów.

Przed wielkim finałem o losie pierwszych 100 tys. dolarów z funduszu konkursowego zadecyduje publiczność, która będzie mogła zagłosować na swoich faworytów na stronie www.chivasventure.com. Zwycięzca plebiscytu otrzyma 50 tys. dolarów, a pięciu kolejnym uczestnikom z najwyższą liczbą głosów przypadnie po 10 tys. dolarów. Wyniki zostaną ogłoszone na etapie globalnego finału w czwartek 9 maja.

Aby lepiej poznać finalistów konkursu Chivas Venture przed rozpoczęciem głosowania internautów, które startuje 9 kwietnia, można przeczytać ich opisy na stronie www.chivasventure.com lub śledzić profil @ChivasVenture na Twitterze

KRAJ

NAZWA FIRMY

NAZWISKO FINALISTY

FUNKCJA FINALISTY

OPIS FIRMY

Anglia i Walia Giving Streets Dimitris Vassiliadis Współzałożyciel

Giving Streets to aplikacja, która pozwala bezdomnym i artystom ulicznym zbierać pieniądze bezgotówkowo, za pośrednictwem systemu PayPal lub partnerskich sieci handlowych. Aby otrzymać datek, użytkownik aplikacji musi być posiadaczem unikalnego kodu QR, który jest skanowany w momencie przekazywania darowizny.

 

Argentyna Project Agua Nicolas Wertheimer Założyciel i prezes

Project Agua łączy technologię z edukacją, zapewniając zmarginalizowanym grupom społecznym i szkołom dostęp do bezpiecznej wody pitnej. Projekt ma na celu wyszukiwanie zrównoważonych rozwiązań problemów, z którymi borykają się poszczególne społeczności, takich jak uzdatnianie wody przy użyciu filtrów mikrobiologicznych czy systemy gromadzenia deszczówki.

 

Belgia Robinetto Jeroen Vereecke Założyciel

Robinetto działa na rzecz ekologii w branży eventowej i turystyczno-hotelarskiej poprzez ograniczanie transportu, zużycia energii i marnotrawstwa przy dostawach napojów. Firma dostarcza na różne wydarzenia krany z bieżącą wodą, które ograniczają zużycie wody butelkowanej i emisję dwutlenku węgla, a tym samym zmniejszają ilość potrzebnych dostaw. Na potrzeby festiwali i innych imprez Robinetto buduje BoomBar – energooszczędny bar, który nie wymaga dużego zaangażowania transportu i nie wytwarza odpadów.

 

Brazylia Cataki Mundano Założyciel i dyrektor wykonawczy

Firma Cataki stworzyła aplikację mobilną, która łączy wytwórców odpadów (od dużych firm po gospodarstwa domowe) z osobami zajmującymi się wywozem śmieci. Aplikacja daje bezrobotnym pracę przy wywozie odpadów i tym samym umożliwia zarobek dzięki wykorzystaniu podstawowych umiejętności. Ponadto startup społeczny zachęca firmy i konsumentów do recyklingu odpadów, ułatwiając ten proces dzięki tworzeniu dogodnych punktów zbiórki odpadów i umożliwieniu śledzenia ich wywozu w aplikacji.

 

Bułgaria Lam’on Gergana Stancheva Kierownik marketingu i sprzedaży

Lam’on walczy z krytyczną ilością odpadów plastikowych, wytwarzając ekologiczny zamiennik plastiku, który mogą wykorzystać drukarnie i wydawnictwa – na przykład do foliowania okładek. Nowy materiał jest uzyskiwany z kukurydzy i polilaktydu (PLA), dzięki czemu jest w 100% biodegradowalny

.

