Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Zmiany w dziedziczeniu firm

Planowana nowelizacja ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej przewiduje także zmiany dotyczące kwestii sukcesyjnych w spółkach prawa handlowego.

Fot. YAY Foto

Planowana zmiana ma umożliwić ustanowienie przedstawiciela do wykonywania praw w spółce handlowej po śmierci wspólnika, co ma na celu uchronienie spółek przed rozwiązaniem z chwilą śmierci wspólnika (w szczególności dotyczy to spółek osobowych, posiadających dwóch wspólników), a także minimalizowanie ryzyka powstania kryzysu decyzyjnego w spółce w trakcie trwania postępowania spadkowego.

– Taki przedstawiciel może zostać wskazany na trzy sposoby – mówi w rozmowie z MarketNews24 Joanna Karpiuk, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Po pierwsze, może zostać wskazany już w treści umowy/statutu spółki. Przedstawiciela może też wskazać sam wspólnik, o ile umowa spółki nie reguluje tej kwestii. Wówczas dla ważnego wyznaczenia przedstawiciela niezbędne jest pisemne oświadczenia wspólnika, pisemna zgoda przedstawiciela, a następnie pisemne zawiadomienie spółki o wyznaczeniu przedstawiciela. Wyznaczenie przedstawiciela możliwe jest także po śmierci wspólnika, a uprawnienie to przysługuje małżonkowi zmarłego wspólnika, spadkobiercy ustawowemu oraz testamentowemu, o ile przyjął spadek oraz zapisobiercy windykacyjnemu, o ile zapis przyjął. Do ważnego ustanowienia przedstawiciela wymagana jest zgoda uprawnionych, posiadających łącznie udział w wysokości co najmniej 70/100 w udziale po zmarłym wspólniku.

– Projektowane rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, niemniej jednak nie rozwiązuje ono wszystkich problemów związanych z sukcesją biznesu, w szczególności nie gwarantuje trwałości oraz niepodzielności biznesu – ocenia mec. Joanna Karpiuk z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.