Wrocławscy start-upowcy wygrali europejski konkurs kosmiczny
Studenci z projektu Innspace zwyciężyli dwunastą edycję Student Aeorospace Challenge, który został zorganizowany 6 czerwca w Paryżu. Stworzyli oni kabinę załogową przystosowaną do lotów suborbitalnych.

Na zdjęciu pomysłodawcy
Do tegorocznej, trzynastej już edycji konkursu zgłosiło się 36 drużyn z całej Europy. Każdy zespół mógł wybrać do rozpatrzenia jedno z 10 zagadnień, związanych z lotami suborbitalnymi, obejmujących m.in. strukturę samolotu, napęd, a nawet aspekty prawne takich lotów. Wrocławska grupa, składająca się z 4 osób — Beaty Suścickiej, Magdaleny Łabowskiej, Justyny Pelc i Piotra Torchały, zajęła się problemami związanymi z kabiną załogową i jej wyposażeniem.
– Skusiła nas perspektywa pracy nad jednym zagadnieniem. Zwykle w takich konkursach opracowywaliśmy całe rozwiązanie na pewnym poziomie ogólności. Tutaj mogliśmy się skupić na jednym elemencie, ale znacznie bardziej zagłębić się w temat i zmierzyć z wyzwaniami, z którymi zwykle nie mieliśmy do czynienia. Do tego tematyka idealnie wpisuje się w nasze doświadczenie i zainteresowania, pozwalając nam na wykorzystanie naszej wiedzy, zdobytej w ramach innych projektów – powiedział dla MamBiznes.pl Piotr Torchała.
Najlepsi w Europie
Twórcom kosmicznego pomysłu udało zdobyć się najwyższą nagrodę, czyli Grand Prix ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Dzięki temu zespół będzie mógł polecieć w listopadzie do Belfastu , by móc zaprezentować swój projekt na branżowej konferencji.
– Ogromnie się cieszymy z tego wyróżnienia. To był nasz pierwszy kontakt z tym konkursem, jak i całą tematyką lotów suborbitalnych, więc tym bardziej jesteśmy dumni z rezultatu — mówi lider projektu, Justyna Pelc.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Polska branża medtech rośnie w siłę. Rodzime start-upy zaczynają z sukcesami podbijać zagraniczne rynki
-
Polacy odkrywają nowy wymiar holografii
-
Jak zaprojektować endorfiny? Ich designerskie projekty podbijają serca fanów nowoczesnych technologii
-
Własny prąd z wiatru? Naukowcy ze Śląska wymyślili małe przydomowe turbiny wiatrowe