Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wydłuża się czas życia firm z dotacją z urzędu pracy

W ubiegłym roku można było otrzymać rekordową kwotę ok. 30 tys. zł na własną działalność gospodarczą z urzędu pracy. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wydłuża się czas życia firm z dotacją z urzędu pracy

Bezrobotni dobrze sobie radzą z biznesem; Fot. Pexels/ bruce mars

Bezrobotni, którzy pozyskali dotacje na własną działalność, całkiem dobrze radzą sobie w biznesie. W każdym bądź razie taki wniosek wysuwa się z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla MamBiznes.pl. Jednak taką ocenę można wysunąć tylko dla okresu 15 miesięcy od momentu udzielenia wsparcia, bowiem to właśnie tylko przez ten czas resort bada losy przedsiębiorców.

Jednak dane te są dość mocno optymistyczne, gdyż wynika z nich, że bezwzględna większość przez ten czas prowadzi swoją działalność. Co może być istotne przy analizie tych danych, to fakt, że aby nie zwracać uzyskanej dotacji z urzędu pracy, należy prowadzić działalność przez co najmniej 12 miesięcy. Oznacza to, że okresem testowym, który można realnie zbadać, są następne 3 miesiące. Wynika to z tego, że w tym okresie przedsiębiorcy nie prowadzą już swojej działalności pod presją, która wynikałaby ze zwrotu kwoty sięgającej blisko 30 tys. zł (dla 2019 roku).

Jest coraz lepiej

Ministerstwo do analizy badania dalszych losów przedsiębiorców, używa dwóch narzędzi. Pierwszy z nich to współczynnik efektywności zatrudnienia. Wskazuje on udział procentowy liczby osób, które po zakończeniu aktywizacji zawodowej zostały wykazane jako zatrudnione (w tym przypadku będą to osoby, które pozyskały dotację na założenie własnej działalności i prowadziły ją przez co najmniej 15 miesięcy) w stosunku do całej grupy, które otrzymały takie wsparcie.

Drugim narzędziem jest wskaźnik efektywności kosztowej. W tym przypadku można zaobserwować jak duży nakład trzeba było ponieść, aby bezrobotni mogli zostać zatrudnieni (w tym przypadku samozatrudnieni).

Przyglądając się danym, odnośnie efektywności zatrudnienia można zaobserwować rosnący trend. Oznacza to, że liczba przedsiębiorców, którzy skorzystali ze wsparcia dla osób bezrobotnych i przez co najmniej 15 miesięcy prowadzą swój biznes stale rośnie. Jeszcze w 2015 roku, blisko co 10 start-up nie przetrwał badanego kresu. W 2018 roku liczba takich firm spadła i tym samym, aż 95,85 proc. przetrwało ten okres.

Jednak to nie koniec dobrych informacji. Jak wynika z danych resortu, spada również jednostkowa wielkość wydatków z Funduszu Pracy, które ponoszone są na osoby zakładające własną firmę. W 2018 roku kwota ta wynosiła 18 785,25 zł, zaś w 2015 roku, było to o 11,45 proc. więcej (20 932,53 zł).

Spada popularność dotacji

W ostatnim czasie widać jednak pogłębiający się spadek zainteresowania dotacjami dla osób bezrobotnych pochodzących z Urzędu Pracy na własną działalność. Dla porównania jeszcze w 2009 roku było to 63 964 założonych firm. Dziesięć lat później liczba ta spadła już do 32 240 firm. Jednocześnie coraz mniej było przekazywanych środków na ten cel. Więcej, o tym jak skorzystać z bezzwrotnej dotacji na założenie własnej działalności gospodarczej przeczytasz tutaj. 

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.