Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakie zmiany Senat zaproponował przedsiębiorcom?

Po nocnym głosowaniu Senat przyjął kilka poprawek w projekcie ustawy tzw. tarczy antykryzysowej. Pojawiły się dość istotne zmiany, z których wielu przedsiębiorców może się ucieszyć.

Senat przyjął poprawki w tarczy antykryzysowej

Senat przyjął poprawki w tarczy antykryzysowej; Fot. FORUM/ Mateusz Włodarczyk

Tarcza antykryzysowa najprawdopodobniej zostanie przyjęta już jutro. Senat przyjął jednak kilka poprawek w projekcie ustawy, które w dużej mierze rozszerzają ulgi, które pojawiły się w pierwotnym projekcie.

Pierwszą z nich jest zwiększenie tzw. postojowego, czyli nieoskładkowanego i nieopodatkowanego świadczenia wypłacanego przez ZUS pracownikom, ale również osobom samozatrudnionym. W pierwotnym projekcie, aby pracownik mógł z takiego rozwiązania skorzystać musiał mieć podpisaną umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Natomiast kwota wypłacana miała być równa od 50 do 80 proc. wynagrodzenia minimalnego. Senat jednak zaproponował, by świadczenie to było wyliczane nie z wynagrodzenia minimalnego, a ze średniej krajowej, która jest blisko dwukrotnie większa.  Jednak w zamian za to, górna granica wynosiłaby 75 proc. średniej krajowej.

Kolejną zmianą istotną dla dużej grupy przedsiębiorców jest zwolnienie ZUS rozszerzone o nową grupę przedsiębiorców. Zgodnie z pierwotnym projektem, z takiego rozwiązania mogli skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający do 9 pracowników  lub samozatrudnieni, którzy osiągnęli przychód w poprzednim miesiącu nie wyższy niż 15 681 zł. Po zmianie ulga miałaby zostać również rozszerzona na małych (do 50 pracowników) i średnich przedsiębiorców (do 250 pracowników).

Trzecią zmianą zaproponowaną przez Senat jest zwiększenie kwoty pożyczki z możliwością jej umorzenia. Obecnie przedsiębiorcy mogą otrzymać 5 000 zł, a jeśli nie zwolnią pracowników, będą mogli nie zwracać pozyskanych środków. Przeczytaj, jak otrzymać to wsparcie. Po zmianie jednak kwota ta miałaby urosnąć ośmiokrotnie, aż do 40 tys. zł.

Teraz ustawa ponownie wróci do Sejmu. Jeśli posłowie zaakceptują zaproponowane zmiany Senatu, ustawa jeszcze dziś powinna trafić na biurko prezydenta. W związku, z czym jest duże prawdopodobieństwo, że tarcza antykryzysowa będzie obowiązywać już do jutra. Wtedy też uruchomione zostaną wszystkie rozwiązania zapisane w projekcie ustawy.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.