Chile Burn To Give Eduardo Della Maggiora Prezes i założyciel

Burn To Give daje konsumentom możliwość przyłączenia się do walki z głodem na świecie – poprzez technologię. Firma stworzyła aplikację, która przelicza kalorie spalone podczas ćwiczeń na posiłki dla potrzebujących dzieci. Przyjęty model 1:1 oznacza, że za każdą kalorię spaloną przez użytkownika jedna kaloria powędruje do niedożywionego dziecka. Aplikacja umożliwia użytkownikom śledzenie liczby spalonych kalorii i wielkości pomocy, jakiej w ten sposób udzielili.

 

Grecja Ingredio Zoe Cournia Założycielka i konsultant naukowy

Ingredio wykorzystuje technologię do informowania konsumentów o składzie kupowanych produktów. Firma stworzyła aplikację mobilną, która na podstawie zdjęcia kosmetyków czy produktów spożywczych powiadomi użytkownika, jeśli zawierają one jakiekolwiek niebezpieczne składniki. Aplikacja ma na celu przybliżać konsumentom skład kupowanych produktów bez sięgania po trudny żargon chemiczny, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji związanych ze zdrowiem.

 

Holandia Tykn Tey El-Rjula Założyciel

Tykn to przedsiębiorstwo społeczne wykorzystujące technologię blockchain do ochrony imigrantów i udzielania im pomocy humanitarnej poprzez nadawanie im cyfrowej tożsamości, dzięki czemu można ich zidentyfikować i zarejestrować w przypadku, gdy zostali wysiedleni. Dzięki zastosowanej technologii Tykn może oficjalnie zarejestrować tożsamość prawną poszczególnych osób poprzez aplikację mobilną, która będzie je chronić niezależnie od wszelkich błędów.

 

Izrael The Sustainable Group (Village in a box) Jonathan Haran Prezes

Sustainable Group oferuje tanie i skalowalne rozwiązania mieszkaniowe dla uchodźców i ofiar klęsk żywiołowych – przenośne, monolityczne kopuły mieszkalne. W modułach mieszkalnych znajdują się samowystarczalne instalacje, które zapewniają wodę, żywność, energię elektryczną i gaz. Obecnie Sustainable Group w razie potrzeby może wybudować i utrzymać do 1,5 tys. przenośnych modułów mieszkalnych na całym świecie.

 

Japonia Pocket Marche Yamaguchi Mikio Dyrektor zarządzający

Pocket Marche przebudowuje łańcuch dostaw żywności poprzez aplikację mobilną, która łączy rybaków i rolników bezpośrednio z potencjalnymi konsumentami. Pocket Marche zapewnia ekologiczne rozwiązanie ograniczające zanieczyszczenia emitowane w czasie transportu i oferujące sposób na dostawę produktów bezpośrednio do konsumenta.

 

Meksyk Xilinat Javier Larragoiti Współzałożyciel i prezes

Xilinat przetwarza odpady rolnicze w naturalne zamienniki cukru, które wyglądają i smakują jak zwykły cukier, ale zawierają mało kalorii i mogą być spożywane przez chorych na cukrzycę i konsumentów dbających o zdrowie. W innym wypadku odpady te zostałyby wyrzucone, jednak Xilinat pozyskuje z nich ksylitol, wykorzystując ekologiczne metody.

 

Polska Syntoil Martyna Sztaba Prezes

Syntoil rozwiązuje problem odpadów gumowych w postaci zużytych opon. Firma opracowała proces, w którym odpady gumowe przetwarzane są na węgiel, olej i gaz, które można wykorzystać ponownie do produkcji gumy. W ten sposób odpady nie są spalane – co pozwala uniknąć emisji szkodliwych gazów do atmosfery – ani wyrzucane na wysypiska – co zapobiega dalszemu zanieczyszczaniu środowiska.

 

Portugalia SPEAK Hugo Aguiar Prezes

SPEAK usuwa bariery kulturowe, ograniczając marginalizację imigrantów i uchodźców poprzez nieformalny networking. Firma stworzyła program wymiany językowo-kulturowej dla lokalnych mieszkańców, imigrantów i uchodźców, który umożliwia naukę języków. Tworząc nieformalną sieć pomocy, SPEAK ułatwia integrację osób marginalizowanych społecznie z ich nowym środowiskiem.

 

RPA KHULA Matthew Piper Współzałożyciel

Firma KHULA stworzyła oprogramowanie, które łączy rolników bezpośrednio z konsumentami, ułatwiając prowadzenie gospodarstwa i ograniczając wysokie bezrobocie, które pojawia się przy inwazji większych producentów żywności na rynek. Aplikacja Khula wspiera rolników, zapewniając im dostęp do tanich rozwiązań wykorzystujących zakupy grupowe, tworzy przejrzyste aktualizacje inwentarza, wydaje zalecenia dotyczące logistyki transportu i pomaga klientom w tworzeniu faktur.

 

Rumunia Human Link (Connected Medical) George Georgescu Prezes

Firma Connected Medical stworzyła produkt o nazwie Human Link, który na podstawie technologii GPS informuje bliskich osób chorych na demencję o ich lokalizacji. Urządzenie wysyła opiekunom powiadomienia, jeśli chory opuści wyznaczony obszar i podaje współrzędne geograficzne, które ułatwiają jego znalezienie. Urządzenie ma na celu przywrócić niezależność i mobilność osobom, które do tej pory były zdane na pomoc innych.

 

Słowacja Save the Bees Michal Matus Visionary Accomplisher

Save the Bees to przedsiębiorstwo społeczne, które przy użyciu technologii daje większe możliwości pszczelarzom i działa na rzecz środowiska. Technologia pozwala pszczelarzom zdalnie i na bieżąco monitorować stan uli. Z pomocą platformy cyfrowej mogą oni śledzić wagę, ciśnienie, wilgotność i temperaturę panujące w ulu oraz liczbę i stan znajdujących się w nim pszczół.

 

Szkocja i Irlandia Północna Revive Eco Scott Kennedy Współzałożyciel

Revive Eco zbiera fusy po kawie z restauracji, kawiarni i biur, a następnie uzyskuje z nich różne produkty przyjazne dla środowiska. Firma pozyskuje z fusów naturalne substancje, które sprzedaje producentom kosmetyków, leków i napojów na całym świecie.

 

USA Copia Komal Ahmad Założyciel i prezes

Copia to przedsiębiorstwo społeczne walczące jednocześnie z problemem głodu i marnotrawstwa żywności poprzez platformę technologiczną, która pomaga firmom obliczać i oddawać nadwyżki jedzenia w zamian za wynagrodzenie finansowe. Ponadto Copia umożliwia konsumentom identyfikację źródeł nadwyżek żywności i śledzenie potencjalnego wpływu jej marnowania na środowisko – tym samym zachęcając ich do zastanowienia się, w jaki sposób mogliby zmienić swoje nawyki konsumenckie. Nadwyżki żywności wędrują do organizacji non-profit, które ubiegają się o darowizny za pośrednictwem platformy.

 

Wietnam Vulcan Augmetics Hạ Trịnh Dyrektor naczelny

Vulcan Augmetics produkuje niedrogie protezy przeznaczone na rynki krajów rozwijających się, które mają dać większe możliwości osobom po amputacji i ułatwić im powrót do pracy. Firma stworzyła internetowe centrum szybkiej obsługi, za pośrednictwem którego konsumenci mogą skontaktować się bezpośrednio z protetykami oferującymi zindywidualizowane rozwiązania.

 

Włochy Vegea Valentina Longobardo Dyrektor działu PR i komunikacji

Vegea oferuje ekologiczne zamienniki skóry na potrzeby przemysłu odzieżowego. Firma przetwarza produkty uboczne powstałe przy wyrobie wina (np. odpady z winogron), uzyskując materiał o właściwościach przypominających zwierzęcą i syntetyczną skórę. Przyjazny dla środowiska i zwierząt materiał o nazwie Vegeatextile zdobył uznanie domu mody H&M, przy współpracy z którym powstały pierwsze prototypy sukienek, torebek i butów.

 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.